Skocz do zawartości

JohnRidley

Użytkownicy
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez JohnRidley

  1. 2 minuty temu, jajacek napisał(a):

    A tak przy okazji tak Niemcy głosowali na najlepsze rowery XC na portalu mtb-news.de:

    aHR0cHM6Ly93d3cubXRiLW5ld3MuZGUvbmV3cy93

    1. Scott Spark
    2. Orbea Oiz
    3. Canyon Lux
    4. Nicolai Saturn 11
    5. Last Celos
    6. Arc8 Evolve FS
    7. Specialized Epic Evo
    8. YT Izzo
    9. Santa Cruz Blur
    10. Cannondale Scalpel

    Ciekawe, że Cannondale tak zepchnęli. Niektórych nawet nie znam i dziwi też trochę ten Spec, gdzie recenzenci zazwyczaj chwalili go w kategorii XC.

  2. 18 minut temu, jajacek napisał(a):

    Ten Rockrider dobrze wygląda. Tylko niech wyrzucą tą babę co za kolorystykę odpowiada, bo chłop to chyba nie ?

    Mój mechanik mówi że Token Ninja to nie jest dobre rozwiązanie i preferuje inne od Praxisa czy Wheels Manufacturing. Ale wielu ludzi Tokena chwali.

     

    Mnie też biały póki co najbardziej podchodził kolorystycznie.

    Dziękuję, następnym razem przy wymianie skorzystam z któregoś z wymienionych.

  3. Tu by jakieś know how trzeba na forum założyć, bo w moim wątku tak cenne informacje zginą @jajacek.

    Obecnie korzystam z Token i jestem w miarę zadowolony, bo faktycznie poprawia bolączki wciskanego suportu. Jak by nie było trochę jesteśmy skazani an suport, bo nie wybierzemy go wybierając rower.

    W zasadzie jestem zdecydowany i szukam Orbea Oiz M Pro 2023 w dobrej cenie, sytuacja na rynku widzę dynamiczna może wyczekam jakąś zniżkę.

    @Cajtek78 nareszcie! Wygląda bardzo dobrze i wygląda na to, że projektanci wzięli pod uwagę obecne trendy - nie widziałem tylko jeszcze kątów. Niestety rok nie poczekam, bo ma być "dla ludu" od 2024. Patrząc po modelu nad którym się zastanawiałem, to dostępność w Polsce pojawiła się 1,5 roku po premierze.

     

  4. @Veriv szosy nie mam i miał nie będę (już przerabiałem) teraz tylko teren. W wielkopolsce nie trudno o prosty odcinek w terenie, już trenuję z kimś kto ma pomiar więc wiem, że się sprawdzi. Co do producentów to rozważam kilku jeśli już dojdzie do zakupu roweru.

    Ziomki mają różne pomiary i jak do tej pory narzekanie słyszałem tylko na ronde.

    ps a do praski mam dostęp, wymieniam tylko moje "trzeszczące" doświadczenie z PressFit.

  5. Obecnie posiadam BB30, czy PF30 i moje doświadczenie z nim są takie średnie bym powiedział cytując klasyka. Trzaski z okolic suportu to normalka, choć po zmianie na wspomniany Token Ninja jest lepiej, choć i tak zdarza się jakiś trzask.

    Dawniej w przełaju, który lekko nie miał miałem BSA i moje odczucia były lepsze w kwestii kultury pracy a o sztywności ciężko mówić, bo teraz mam karbon bardzo szytwny wcześniej to było aluminium.

    @Oskarr co do pomiaru, to sam się przekonuję, obecnie pomiar mam w trenażerze i widzę że treningi wyglądają inaczej niż na tętnie. Jak sam wiesz z tętnem bywa różnie i wahania zależą od kilku czynników a moc nie kłamie. Moim zdaniem do treningów to jednak będzie najlepsze narzędzie.

    Co do wykorzystania na wyścigach MTB, to wystarczy obejrzeć jeden film z pomiarem żeby dojść do wniosku, że na wyścigu się nie sprawdzi. Może inaczej, to zależy gdzie. W górach jak wiesz, że czeka Ciebie 20 min podjazdu to jednak można trzymać nieco pod progiem i się nie zajeżdżać. Na wypłaszczeniach znów też można starać się jechać jednostajnie. I jak wspomniałeś do analizy po wyścigu też może być.

  6. 52 minuty temu, jajacek napisał(a):

    Ktoś tam ostatnio pisał że komunikacją z Orbeą się poprawiła. Jak rozwiązania konstrukcyjne też to może jest to dobry wybór.

