Skocz do zawartości

Przekładania planetarna w rowerze terenowym ?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Cześć @liftlodz

chciałem się popytać jeszcze o Rohloffa. Jak wygląda zmiana przełożenia ? Tzn. chodzi mi o poprawną kolejność. Czy to jest tak, że jadę, przestaje pedałować na chwilę, przekręcam manetkę i kręcę dalej ? Bo raczej nie ma tu jak w aucie sprzęgła 😛

Jak się jeździ po asfalcie bo czytam, że przekładnia ma spore straty. A jak w terenie to jest odczuwalne ?

 

Pojawił się super rower ale nieco za duży 😞 Pomijam sporą cenę dla mnie.

https://www.olx.pl/d/oferta/gary-fisher-ferrous-29-rohloff-gravel-adventure-CID767-IDYegUA.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0

Odnośnik do komentarza

Zmiana przełożenia podczas normalnej jazdy normalnie zmieniasz bieg nie przestając pedałować, najlepiej w momencie kiedy korba przechodzi przez skrajne górne położenie, jeśli ciśniesz to na moment trzeba odpuścić, ale to nie znaczy że masz przestać pedałować.

Mam szosę na zwykłej przerzutce i różnice w czasach średnich osiąganych na tych samych asfaltowych trasach to ok 1-2 km/h w stosunku do gravela na Rohloffie ale

- szosa waży 8 kg, gravel 11

- opona 25 mm vs 40 mm

- na szosie mam mostek o 2 cm niżej, a więc i pozycja jest bardziej aero.

Opory są większe lecz głównie na przełożeniach 1-7 i to nie jakoś mocno wyczuwalne, z badań wynika że to poziom ok 1-2 W.

W ogóle, moim zdaniem, przy jeździe powyżej 25 km/h głównym przeciwnikiem jest opór powietrza, a nie opory generowane przez napęd, zwłaszcza na płaskiej i równej drodze.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 19.01.2024 o 10:06, liftlodz napisał(a):

Zmiana przełożenia podczas normalnej jazdy normalnie zmieniasz bieg nie przestając pedałować, najlepiej w momencie kiedy korba przechodzi przez skrajne górne położenie, jeśli ciśniesz to na moment trzeba odpuścić, ale to nie znaczy że masz przestać pedałować.

Chciałem dopytać o kwestię użytkowania piasty by mnie pewność, że dobrze rozumiem.

Jedną z wad przerzutek jest dla mnie niemożność zmiany twardego przełożenia na miękkie pod obciążeniem, np. zatrzymując się na czerwonym świetle.

A jak to wygląda w przypadku Rohloffa ?

 

Jest jeszcze na rynku skrzynia Pinion - ktoś używa takiej ? Oczywiście w MTB (dokładne pytanie w pierwszym poście).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...