Skocz do zawartości

MTB 27,5+, 29+ i inne grubasy


Rekomendowane odpowiedzi

Co to jest ten 27,5 plus? Ano rower na obręczach 650B czyli 27,5 ale dużo szerszych z mega grubą oponą o szerokości 2,8-3 cale. Taki dziwoląg łączący Fat Bike z rowerem MTB 29 cali. Koło po napompowaniu ma z grubsza wielkość koła w rowerze 29 cali ale jest duuużo grubsze.

Wygląda to ciekawie. Dziś miałem okazję pierwszy raz zobaczyć podobne zwierzę na żywo. Ktoś przywiózł do serwisu w którym byłem model Trek Stache 7.
http://flowmountainbike.com/wp-content/uploads/2016/11/Trek-Stache-7-5667.jpg
https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-g%C3%B3rskie/rowery-szlakowe/stache/stache-7/p/2022000-2017/

Bardzo ciekawy rowerek. Chętnie bym się na takim przejechał. Sądzę że na piachy Kampinosu jakie są w puszczy o tej porze roku, byłby bardzo dobry. Miałem niedawno okazję jeździć Fat Bike'iem kolegi po Kampinosie. Dziwne zwierzę. Ciekawe ale nie przypadł mi do gustu. Owszem po piachu jedzie bardzo sprawnie. Po górkę gorzej bo jest ciężki, ok. 15kg. Amortyzatora nie ma. Amortyzację daje super gruba opona. Niestety kosztuje ona drożej niż topowa opona do mojego samochodu, który sam ma je duże i grube. Ok. 500 zł. A kolega już jedną przeciął.

A taki grubas 27,5 czy 29+, bo taki rozmiar opon ma ten Trek którego oglądałem, ma amora, porządnego Manitou i szerszą niż standardowa ramę umożliwiającą założenie zarówno standardowych kół 29x2.0 jak i takich grubasów. Na grubasach waży 13,5kg. Bardzo fajna koncepcja. Sądzę że szybko znajdzie zwolenników. Sam chętnie jeździłbym zimą po śniegu na grubasach lub latem po piachach a jak inne warunki lub teren to szybka zmiana kół.

Może ktoś na 27,5+ lub takiego Treka? Napiszcie co sądzicie.

Odnośnik do komentarza

Wyglada super. Choc waga nadal przygniata. Z pewnoscia carbonowa wersja jest lepsza,

choc 2x wiecej pieniedzy. Jesli w przyszlym roku dadza Sram Eagle + wieksza troche tarcza

z przodu (30T to za malo jak na mazowieckie lasy IMO, zmienilbym na 36T) + carbon, to bedzie to super rower.

Moze zaczne zbierac LOL

 

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-szlakowe/stache/stache-9-8/p/2025000-2017/?colorCode=black

Odnośnik do komentarza

Gość, który na nim przyjechał kupił go potestowego za ok. 5 tys. Mówił że bardzo fajnie i śmiesznie się jeździ cokolwiek by to nie znaczyło. Hamulce SRAM/Avid Level T padły mu bardzo szybko. Musi je reklamować.

 

A czy taki grubas musi być w karbonie? Nie sądzę. Karbon w moim przekonaniu jest potrzebny do jazdy do wyścigów lub szybkiej, agresywnej jazdy. Sam mam hardtaila alu i nie jestem przekonany czy hardtail karbon jest mi potrzebny do mojego typu jazdy. A że te technikę mam słabą i często leżę w MTB to alu mi tak nie szkoda. Ale ponieważ dużo znajomych namawia mnie na ściganie się w MTB to może jednego dnia i ja jakiegoś karbona sobie sprawię. Bo nie da się ukryć że jest szybszy.

Odnośnik do komentarza

Zysk wagowy jest wazny. Ale pytanie jakim kosztem. Tlumienie drgan tez ma znaczenie. Ale w rowerze mtb jest znacznie wiecej zmiennych. Kluczowe znaczenie ma dobor ogumenia, cisnienie w oponach i optymalne dopasowanie nasstawien amortyzatora. Kilka dni temu jechalem na Specu Epicu HT kolegi. Napompowal 40 psi a jego Reba miala bardzo szybkie tlumienie powrotu. Bardzo kiepsko sie jechalo. Dzis w czasie kilku godzin jazdy na wyscig z dziecmi dyskutowalem z kolega, ktorego syn i zona sie scigaja. Zona ma rower alu na malej ramie i wadze ponizej 10kg. Naped 1x11 XT, kola ZTR Crest alu 1550 gram. Bardzo wyceniowane Schwalbe Racing Ralphy Evo na mleku. I bardzo ciejawy amor DT Swiss o wadze 1600 gram. I jakos nie palaja checia zmiany na karbon. Na szosie nie widze alternatywy dla karbonu. W MTB owszem

 

Sent from my SM-T360 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Wiesz, czy palaja czy nie, to zwykle wzgledna rzecz dopoki sie nie przesiada na cos lepszego...

Ale szkoda czasu na takie dywagacje.

 

Poki co jako model 2018 wchodzi srebrno/pomaranczowy Stache 9.7 na Sram Eagle i Pike. 

Kurcze, coraz bardziej mi sie podoba :)

 

 

http://forums.mtbr.com/attachments/trek/1141451-lets-see-your-stache-official-thread-stache9.7.jpeg

Odnośnik do komentarza

Bezposrednim odpowiednikiem (cenowym) do Stache'a 9.7 bylby ten:

 

https://www.specialized.com/us/en/men/bikes/mountain/trail/fuse-expert-carbon-6fattie/118209

 

Ale... Przede wszystkim kola 27.5, gorszy naped, gorszy widelec, gorszy osprzet (np alu kierownica,

w 9.7 jest carbonowa) itd. Oba dokladnie $3500. Raptem wychodzi, ze ten 9.7 to super okazja :)

 

Najwiekszym bajerem Stache'a sa 29+ kola, tego chyba nikt inny nie oferuje.

Ale caly pakiet jest ekstra, bez dwoch zdan. Poki co w polskich sklepach "nie ma cennika 2018".

Nie wiem kiedy sie pojawi. A w ogole Jacek, dalbys znac gdzie dostajesz upust "na dzien dobry"

u Treka? Probowalem ci wyslac message, ale chyba full, albo nie przyjmujesz...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...