Skocz do zawartości

Spec Crave / Bulls 29 RS / Cube Ltd ? 6K budżetu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przeczytałem wszystkie 16 stron porad Łukasza na stronie, a także kilkadziesiąt stron forum w dziale "jaki rower kupić do X złotych". W grę wchodzą wyłącznie polecane tutaj przez pewien autorytet modele, między innymi:
-Specialized Crave Expert  (ale w tym przypadku potrzebuję czegoś bardziej uniwersalnego biorąc pod uwagę przełożenia)
- Merida Big Nine 900
- Bulls Copperhead 29 RS https://rower.com.pl/bulls-copperhead-29-rs-549672
- Cube LTD Race 2016 http://www.arkus.sklep.pl/rower-cube-ltd-race-29-2x-czarny-2016-p-8702.html
I chyba tyle. Na temat tych konkretnych modeli wypowiadaliście  się w superlatywach.
Jak widać rozrzut finansowy jest spory, ale to nie stanowi problemu. Nie chcę przerostu formy nad treścią. Serwisowany będzie w lokalnym sklepie w Katowicach.
Jeździłem 15 lat temu, na BMC Fullu, z Rock Shoxem, Deore XT, po ulicy, górach, szutrach i lasach. Urodził mi się syn, posadziłem drzewo, chcę wrócić do swojej pasji. Będę jeździł na początku po parkach, mieście, Jurze krakowsko-częstochowskiej, Beskidach, Czechach – okolicy Małej Moravki  (swoją drogą tym którzy nie byli bardzo polecam http://www.koprivna.cz/pl/bikepark)

Rower ma służyć na lata, budżet mogę zwiększyć. Nie będę startował w zawodach. Podoba mi się ten Bulls :)

Pozdrawiam serdecznie.
Krzysiek
Ps. Nie śmiejcie się ale na początek chcę wozić w nim też 18 miesięcznego syna z tym https://rower.com.pl/siesta-ciemnoszary-pomaranczowa-wysciolka-489059

Odnośnik do komentarza

Akurat wszystkie rowery, które przedstawiłeś mi się podobają i mam do dwóch z nich pewien sentyment. Bulls bo jeździłem wiele lat na tej marce. Speca Crave bo jeżdżę obecnie (Pro 2015).

Gdybym chciał teraz kupić rower Hardtail MTB w tym budżecie to musiałby mieć: lekką ramę i ogólnie lekką wagę, z pewnością nie przekraczającą 12kg, koła 29 ze sztywnymi osiami, dobry amor powietrzny, minimum RockSxox Recon Gold, RS Reba albo Fox, osprzęt SLX lub XT, napęd 2x10 lub 2x11.

No i teraz jest kwestia czy chcesz komfortu czy szybkości. Reba jest amorem sztywnym pod wyścigi. Recon i Fox są miękksze i lepiej amortyzują. Rama która ma design bridgeless bez tylnego mostu między widełkami będzie miększa niż z mostem. Sztyca podsiodłowa 27,2mm będzie amortyzować lepiej niż gruba 31,6.

Ja postawiłem na komfort co nie znaczy że jeżdzę wolno. Dlatego mam Speca Crave z lekką ramą bridgeless i sztycą 27,2 na Foxie. Praca jak ma Reba mi nie odpowiada.

Bulls będzie z tych rowerów najmniej komfortowy. Alu 7005 jest super pancerne i trudne do połamania. Ale jest jednoczęsnie bardzo mało sprężyste. Plus Reba. Będzie to cholernie sztywny rower. Więc odradzam.

Wszystkie aluminiowe rowery Cube są ciężkie ponieważ ich ramy są ciężkie. Średnio ważą 2,2 kg podobnie jak Kross. Dla porównania mój Crave waży 1550 gram w rozmiarze M. ten model nie ma też sztywnych osi i waży 12,6 kg. Ale ma napęd XT-8000 i hamulce Deore i amor Manitou, który jest podobno bezproblemowy. Koła DT Swiss ważące ok. 2kg. Mimo wagi jest to atrakcyjna oferta.

Merida ma wszystko co napisałem że chciałbym mieć w rowerze tej klasy. Niska waga, sztywne osie, świetny amor Fox Float Performance z manetką blokady skoku (cena tego amora w detalu rzędu 800 Euro, ujeżdżam podobny tylko bez sztywnej osi). Pełny napęd XT, hamulce XT. Korba 36x24, suport Press Fit, rama w wersji Boost z szerszą linią łancucha, moze trochę brakować z górki lub na ewentualnym wyścigu przy 36x11. Bardzo dobre piasty Shimano XT w wersjo Boost. Generlanie Boost to dobra rzecz. Chwalone opony Maxxis Ikon. Rama ma tylne widełki bridgeless co da trochę komfortu co co widać na zdjęciu poniżej.

2017_big.nine_900_blu_rear.jpg

Więc tu nie ma dyskusji. Merida zabija wszystkie pozostałe be dwóch zdań. Wyśmienity rower. A za ile możesz ją kupić?