    Jak dla mnie Lefty to niekoniecznie bo spore koszty utrzymania.
    Co do Orbea to wygląda to tak:
    Karbonowa rama z PressFitem i karbonowym tylnym trójkątem z geometrią XC
    Świetny Fox za Kashimą z przodu
    Świetny Fox z Kashimą z tyłu
    Świetna karbonowa korba RaceFace Next SL w modelu 2022
    Kiera karbon
    Bardzo dobry i nie za drogi w utrzymaniu napęd Shimano XT/XTR
    Świetne heble XT
    Myk-myk mi nieznany więc się nie wypowiem
    Koła mi nieznane ale o karbonowe o profilu 30 mm zgodnie z obecnymi trendami.

    Więc ogólnie specyfikacja jest bardzo dobra. Jeśli model 2023 to niestety został zarażony głupotą w postaci prowadzenia okablowania przez stery co jest obecną modą. Ale nic się na to nie poradzi. 
    W modelu 2023 bardzo przeciętna korba XT.

    Do ścigania tylko dokupić jakiś pomiar mocy, dobre pedały i można latać.





     

    Dokładnie tak to widzę jak piszesz, a co do suportu to właśnie czytałem potwierdzenie (z innego forum), że w specyfikacji piszą o PressFit ale faktycznie mufa jest gwintowana - swoją drogą to bardzo dobrze.

    Zgadzam się też z prowadzeniem kabli, rzekomo Orbea komunikuje te tych łożysk nie będzie trzeba wymieniać (jasne!).

    Zobaczymy, jestem raczej na Oiz nastawiony, zobaczymy jak może się przymierzę czy wrażenia pozostaną takie same.

  7. W dniu 12.01.2023 o 16:01, jajacek napisał(a):

    Co do Orbea to zarówno mój kolega mechanik, który je serwisuje jak i kolega który je sprzedawał raczej odradzają. Również są pękliwe.  Mam zdjecia od kolegi który kupił Orbeę Oiz za ponad 30k i tylne widełki pękły podczas jazdy po płaskim w lesie po korzeniach. Polski dystrybutor odmówił uznania gwarancji. Orbea też odmówiła. Zahaczyło o prawnika i dopiero wtedy byli skłonni do ugody. Kazali koledze wysłać tylny trójkąt do Hiszpanii. Uznali reklamacje ale poinformowali że nie mają takiego trójkąta na zbyciu i wyślą jak będą mieli. Co nastąpiło po kilku miesiącach. 

    Cannondale obsługuje Polskę przez Czechy. I o ile mi wiadomo tam też jest spychologia. Więc kupując drogi sprzęt warto mieć takie rzeczy na uwadze.

    Odgrzewam kotleta, nie chcę zaśmiecać formum ale to mój wątek ?

    W zasadzie to teraz właśnie rozważam dwa rowery, które @jajacek nie specjalnie polecasz.

    Budżet z gumy nie jest, niemniej jestem w stanie dołożyć jeśli wybór będzie rozsądny (jeśli można tak mówić przy rowerze za 30k :P).

    Cannondale Scalpel Carbon 2 - do wymiany kierownica, sztyca, no i obawy z lefciakiem

    Orbea Oiz M Pro - w zasadzie wszystko jest - rower bez inwestycji

    W Orbea poprawiono właśnie przekrój tylnego trójkąta - co komunikują w związku z nowym modelem. Ma też skręcany suport oraz knock-block czy jakkolwiek to nazywają co już w tym wątku było poruszane. Amortyzacja Fox - @jajacek bardzo sobie wziąłem do serca co pisałeś o serwisie amortyzatorów.

    Orbea wydaje mi się lepszą propozycją.

    Wiem, że to pewnie więcej sprzętu niż talentu ale w domyśle rower kupię na 5-7 lat, dlatego rozważam rozciągnięcie budżetu.

  8. w AM100S od 2019 mam grupshift GX i jestem mega zadowolony.
    Ale wymaga on prostego haka i podkręcenia baryłką jak zmienia się mocno temperatura (zima/lato) - wtedy gripshift jest precyzyjny i mega szybki
    Jak się ścigam doceniam najczęściej możliwość zrzucenia z największej koronki na najmniejsza. Obecnie rozważając rower wybrałbym grupę Shimano, ale jak da radę najlepiej z Grup Shiftem SRAM jako manetka.

