Skocz do zawartości

Wymiana korby i suportu


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Pytanie od rowerowego laika.
W moim rowerze (link do modelu) uszkodzeniu uległ mechanizm korbowy oraz suport.
Zastanawiałem się nad przejściem ze standardu kwadrat na coś innego. Więc tutaj pojawia się moje pytanie.
Jakie mam opcje na wymianę korby oraz suportu w oszczędnym budżecie 300 - 350 zł. Jeśli koszt wymiany wiąże się z większą kwotą to dajcie znać na ile się przygotować.

Odnośnik do komentarza

Jaki nowy napęd chcesz? Dalej 3x czy może chcesz przejść na 2x albo nawet 1x? Czy wykorzystujesz wszystkie 3 blaty czy jeździsz tylko na środkowym jak większość? Gdzie jeździsz, miasto, asfalt, drogi polne i leśne?

Oczywiście można przy okazji przejść na Octalink albo Hollowtech II. Octalink to taki lepszy kwadrat, który masz obecnie, tak zwany wieloklin, sztywniejszy niż kwadrat ale nie rozwojowy bo cały świat pokochał HT2 i on teraz króluje. HT2 to współczesny standard, sztywny, z tak zwanymi łożyskami zewnętrznymi ale wybór korb 3 rzędowych jest do niego dość ograniczony. Są chyba tylko 2 czy 3 modele i niekoniecznie z takimi samymi blatami jak masz teraz. Taka korba 3 rzędowa na HT2 kosztuje około 150-200 zł, suport poniżej 100 zł więc się zmieścisz w zakładanym budżecie

Odnośnik do komentarza

Mój rower musi być dość uniwersalny, ponieważ jeżdzę zarówno w lasach, po asfalcie jak i po terenach z wzniesieniami, więc raczej skupię się na wyborze korby z 3 blatami, a skoro mówicie że najlepszą opcją będzie HT2, to takiej też będę szukać.
FC-T4060 wydaje się w porządku, zobaczę jeszcze jakie są alternatywy dla tego standardu.
Mam jeszcze pytanie o łańcuch. Jeśli kupię go pod konkretną liczbę rzędów, to czy będzie konieczność rozkuwania ogniw i skracania?

Odnośnik do komentarza

Alternatywą dla korby fc-t4060 jest fc-mt210 z tarczami 40-30-22 lub 44-32-22 lub Deore fc-t590 z tarczami 48-36-26. Łańcuch zawsze trzeba dopasować do napędu bo produkują w 2 czy 3 standardach długości, m.in. 114 i 116 ogniw. Jeżeli nowy napęd różni się od starego +/- 2 zęby to przeważnie nie trzeba skracać/wydłużać. Kup nowy łańcuch, np. KMC serii X, czyli w tym przypadku KMC X9, bo, jak pisał kolega @mike21 powyżej, łańcuchy KMC z serii Z są bardzo miękkie i wyciągają się od patrzenia. Współczesne łańcuchy mają spinki i nie trzeba rozkuwać (mój Z8 miał) i jak kupujesz nowy to przeważnie też dostajesz w komplecie spinkę, przynajmniej KMC daje, Shimano nie daje.

Edit. Kup lepszy suport, czyli bb-mt501

Odnośnik do komentarza

Korba mt200/210 ma miękkie, niewymienne zębatki. Żeby przerzutka przednia działała poprawnie wielkość zębatek a szczególnie różnica w liczbie zębów pomiędzy nimi musi być przynajmnjej zbliżona do obecnie posiadanych. Fc-t590 to zabytek, wątpię że można to kupić w normalnej cenie. Czemu niby suport mt501 jest lepszy od bb52? Lepszy jest dopiero mt800 ale kosztuje 2x tyle.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...