Skocz do zawartości

Renowacja Szosówki


Rekomendowane odpowiedzi


Cześć, na wstępie napiszę amatorsko bawię się w serwisanta i że nigdy nie miałem do czynienia z kolarami, więc jest to mój debiut.


 


Na początek trochę historii;


Rower kupił mi tata na targu  za śmieszną cenę. Od sprzedawcy dowiedział się że rower jest z 1978 roku (potwierdzone numerami ramy) i zaczął składać jakiś młody chłopak, lecz porzucił zabawę i niedokończony sprzęt stał od tamtej pory w stodole. 


Postanowiłem przywrócić mu młodość i wygląd. 


Co temu rowerkowi dolega?"


- koszmarnie krzywe koła


- wszystkie dawne chromy pomalowane ohydną srebrzanką


- brak przedniej przerzutki i manetki


- łuszczący się lakier - oryginalnie był czerwony, ale jak się okazuj był on malowany na brązowo i później na niebiesko


Mam go dopiero od soboty (04.07) ale podstawę już mam, wszystko wstępnie nasmarowane wyczyszczone i , więc wiem że działa (no przynajmniej częściowo  ;))


Z góry mówię że będzie bardzo dużo zdjęć, dlatego dla poprawienia czytelności poszczególne etapy pracy będę zamykał w spoilerach.



W takim stanie stał na targu

35a0qc9.jpg

DZIEŃ PIERWSZY

 


W końcu miałem okazję Go dokładnie obejrzeć a i przy okazji obfotografować:

Zbyt czysty nie jest ;)

v33vj9.jpg

2v9uhdx.jpg

Pedały luźnie że aż strach nacisnąć

ke87lt.jpg

pancerze sztukowane, przetarte, zardzewiałe - do wymiany, dam białe

50mgyr.jpg

wcześniej wspominana srebrzanka i łuszczący lakier

2nqquj7.jpg

ruwlsp.jpg

avrnlk.jpg

Troszku ruda chyta

15yhsle.jpg

siodło - ładne, nie obdarte, nie wypłowiałe, nie wysiedziane, czy wygodne? Firmy nie znam i jeszcze nie robiłem research'u

mcqgeq.jpg

 


 

Będzie duużo części bo obowiązuje limit obrazków więc proszę póki co nic nie pisać :D

Odnośnik do komentarza
Dzień pierwszy Część 2


z perspektywy jeźdźca, widać jak to jest z tymi pancerzami...

11ce5v6.jpg

... ;)

25rfldt.jpg

pikna naklejka ;)

etehhs.jpg

przedni hebel

209m7es.jpg

troszku zwiało obudowę?! Choć dziś załatwiłem sobie drugą taką, (w stanie agonalnym) i wygląda podobnie

2qs41li.jpg

łańcuszek... luzy znikome, a że wygląda jak wygląda to ja sobie z tym poradzę ;)

v7bbf9.jpg

wolnobieg, nie zużyty,  także jest nieźle ;)

2dkp3o.jpg

srebrzanka srebrzanka srebrzanka

5kk3yg.jpg

oryginalna rometowska manetka, szkoda że tylko jedna...

1zgqa9h.jpg

28lsz88.jpg

 .. 


Odnośnik do komentarza

Dzień pierwszy Część 3

 

piasta przód, i co na śrubach? srebrzanka...

znk9q1.jpg
wideł...
35164a9.jpg
pierwszy raz widzę taki rozmiar... po mojemu też jest: 27x1 i 1/4 :D
2dkip3t.jpg
 
 
Jeszcze jedno ujęcie i przechodzimy do do tego co tygryski lubią najbardziej   ;)
mjmi41.jpg
Wolnobieg - widać ładne ząbki ;)
2djrsrc.jpg
Bieremy się do roboty!!!
Wiecie co to oznacza? :D
95ww9v.jpg
Troszku syf... przed i po
hsnh3r.jpg
2ptcbi0.jpg
na ośce smar, może to ją uratowało przed korozją...

jfezow.jpg

 

Odnośnik do komentarza

Dzień pierwszy Część 4 

 

 

wnętrzności piasty - krok po kroku ;)