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  9. [mention=11079]JohnRidley[/mention] Zamówiłem gripshift, otrzymałem paczkę, założyłem. Działa to mega szybko, jestem zadowolony i dziękuje za podrzucenie pomysłu.
    Cieszę się jeśli zaproponowałem dobre rozwiązanie, zwłaszcza że to sam sprawdziłem i od lat używam i chwalę sobie bardzo.

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  10. Może to zależy od auta  Jeżdżę z bagażnikiem na hak od 6 lat i nigdy nie miałem problemów z brudnymi rowerami, nawet po długich opadach deszczu.
    Cenna uwaga o tym nie pomyślałem. Pewnie musiałbym wolniej jeździć a zawsze się spieszę.

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  11. 1 godzinę temu, jajacek napisał(a):

    Różnica w jeździe na sztywnym, dobrze skonfigurowanym rowerze a przeciętnym jest spora. Tak samo będzie z fullem. Z moich testów mój karbonowy Epic jedzie ok. 5% szybciej niż mój aluminiowy Chisel. Różnice to karbon, 1 kg wagi, trochę lepsze koła.

    Kiedyś pożyczyłem karbonowego Speca Stumjumpera z górnej półki na karbonowych kołach na kilka dni to muszę powiedzieć że leciał jak wściekły. Konstrukcja sprzed 7 lat ale nadal by się bronił:
    https://www.specialized.com/pl/pl/s-works-stumpjumper-29-world-cup/p/65322?color=187152-65322

    Pożyczałem też fulla Epica z Brainem. Zaleta była taka że wyścigowo skonfigurowany Brain powodował aktywację tylnego zawieszenia tylko na większych wybojach a poza tym sprawował się prawie jak sztywniak.

    Natomiast trzeba powiedzieć że znajomość trasy, płynność jazdy i wysokie VO2Max ma istotne znaczenie w wyścigach. Syn kolegi jadąc na 12-kg fullu dojechał na drugie miejsce w Mistrzostwach Polski w maratonie w kategorii U23. Ale jest to były szosowiec, bardzo szczupły o wysokim VO2Max ale który od dawna nie ścigał się w MTB. Więc oprócz sprzętu warto zainwestować w dobry trenażer na którym zrobimy specjalistyczne jednostki treningowe. I objechać trasę kilka razy.

    Co do różnicy zgadzam się całkowicie, choć powiem że pływającego karbonu nie spotkałem, raczej taki dające uczucie sztywności - sam w swoim mam bardzo sztywno co pewnie też wynika z rozmiaru ramy S.

    Heh, to ja jeżdżę jeszcze starszą i bardziej konserwatywną konstrukcją na kole 27,5 i jakoś się bronię ? ,ten spec w obecnych czasach spokojnie też.

    Moje hasło przewodnie to więcej sprzętu niż talentu, dlatego jak już wcześniej pisałem chcę ciastko mieć i zjeść.

  12. @Veriv dziękuję, to cenna opinia. Cały czas nie ma decyzji, więc póki co będę te opinie zbierał i rozważał za i przeciw.

    A co do zmian o których ja myślałem, to amor dlatego że mam obecnie SID i nie chcę przesiadki niżej, korba podobnie i też jest to jakaś masa rotująca a przy przyspieszaniu jednak ma to znaczenie. Co do opon, to pewnie by coś innego wleciało.

    @ram dzięki, ale 2 rozmiary za dużo (ja niziołek, 172 cm i 81 cm przekrok) i w mojej opinii bardzo dużo do wymiany. Nie zmienia to faktu, że bardzo dobra maszyna i łatwa do rozbudowy przyszłościowo. No i zgadzam się, że kolor świetny.

     

  13. Przepraszam za OT, bo w zasadzie pytanie brzmiało jakie plany na ten rok, to jeszcze dorzucę jakiś Bike Maraton (nie szklarska, bo pojadę Bike Adventure). Jakiś żeby się wpasował w kalendarz startowy.

    @adamooo od siebie jeszcze dodam, że dobrze znaleźć kompana z podobną formą i wozić się w pociągu jeśli da się radę utrzymać. Mnie bardzo to pomogło w uzyskiwaniu lepszych wyników.

    No i nie ma to jak lokalna ustawka z mocniejszymi od siebie, sam taką niegdyś organizowałem i bardzo szybko ci co wolniejsi się podciągneli.

  14. @adamooo czasem ciężko się wydostać z tej drugiej połowy stawki, życzę powodzenia.

