Skocz do zawartości

Koła w szosach na 92 kg żywej wagi kolarza :)


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

przymierzam się do wymiany szosy na nowy sezon. Na razie szperam po e-sklepach / olx i mam zagwostkę co do kół.

Mianowicie - jaka jest minimalna liczba szprych by koło godnie znosiło moje 92 kg?

Dotychczas jeździłem na Treku Alpha 1.5 z 2014 roku https://katalog.bikeworld.pl/2014/web/produkt/rowery/szosowe/trek/31153/1_5 na fabrycznych kołach Bontrager 32 szprychowych i było ok. Ale z tego co patrzę w nowszych szosach raczej są koła z liczbą szprych 28 lub mniej.

W szczególności - rozważam np. ROSE PRO SL na hamulcach obręczowych https://www.rosebikes.com/rose-pro-sl-105-2696848?product_shape=mandarin+red , ale ma z tyłu 24-ki, 20-ki z przodu, co wydaje mi się mało na moją wagę? Ale może nie mam racji i nie ma czego się obawiać?

Będę wdzięczny za wszelkie cenne doświaczenia / sugestie.

Odnośnik do komentarza
  • AbsurdNonsens zmienił(a) tytuł na Koła w szosach na 92 kg żywej wagi kolarza :)

Tu masz koła systemowe DT Swiss P1850 Spline 23. Są to koła bardzo porządnej jakości na piastach DT 370. Do tych piast można zrobić upgrade do systemu ratchet co bym zdecydowanie rekomendował. Da to znacznie większą niezawodność i łatwość serwisowania nawet w warunkach domowych bez żadnych narzędzi. Jak zajedziesz obecnie łożyska to warto jest zmienić na coś lepszego bo w komplecie są dość kiepskie. Najlepsze są NTN i drogo nie kosztują.  Te koła są też stosunkowo lekkie jak na koła dawane do rowerów budżetowych. Wewnętrzna szerokość obręczy to 18 mm czyli są to koła zaprojektowane pod opony 25 mm ale można też stosować 28 mm o ile ta rama takie przyjmie.

Np. każde koła Camapagnolo Fulcrum mają limit wagowy 109 kg. A tu masz koła z limitem 120 kg. Ilość szprych nie zawsze ma znaczenie bo to zależy od budowy koła. Mam na przykład koła Campagnolo Zonda gdzie w przednim kole jest 16 szprych a w tylnym 21 i są absolutnie pancerne. Przyjęło się że 32 szprychy są stosowane w kołach do trekkingów i jazdy z sakwami, czasem w MTB. Na szosie zwykle stosuje się 24 szprychy, czasem 28. Zależy od zaplotu i obręczy. Ogólnie na masz czym się przejmować.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...