33uwtis.jpg
ofv66d.jpg
1413444.jpg
pobawiłem się kulkami :D i wolnobieg gotowy foto nie ma bo z zewnątrz wygląda nadal tak samo ;)

29wpd06.jpg

 

 

DZIEŃ DRUGI czyli paprania w smarze ciąg dalszy
 

 Przednia piasta przed i po

bhln9g.jpg
wul6hv.jpg
Druga strona... Czy to jest to co ja myślę że to to? :(
se5amc.jpg
Teraz zajmujemy się resztą bebechów...
Łańcuch zdjęty, przerzutka też. Wygląda to niezbyt optymistycznie... Ale ja wiem że będzie git :D
14j3sc1.jpg
2iw63xd.jpg
lewa korba, oczywiście na klin. Szkoda że rozklepany. Szlifiera w dłoń. ;)
35jxmvt.jpg
 
 

Odnośnik do komentarza

Dzień drugi Część 2

 

 

 

ktoś przecinakiem odkręcał kontrę, chyba słabo to tutaj widać...

11qk17r.jpg
lewa miska (od str. nienapędowej) i już wyczyszczony wianeczek
30vlm4l.jpg
jzzf2r.jpg
z prawego wianka niewiele się ostało... Dlatego zawsze je wyrzucam i uzupełniam kulami, jak bym był w domu to mógłbym to zrobić od razu...
4grbr.jpg
Po wyczyszczeniu nasmarowałem i skręciłem wszystko, bo i tak w niedzielę na wsi kulek nie kupię ;)
 

Popołudniem...

Teraz Bierzemy się za przerzutkę, wstępne oględziny, odpięta sprężyna naciągająca wózek z łańcuchem i okazuje się że jest słaaabo bo co się dostało między pracujące elementy? Tak! Srebrzanka!

vn1ksg.jpg
n4bmfs.jpg
2wpqfdd.jpg
Rozkręcam i trach, sprężyna od zmiany przełożeń się "rozprężyła" nie wiem w jakiej kolejności to było złożone.
125jjf5.jpg
Trochę puzzle, najpierw na logikę - i nic jedno kółko kręci się z oporem i ogólnie ciężko pracuje cały mechanizm, potem już próbowałem innych kombinacji i dalej nic. Ciągle zostawał mi jeden "dystans"? no w każdym razie to co leży nad i pod tuleją.
W trzeci dzień załatwiłem taką samą przerzutkę - będę miał na wzór.
Tylny hebel - syf zmieszany ze srebrzanką, nie szło nawet odkręcić. Ale poszło w końcu. potem 20 min układania sprężyny w odpowiedniej pozycji ;) nawet przy starych canti się tyle nie namęczyłem ;)
zk0fva.jpg
 
Niedziela wieczór, trzeba się zbierać...
2pp0acz.jpg

Odnośnik do komentarza

DZIEŃ TRZECI - u taty na warsztacie, w przerwach trochę dłubałem :D

 

 

Odkręcone widełki. Cięęężko szły te kontry bo srebrzanką zalane gwinty...

Dolna bieżnia z wiankiem i drugi kolor roweru na sterówce - brąz (pierwsza była czerwień)
2954dns.jpg
Górna miska wyszła palcami...
2cmwzl.jpg
Golas 
2zxqpgn.jpg
chromowa nakładka z widelca, wiadomo czym pomalowana...
rlgy00.jpg
Mostek, wpuszczany, nietypowy bo sama śruba i na końcu to co rozpiera - nie znam nazwy. Na zdjęciu widać "śliczną" srebrzaneczkę
15i7ztw.jpg
kiera, troszkę zapuszczona
6f82oi.jpg
Mała tarcza (zdaję się 40?) lewa i prawa strona (właśnie się zorientowałem że nie wiem która jest która...)
21m7ssk.jpg
nh0zup.jpg
Blat, nie wiem ile zębów
aucn51.jpg

2ewgzn9.jpg

 

Odnośnik do komentarza

Dzień trzeci Część 2

 

 

