Skocz do zawartości

[9000] Mtb dla początkującego.


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem. Poszukuję drugiego roweru (posiadam szoskę endurance polygon path x5) z przeznaczeniem leśnym. Mieszkam w Białymstoku i tam też mam zamiar jeździć przez większość czasu. Jestem amatorem, chciałbym znaleźć rower który da mi możliwość dojechania do lasu i jazdy w nim (korzenie, zjazdy, jakieś podjazdy. Ogólnie trochę się pobawić) Jestem w stanie naciągnąć budżet, jeśli będzie to uzasadnione max 10-11k. Myślałem nad rowerem Dartmoor Primal pro 29 oraz team marin 2 23. Niestety naczytałem się o problemie z ramami w tych rowerach. Mój wzrost 184 waga 88kg. Bardzo Was proszę o polecenie czegoś do moich potrzeb. Zależy mi na tym, żeby rower nie rozleciał się po kilku skokach, które pewnie sie zdarzą. Dobra gwarancja na ramę też by się przydała. Pozdrawiam i dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Masz problem. Wypowiem się nt. Twoich dwóch typów bez wskazywania trzeciego modelu. Marin Team 2 już nie ma problemów ze spawem tylnego trójkąta do ramy podsiodłowej. Od 2022 roku wspawali poprzeczkę - siodełko usztywniające konstrukcje. To bardzo wygodny i co ważne lekki rower. Do skakania nie nadaje się ? (gdzie Ty chcesz skakać w podlaskiem?) Na szybkie przejazdy, na korzenie (lagi amora są w rozmiarze 34 !) jak najbardziej są OK. To taka udana konstrukcja roweru wyścigowego i ścieżkowca (skok widelca 120 i sztyca regulowna). Ogólnie byłem baaaardzo zadowolony . Jedno ale. Wizualnie lakier nie tyle odpryskuje, co łatwo zarysowuje się . Jednym to nie przeszkadza - rower nabiera drapieżności innych denerwuje i nieustannie wygładzają powierzchnię. Dartmmoor z kolei zupełnie nie nadaje się na płaski teren. Tak bardzo, że już prędzej wykonasz skoki na marinie niż będziesz posuwał po płaskim na primalu. To rower typowo grawitacyjny (do zjazdów) i do takich celów został skonstruowany.

Potrzebujesz: dobrego powietrznego amora (120 mm trawel) reba, revelation, RockShock (co najmniej gold), FOX'a w zasadzie każdy podejdzie, heble (wszystkie oprócz M200, M201, Tektro275), przekładnia minimum deore. Napęd: w Twoim przypadku jednorzędowy (x1). Sztywna oś (lepiej odsprzedasz w przyszłości - teraz to taki musthave. Koło: jednak 29". Do płaskiego terenu tylko.

Cd w kolejnych postach, bo propozycji będzie bez liku ?

Odnośnik do komentarza

Zdefiniuj z jakiej wysokości chcesz skakać. Jeśli dropy poniżej metra to sztywny ht da radę, powyżej celowałbym w fulla xc. Dwie najtańsze opcje to rockrider xc 120 z kołami sun ringle duroc które wytrzymują skakanie dropów i hartanie po korzeniach, druga najtańsza propozycją to xc 100s, również rockrider, lepszy oczywiście będzie xc 500s albo xc 900 s ale to już droższe rowery. Xc 100s ma lagi 30 mm więc może być trochę mało na Twoja wagę. Można jednak kupić ten rower, zdemontować amortyzator I od razu sprzedać i kupić coś z grubszymi lagami 

Odnośnik do komentarza

Cześć, nie myślałem o jakichś dużych skokach, na bank poniżej 1m. Zależy mi głównie na tym, żeby rower był w miarę żwawy w lesie. Jeśli poradzi sobie z korzeniami, podjazdami i jednocześnie będzie dobrze radził sobie na płaskim, to będzie idealnie. Team marin 2 wydaje się spoko opcją. Przy czym trochę się boję problemów z ramą opisanych w tym temacie https://www.mtbr.com/threads/my-thoughts-on-the-marin-team-marin-2.1204532/ . Rozumiem, że błąd konstrukcyjny został poprawiony. Za 11tys mogę dostać Cannondale scalpel ht carbon 4. Tylko czy ten rower nada się do tego co opisałem i czy to nie jest przerost formy nad treścią? Celowałem w ramę aluminiową, ze względu na komfort i wytrzymałość. Potrzebuję po prostu kilka konkretnych modeli, za którymi warto się rozglądać (chciałbym się do roweru przymierzyć na żywo). Dziękuję za zainteresowanie tematem oraz pomoc.

