Skocz do zawartości

Shimano XT Dynasys II 11rzędowa + korba 46T jaka pasująca?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich rowerowców, mam problem z rowerem, wcześniej miałem rower mtb 26" z korbą 3 blatową i 9 biegowym napędem było wtedy ok, ale po przesiadce na 29" i 2x11 brakuje mi na prostej szybkości, czyli tej dużej koronki z przodu. Obecnie w największą koronkę mam 38T, a chciał bym mieć 46T, czy ta korba będzie ok FC-RS510?

Przerzutka tylna: Shimano XT RD-M8000-DSGS, ShadowPlus, 11-Speed, Direct Mount

Przerzutka przednia: Shimano SLX FD-M7025-H

Łańcuch: Shimano CN-HG601-11

Odnośnik do komentarza

Na przełożeniu 38x11 i oponach 29x2,2", kręcąc z kadencją 80 obrotów korbą na minutę, czyli jeszcze nie jakoś bardzo szybko, pojedziesz 38 km/h. Przy kadencji 90 - 43 km/h. To chyba nie jest tak źle? 🙂

Ale jeżeli chcesz, to pokombinować możesz. Przednia przerzutka nie ogarnie zębatki 46, tak więc będzie do wymiany.

Druga sprawa - dla pewności sprawdź miarką jaką masz szerokość mufy suportowej. Korba FC-RS510 (jak pewnie większość korb szosowych) będzie pasować do mufy o szerokości 68 lub 70 mm. Jeżeli masz 73 mm to niestety będzie problem z jej założeniem.

Łańcuch też będzie do wymiany, bo będzie potrzebny dłuższy.

 

 

Odnośnik do komentarza

Korby szosowe/grawelowe 2x mają linię łańcucha 47mm. W dodatku w ramie mtb nie da się jej przesunąć ze względu na krótszą o 5mm oś korby. W tej linii korba najzwyczajniej nie zmieści się w ramie (będzie przeszkadzała rurka łańcuchowa). Ostatnia rzecz - korby szosowe mają znacznie mniejszy Q-factor - ramiona korb będą zawadzać o ramę mtb.

Odnośnik do komentarza
W dniu 15.06.2024 o 19:11, mike21 napisał(a):

W tej linii korba najzwyczajniej nie zmieści się w ramie (będzie przeszkadzała rurka łańcuchowa). Ostatnia rzecz - korby szosowe mają znacznie mniejszy Q-factor - ramiona korb będą zawadzać o ramę mtb.

Aj, aj, aj, oczywiście masz rację. Nie wiem czemu, ale miałem w głowie tę korbę: https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/shimano/FC-TY501-2.html

A ona jest właśnie pod tym względem przystosowana do rowerów MTB. Zapomniałem, że z typowo szosowymi może być pod tym względem problem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...