Z dzieckiem bym na takim nie jeździł ale kto Ci zabroni? :)

O dobrych terenach na MTB w Czechach i na Słowacji chętnie posłucham. Też jeżdżę w te okolice. Jestem bardzo często w Jesenikach ale dotychczas tylko na szosie. Z tym że mieszkałem zawsze z drugiej strony pasma, w Loucna nad Desnou. Ale na MTB na pewno też się tam wybiorę. Ostatnio jadąc z Warszawy przez Twoje okolice byliśmy w Rużomberoku.

Odnośnik do komentarza

Cześć Jacku, dziękuję za odpowiedź. Wszystkie rowery Ci się podobają bo wybrałem je z Twoich wypowiedzi w tym dziale :) Zatem Bullsa (Supreme 2016) na początek kupię żonie, jest w sieci za około 3500, a sam zapoluję na 900tkę. Tutaj jest np. z 2015 http://www.bikeatelier.pl/rowery/rowery-gorskie-29/rower-merida-big-nine-900-2015 Tylko nie wiem jak się wpasuję w tą 19stkę. Mam 186 cm wzrostu i 82 cm nogę. Rower muszę kupić pilnie bo zaczyna się urlop. najważniejszy dla mnie jest komfort. Poświęce dzisiaj wieczór i będę poszukiwał czegoś w tych parametrach.

Odnośnie Czech, my jeździmy na nartach, Trochę Alp, trochę Polski, aż trafiliśmy na ski Karlov i Koprivną lat temu wiele. Od tamtej pory odwiedzamy te rejony 3-4 razy rocznie, bez względu na porę roku. Cudowny mikroklimat, cisza, spokój i te czeskie gospody co zostały w latach 80 :D Czesi bardzo mocno zainwestowali w infrastrukturę, na Koprivnie i w okolicy jest mnóstwo tras rowerowych i specjalnych wyciągów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Faktycznie 2015 jest całkiem inny, rezygnuję. 2016 jest już zbliżony do 2017, spróbuję jutro coś negocjować w sklepach. 2017 poza moim zasięgiem cenowym :D Jakieś inne propozycje konkretnej marki i modelu?

 

Edycja: 900tka jest w Czechach po 7500, swoją drogą ten Cube wygląda dobrze: http://www.bikeatelier.pl/rowery/rowery-gorskie-29/rower-cube-ltd-sl-29-2x-blackline-2017

 

Można urwać na już 15% od katalogu, z pakietem przegladów, w jednym małym serwisie rzut beretem ode mnie  Biorę chyba. Dzięki Jacek za naprowadzenie.

Odnośnik do komentarza

Ten Cube nie jest zły. Sprzętowo bardzo dobry, wagowo słaby ale mówię że ramy mają ciężkie. Jak szukasz cen na czeskich stronach? Jak przez heureka.cz. W Ostravie jest dobry sklep ze Specami jakby co.

Inne opcje to Spec Epic HT. Kolega ostatnio kupił. Technicznie gorszy ale on jest bardzo zadowolony. Cena katalogowa chyba 6900. Wygląda świetnie no i Spec to Spec. Wyrwał w dumpingowej cenie po znajomości.
https://www.specialized.com/us/en/men/bikes/mountain/cross-country/epic-hardtail/115227

Jest też Trek Superfly 6, który kupisz za 6k ale osprzętowo nie bardzo mi się podoba.
https://salon-rowerowy.pl/gorskie-cross-country/8083-rower-trek-superfly-6-2017.html


Gdzieś ktoś tu na forum pisał że za niewiele ponad 6k znalazł karbonowego Gianta XTC Advanced 29. Jest to wyśmienity rower umożliwiający wsadzenie kół 29 i 27,5+. Bardzo mi się ta koncepcja podoba. Jest też Giant Fathom LTD 1 niedostępny w Polsce. Wczoraj jeździłem z chłopakiem, który go ujeżdzał. Można go kupić w Niemczech za ok. 1500 Euro. Dobry osprzęt ale nie jestem pewien co do amora. Jest to najwyższy model Suntoura Axon. Chłopak twierdził że jest na poziomie Reby i nawet zawodowcy się na nim ścigają, co sprawdziłem, jest faktem. Ale jakoś nie mam do Suntoura przekonania.

W ogóle wczoraj była fajna grupa ścigantów z którą jechałem. Sprzęty takie:
Spec Crave Pro (mój)
Spec Epic HT
Giant XTC Carbon, koła 26
Giant Fathom LTD 1
Trek Superfly Carbon
Scott Scale Contessa RS Carbon (dziewczyna)
Gary Fisher, Żelazny Koń, 16kg mojego przyjaciela :)

Odnośnik do komentarza

Jesteś Bogiem :D Ale teraz mam mętlik w głowie straszny.

-Kusi mnie ta 900tka, jest do odbioru niedaleko Opavy. (Szukam przez heureka)

-Dlaczego każdy rower od Specialized wygląda jak milion dolarów?