Odnośnik do komentarza
11 minut temu, srs88 napisał(a):

Cześć, nie myślałem o jakichś dużych skokach, na bank poniżej 1m. Zależy mi głównie na tym, żeby rower był w miarę żwawy w lesie. Jeśli poradzi sobie z korzeniami, podjazdami i jednocześnie będzie dobrze radził sobie na płaskim, to będzie idealnie. Team marin 2 wydaje się spoko opcją. Przy czym trochę się boję problemów z ramą opisanych w tym temacie https://www.mtbr.com/threads/my-thoughts-on-the-marin-team-marin-2.1204532/ . Rozumiem, że błąd konstrukcyjny został poprawiony. Za 11tys mogę dostać Cannondale scalpel ht carbon 4. Tylko czy ten rower nada się do tego co opisałem i czy to nie jest przerost formy nad treścią? Celowałem w ramę aluminiową, ze względu na komfort i wytrzymałość. Potrzebuję po prostu kilka konkretnych modeli, za którymi warto się rozglądać (chciałbym się do roweru przymierzyć na żywo). Dziękuję za zainteresowanie tematem oraz pomoc.

Nie naciągam na tego teammarina. Miałem go 2,5 sezonu. Pomimo, że była to konstrukcja sprzed pandemii i nie miała owego wzmocnienia mocowania wideł do rury podsiodłowej, zrobiłem na nim 3,5 tys km. Skoków nie było ale ciężki, bardzo ciężki beskidzki teren (2x Czechy i 2x Słowacja, 1 x Rumunia). Żadnych tąpnięć w ramie. Zwykłe wymiany eksploatacyjne. Rower musisz zobaczyć i przejechać się. Pierwsze wrażenie, to jego niska masa. Po 2022 owa wada (2 przypadki na cały świat: Nowa Zelandia i chyba Stany). Gdyby było ich więcej to w necie nie można nic ukryć.

Rekomendują Ci analogicznego do MTM2 Canyona Grand  8 w wersji ALU. To rower tej samej klasy identycznie wyposażony , ten sam poziom, a cena jest 3,5 tys. niższa. Lagi amora są wielkości 32 (MTM2 - 34) Fox Rhythm Float 32. https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-gorskie/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon/grand-canyon-8/3273.html

Jedyny minus to brak możliwości przymiarki. Canyon ma sprzedaż bezpośrednią (brak sieci sklepów). Popatrz też na olx. Doradzimy. Rozmiarówka też jest nieco nietypowa. Tam gdzie normalnie jest L , Canyon ma M, etc.

Odnośnik do komentarza

Nie odbieram tego jako naciąganie. Rowerem sporo przejechałeś, więc masz doświadczenie. Na bank zrobię przymiarkę do tego marina, bo wydaje się super opcją. Przede wszystkim dziękuję Ci za pomoc. Jako amator, nie do końca wiedziałem czego szukam, jak to ubrać w słowa. Twoje posty wiele wnoszą do tematu. Co do pękania ramy, pewno masz rację, po prostu mam lekkiego pietra przez ten temat. Według tabeli rozmiar L w marinie to 175-183. Przy wzroście 184 i dość małym przekroku powinienem celować w Lkę?

Odnośnik do komentarza

Jeśli Ci się nie zmienią preferencje co do rodzaju jazdy, bierz pod uwagę te 2 sztuki. Przymierz się fizycznie do tego marina. To nic nie boli. Grand Canyon 7 tez jest spoko

https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-gorskie/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon/grand-canyon-7/3271.html?dwvar_3271_pv_rahmenfarbe=RD

ale... to już prawie kilogram więcej od Marina i 0,1 kg od Grand 8. Poza tym ma podstawowy amor Judy RS. Pisałem, że rozmiarówka w canyonie MTB jest nieco inna niż wszędzie (zaniżona). Reasumując klasa marina i grand 8 jest jednaka a grand 7 o pół oczka niżej od rywali z uwagi na słabszy amor. Ból jest taki, że stacjonarny sprzedawca zamieniłby Ci ten amorek na gold na miejscu a tu kicha.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...