Kiera - wyczyszczona włókniną ścierną - na tyle na ile się dało. Z daleka nie widać jak jest :D

vdfxn4.jpg
2wgc2ud.jpg
Mostek "od dołu" po zmyciu srebrzanki widać stan krytyczny, jak się przyjrzeć t zobaczycie że był czymś tłuczony...
122gh8l.jpg
Mocowanko kiery. Nie czyszczę bo nie zamierzam ruszać górnych chwytów. sięgnę ile się da i zobaczymy 
13ydsva.jpg
Główna cześć występu czyli kąpiel w nitrze, wrzuciłem wszytko na czym był brud, srebrzanka, rdza czy cokolwiek.
2di4k5y.jpg
Baniak okazał się nieszczelny, trzeba było zmienić w międzyczasie  jak przekładałem wszystko to cyknąłem foto hebla. Wygląda zachęcająco i obiecująco!
f054c3.jpg
 
Coś na co nie ma czasu czyli darcie lakieru - szlifiera oscylacyjna, niby daje radę, ale powooooli bo lakieru trzy warstwy
34g7hwk.jpg

ddkqiw.jpg 

 

 

Tyle na dziś! Części do jutra się myją a my lecimy! 
Wracając do domu kupiliśmy klocki, linki, i białe pancerze hamulcowe 
Foty^^ i dalszy ciąg relacji jutro!
Odnośnik do komentarza

Super, to będzie mój ulubiony wątek:) Jak sobie radzicie z rdzą na starych pedałach, manetkach itp? Szlifujecie?

 

korba i inne elementy których nie dam rady wyczyścić włókniną to machniemy "włosami murzyna" :D Oczywiście tak żeby nie poniszczyć. No i ogólnie cieszę się że ktoś tu zajrzał, bo to raczej jest ta mniej uczęszczana kategoria forum :D

Dziś dorwałem "dawcę" (który być może kiedyś też stanie na kołach) 

172r9l.jpg

jest taka manetka jak potrzebuję, jest przednia przerzutka więc mam już kpl części, jak stara przerzutka nie zagra to też z dawcy wezmę.

 

Ogólnie to jest pierwsza szosa z którą mam do czynienia, więc na każdym kroku spotykam coś nowego, i co chwila "tata zobacz!" Ale ogólnie mnie wciągnęło. Nie mogę się doczekać aż będzie jeździć, tylko boję się tego lakierowania, bo łatwo spierniczyć. Bo co do techniki, to może i jest przestarzała, ale nadal sprawna i w sumie jak się miało do czynienia z dzisiejszymi to i z dawnymi da się radę, w drugą stronę byłoby znacznie trudniej.

 

Dodam jeszcze że tutaj przydają mi się staare klucze rowerowe, pewnie jeszcze z tych lat co ta kolara ;D

 

No i przydałby mi się taki stojak jak ty teraz masz!

Odnośnik do komentarza

Stary klucz za to mi się nie przydaje:) Dziś wpadłam na szalony pomysł złożenia sobie samej single speeda i wiem, że to szaleństwo ale się uparłam a jak się uprę to nie ma bata:) Oczywiście to projekt na wiele miesięcy ale jestem zajarana, dlatego tak bardzo podoba mi się Twój wątek, ja lubię ze starych rzeczy robić nowe. Myślę, że Twój rower może być piękny w efekcie końcowym:)

Odnośnik do komentarza

. No i ogólnie cieszę się że ktoś tu zajrzał, bo to raczej jest ta mniej uczęszczana kategoria forum :D

 

 

Paczom, paczom :P  , i siem dziwiom jak ktuś takom zbrodnie popełnił na takim  klasyku. Ale, ale, młodzież lubi antyczki i doprowadzi jeździdełko do porządku ;)

 

Kumpel z podwórka miał cosik takiego. Aaaaale to jeździło. A ja miałem tylko Flaminga i Jubilata :(

Odnośnik do komentarza

Nieeee! proszę! odrestauruj szosę, ale nie kalecz jej robiąc OK... Chyba że bardzo pragniesz...

Paweł jak znajdę szosę to zostanie szosą ale jak znajdę samą ramę szosową to będzie single :) Zobaczymy co wyjdzie jak znajdę jakieś części, nie spieszy mi się, ma być zabawa:)
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...