Rower Ojca Mateusza

Oglądając serial „Ojciec Mateusz„, nie sposób nie zauważyć scen, na których tytułowy ksiądz Mateusz przemierza Sandomierz rowerem. I choć w plotkarskich magazynach powstała jakiś czas temu wrzawa, że przecież na sandomierskim rynku obowiązuje zakaz jazdy rowerem – nie zniechęca to twórców serialu do kręcenia kolejnych scen z rowerem w jednej z ról głównych. Przecież gdy w filmach pokazuje się sceny pościgów – nikt nie zawraca sobie głowy ograniczeniami prędkości – taki już przywilej szklanego ekranu.

Nieraz zastanawiałem się jakim konkretnie rowerem jeździ ojciec Mateusz. Nigdzie w internecie nie można znaleźć takiej informacji. Dodam jeszcze, że TVP wyemitowało już 95 odcinków i rowery przewinęły się dwa lub trzy – niestety nie śledzę serialu na bieżąco – więc nie wiem.

W internecie można znaleźć kilka zdjęć odtwórcy głównej roli – Artura Żmijewskiego z rowerem. Jeden z tych rowerów to najprawdopodobniej Giant – rocznik sprzed 2007 roku (na stronie Gianta jest archiwum tylko do tego roku). Jest to rower trekkingowy ze sztywnym widelcem.

Nocul na rowerze
Fot. dzięki uprzejmości AKPA

Drugi rower który udało mi się wypatrzeć to trochę starszy, klasyczny rower. Z zawadiacko przekręconym o 180 stopni barankiem dla wygodniejszej jazdy. Rowery w podobnym stylu produkuje obecnie np. Cooper.

Rower Ojca Mateusza
Fot. Wikipedia

Być może rowerów było więcej – jeżeli macie jakieś informacje na ten temat – piszcie w komentarzach :) Nie ma co ukrywać – serial zdobył dużą popularność i myślę, że rozpropagował w jakimś stopniu jazdę na rowerze :) Z pewnością bardziej niż Rower Błażeja.

I jeszcze ciekawostka na koniec. Zauważyliście, że ojciec Mateusz na rowerze zawsze jedzie z górki? :)