-Podoba mi się ten Radon ZR Race, czemu on ma hamulce Magura MT2? To nie jest poniżej półki Deore?

-W tego Treka mnie nie wmontujesz, naczytałem się tu Twojej żółci wylanej na SRAM :)

-Zasiałem sobie niepokój, czy umiem po tylu latach jeździć na rowerze? Czy ten Cube SL nie jest dla mnie za dobry? Czy nie lepiej wziąć jakiegoś LTD https://www.cube.eu/en/products/mtb-hardtail/ltd/cube-ltd-pro-2x-blackline-2016/a kasę dać dziecku na lody?

-Dla amatora ten 1-2 kg mniej ma tak duże znaczenie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

 Spec potrafi mieć fajny design, nie da się ukryć.

Opava niedaleko. Od razu na Pradziada można jechać testować :) A z którego roku ten 900?

Nie miałem MT2. Gość co miał mowił że dobrze hamują ale jest problem z kompatybilnością tarcz. Opinie na ich temat są sprzeczne. Mój serwis mówi że hamulce mogą być każde byle Shimano :)


Nie wiem jak zamierzasz jeździć ale jeżeli zamierzasz napierać to każdy kilogram waży, szczególnie pod górę. Poza tym z lepszym modelem wiążą się zwykle lepsze komponenty. Lepsze manetki, lepsze piasty, lżejsze obręcze. Poprzednio jeździłem na rowerze 14,5 kg na dużo gorszym osprzęcie. Teraz 11,5. Różnica jest kolosalna. MTB to jest jazda interwałowa, więc lepszy rower mniej Cie umęczy i pozwoli jechac szybciej. MTB różni się tym od rowerów do jazdy po szosie że zmiany biegów następują pod dużo większym obciążeniem. W związku z tym  do dobrej pracy całego układu potrzebna jest większa precyzja działania poszczególnych elementów. Jesli się nie dba o łańcuch, pancerze, linki, kółka przerzutek to nastepuja degradacja działania. Dla kogoś kto jeździ sobie w spokojnym  tempie okazyjnie po kilkadziesiąt km nie ma to wielkiego znaczenia i nie odczuje on dużej różnicy. Dla mnie, gdzie jeżdżę długie dystanse w terenie do 100km z harpaganami, połowę młodszymi ode mnie ma to duże znaczenie. Po wczorajszym treningu widzę że żebym zrzucił 10kg i przeszedł na karbona 10kg to jeszcze mógłbym i młodzież nieźle przeciągnąć bo mam wytrzymałość, której im trochę brakuje.

Moja przyjaciółka, która przeszła z przeciętnego Kellysa alu, ok. 14kg na Scotta karbon 10kg dostała takiego szwungu że wszyscy jesteśmy w szoku. Ostatnio wystartowała w maratonie MTB i zajęła drugie miejsce. Dystanse jej się zwiększyły z 60km do 100 km i utrzymuje się z niezłymi facetami podczas kiedy poprzednio wszyscy musieli na nią czekać. Więc wszystko zależy od potrzeb, tego z kim się jeździ i gdzie.

Odnośnik do komentarza

Cudo!

Wersja tej Meridy to 2017.. Pradziad jest super, ja na niego często wchodzę i schodzę, od strony Karlovej Studzianki. Zasiałeś niepokój tymi kilogramami hehe. Oglądałem dzisiaj te Cube i żadnego nie kupiłem, a dostałem fajne ceny na modele 2017, w pakiecie z przeglądami i zniżkami na akcesoria. No ale 13,1 kg, w głowie wizualizowałem sobie wymówkę jak nie dam rady gdzieś wjechać - wiadomo za ciężki :) Wsiadłem też na Bullsa RS i powiem Ci, że poczułem respekt do tego roweru, waży 11,4 kg, wizualnie ok, Rebe można wyregulować ale rama faktycznie mało plastyczna. Może gdybyś szepnął słówko, że jednak będzie wygodny to bym go łyknął i kochał życie :) Generalnie jest lipa, nie ma rowerów, obdzwoniłem i objeździłem sporo sklepów na Śląsku i szału nie ma, w salonach handlujących np. tylko Scottem i Giantem została półka  poniżej 4K katalogowej. Chciałem kupić lokalnie, a chyba będę musiał globalnie.

Odnośnik do komentarza

Może Bulls coś zmienił. 11,4kg na ramie z Alu 7005 aż wydaje mi się podejrzane. Zwykle Bullsy ważą po 14-15. Może warto raz jeszcze mu się przyjrzeć. Zdalnie jest jeszcze całkiem przyzwoity i za rozsądne pieniądze Radon Team 8.0

 

Pradziad dawał mi się już we znaki. Jechałem go też od Karlovej po bruku na szosie . Ostatnio zrobiłem pętelkę wokół Hrubego Jesenika. Loucna na Desnou, sedlo Skritek, Mala Moravka, przejazd pod Pradziadem, jakieś kolejne 2 przełęcze, Cervenohorske Sedlo i z powrotem. Polecam

https://www.strava.com/activities/667789460

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...