    A jakie to dystanse i średni czas przejazdu? Z godziny ciężko urwać 10 min, ale z dwóch to już łatwiej.

    Od siebie powiem, że nie będąc koniem bardzo pomaga technika i znajomość trasy, tak aby się nie dać zblokować. Warto wykorzystać swoje atuty jeśli jakieś są, np. ja z kogucią wagą nie pcham się na czoło na długie proste ?

  15. Plany jak zawsze ambitne, oby nie zweryfikowała ich jakaś infekcja nie w czas.

    Wbiłem do nowej kategorii wiekowej i zawsze słyszałem jak się inni odgrażali, że teraz nastanie ich czas. Tak więc teraz będzie mój czas ! ?

    Przede wszystkim w lokalnym wielkopolskim cyklu chciałbym przejechać wyścigi na najdłuższym dystansie tzw. giga. Może wpadnie jakieś pudło w kategorii, choć z czołówką to nie jeżdżę.

    W planie podobnie jak @Oskarr Bike Adventure ale na krótkim dystansie Fun - kiedyś chciałbym ukończyć tę etapówkę na dystansie Pro.

    Może coś jeszcze wpadnie w sezonie, bo chętnie spróbuję czegoś nowego czego nie jechałem. 

  16. Trochę swój rower wożę, to się wypowiem.

    Powiedziałbym, że zależy co takiego masz w sensie sprzętu / łożysk. Rower wożę co najmniej kilkanaście razy rocznie bez względu na warunki i nie zauważyłem problemów poza owadami, które trudno usunąć. Zazwyczaj poruszam się szybciej niż piszesz, rower mam montowany za amortyzator (przednie koło ściągam) i dzięki temu nie mam obaw co do solidnego połączenia, od czasu do czasu zdarzało się że jechał na innym bagażniku z przednim kołem.

    Nie zauważyłem jakiś zmian po przejechaniu w deszczu nawet 300 km, ale może to za sprawą piast DT czy też suportu Token.

    Jeśli uda się zmienić rower (o tym w innym wątku) to planuję zakupić inny bagażnik (uchwyt za przednie koło, lub ramę) i rozważałem jakiś pokrowiec właśnie biorąc pod uwagę owady i czynniki zewnętrzne.

    W każdym razie rower na dachu jeździ już 7 sezon i nic poza normalną eksploatacją nie zauważyłem.

  17. Niestety póki co nie mam info z pierwszej ręki, bo u mnie ziomki wymieniły rowery w 2020, 2021 i jeszcze nie wiem jak się sprawują serwisowo, w każdym razie jeżdżą i się ścigają.

    Dwa specialized epic, Cannondale Scalpel Hi mod i Orbea.

    Co do brania, to opinie skraje od zachwytów po niechęć.

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  18. @jajacek każdy pewnie ma trochę inne doświadczenia z usterkami i awariami. Generalnie chyba nie ma takiej marki, która będzie bezproblemowa.

    Mimo wszystko choć nie jest to ekonomiczne będę celował w nówkę, lub powystawowy z fakturą. Przynajmniej będzie znana jego przeszłość, po sobie mogę sądzić że rower wyścigowy się ścigał więc lekko nie miał.

    Spec świetny, ale trochę za drogi. Z ciekawości zapytam jak takiego bez manetki obsłużyć na wyścigu? Cały czas włączony?

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  19. @Oskarr Oiz m pro jest super, zwłaszcza w nowym wydaniu na 2023, ale 32k. Dopiero modele 2023 moim zdaniem warto rozważać ze względu właśnie na zmiany, nowy HTA chyba 67 stopni i 120mm skoku w każdym modelu. Jako uniwersalny full to bardzo dobre rozwiązanie.

    Póki co rozglądam się, jeśli w odpowiednim czasie trafi się coś ciekawego to będę starał się zmierzać do brzegu.

    W każdym razie zgodnie z Waszymi cennymi sugestiami / wskazówkami.

  20. @jajacek no to jest głos rozsądku, faktycznie jakbym mógł wszystko wybrać sam to bym brał grupę XT ze względu na koszta eksploatacji i jakieś dobre hamulce.

    Teraz mam SIDa starszej generacji i troszkę duży przegląd kosztuje, to bardzo rozsądne co piszesz i co mówią ceny, że lefciak będzie kosztował.

    https://www.arc8bicycles.com/bikes/mountain/evolve-fs - piękny! Bardzo podoba mi się ten damper. Widziałem cenę ramy i schodzimy na ziemię ?

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...