Plany na wyjazd rowerowy 2011

Z nadejściem Nowego Roku przyszedł czas na nowe plany wyjazdowe. Wiem, że jest jeszcze wcześnie, ale planując wyjazd z przelotem samolotem lub przeprawą promem – warto zarezerwować bilety wcześniej, by były jak najtańsze.

Zapraszam do dzielenia się Waszymi pomysłami na tegoroczny wyjazd rowerowy w komentarzach.

Ja po zeszłorocznej trasie Świnoujście-Hel myślałem z chłopakami nad:

litwa-lotwa-estonia

1. Litwa – Łotwa – Estonia. Trasa prowadziłaby przez stolice tych trzech państw (Wilno, Ryga, Tallin), a wyjazd zacząłby się z Suwałk. Trasa liczy ok. 800-850 km. Małym problemem jest powrót z Tallina. Nie ma pociągów do Polski, a wrócić można jedynie autokarem.

Rowerem przez Szwecję
2. Szwecja. Trasa: Sztokholm Skavsta – Sztokholm – Karlskrona. Wyjazd o tyle łatwiejszy logistycznie, że z Łodzi na Skavstę latają tanie linie lotnicze. Z lotniska do Sztokholmu jest ok. 100 km, potem wraca się tą samą drogą i do portu w Karlskronie zostaje ok. 370 km. W sumie jak łatwo policzyć do przejechania byłoby 570-650 km. Z Karlskrony wraca się do Gdyni promem. Tutaj minusem jest ustalenie konkretnej daty powrotu promem, jeżeli chce się mieć dużo tańsze bilety.

Z Karlskrony do Gdyni już raz wracałem promem Stena Line i jeżeli zdecydowalibyśmy się na taką opcję, to pewnie wrócilibyśmy podobnie.

To są jak na razie wstępne plany, bez przeprowadzonej symulacji kosztów, oraz bez ustalania miejsc do odwiedzenia itd. Na to przyjdzie jeszcze czas.

A jak tam Wasze plany?

 
 • Bardzo ciekawe macie plany :-)
  Ponieważ ja dopiero zaczynam rowerową przygodę na pierwszy raz planuję Mazury. Jeszcze nie wiem dokładnie ile dni i gdzie ale już powoli zaczynam myśleć, tym bardziej ze sprzętu turystycznego na razie brak (nie liczę namiotow i spiworow pamietajacych wyjazdy w wieku dziecięcym z rodzicami pod namiot – czyli ciężkich wielkich kolumbryn ;-) ), czasu jeszcze trochę zostalo, planowany urlop w czerwcu. Twoje rady przeczytane :-) teraz czas pozbierać na wszystko kasę ;-)

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  Sprzęt turystyczny warto kupić teraz. Sprzedawcy pozbywają się zeszłorocznego towaru i oferują naprawdę dobre ceny.

 • ooco

  przy 1 wycieczce można jeszcze wrócić promem z Helsinek do Gdyni, super sprawa :D

 • Dzięki za podpowiedź. Ten prom jest dość drogi – ale może udałoby się jakąś promocję złapać.

 • SpeX

  Znajomi w tamtym roku mieli podobną wyprawę, Kraków > Warszawa > Litwa > Łotwa > Estonia > Finlandia > Nordkapp.

  O szczegóły możesz popytać ich bezpośrednio:
  http://rowerytyniec.pl/

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  Kraków-Nordkapp to już wyjazd na kilkanaście dni, a na tak długą drogę nie jesteśmy sobie w stanie pozwolić czasowo niestety. Ech, piękne studenckie czasy odeszły w niepamięć… :)

 • Anonymous

  hehe jeśli z Krakowa na Nordkapp dojedziesz w kilkanaście dni, to może rusz ze Sztokholmu, będzie przynajmniej połowę bliżej, więc w tydzień obrócisz ;)

  Dla osób korzystających z tej strony: proszę uważać na rady pana Łukasza, bo przynajmniej w temacie jeżdżenia rowerem się ośmiesza

 • @Anonimowy: mieszkam w Łodzi, więc mam bliżej trochę :)

  Widzę, że kolega bardzo lubi łapać za słówka. Napisałem „kilkanaście” – nie myśląc nawet ile to jest kilometrów (teraz wiem, że ok. 4000) – wiedząc, że i tak za dużo.

  Jeżeli jeszcze gdziekolwiek na stronie się „ośmieszyłem”, to bardzo chętnie się dowiem gdzie. Nigdy nie twiedziłem i nie będę twierdził, że jestem alfą i omegą jeżeli chodzi o rowery. Człowiek całe życie się uczy, czasem gdzieś się przejęzyczy – tak bywa.

  Pozdrawiam Anonimowego i jeżeli tylko masz jakieś rzeczowe uwagi – zapraszam do merytorycznej dyskusji.

 • over

  Jak chcecie płynąć/ lecieć do sztokholmu – polecam wsiąść w Nyneshamn na prom i popłynąć na gotlandię. Raj dla rowerzystów i przez większą część wyspy dziko – całą można objechać na spokojnie w tydzień.
  My wybieramy się w maju z zakopanego nad Balaton – też chyba ciekawie, zarówno góry, węgierskie morze i trochę architektury.

  pozdrawiam

 • Kaspar

  Z Tallina autokarem wrócić do PL jest dość tanio, rower wiozą za free (jak jest na niego miejsce;)

 • Anonymous

  A my się wybieramy na rowerki do Szwecji w lipcu.
  Dwa tygodnie, a plany ambitne:)

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  @Anonimowy – świetny kierunek wyjazdu. Gratuluję i troszkę zazdroszczę :)