Rodzaje błotników rowerowych

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.Jesienno-zimowo-wiosenna aura sprzyja by zastanowić się nad montażem błotników w rowerze. Jazda bez nich w deszczu lub po deszczu skutkuje ubłoconymi plecami i tyłkiem (chyba, że mamy kurtkę lub plecak – wtedy one będą brudne). Oraz gdy jedziemy w więcej osób – uprzyjemniamy im jazdę fontanną tryskającą spod naszego tylnego koła – im szersza opona – tym szersza fontanna. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór błotników – od tanich „fruwajek” za 20 zł komplet, po super wytrzymałe modele za 200 zł. Przedstawię teraz kilka typów błotników – ponieważ do różnych rowerów stosuje się różne błotniki. Warto zaznaczyć, że te dopasowane do kół błotniki występują w rozmiarach 26 i 28″ i trzeba kupić odpowiedni ich rodzaj.

Zapraszam do obejrzenia wideo, w którym opowiadam o rodzajach błotników. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

Na początek błotniki do rowerów miejskich (holendrów) i turystycznych – najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego lub w droższych wersjach z metalu. Posiadają mocowania do tylnych widełek i przedniego widelca, a także dodatkowe mocowania do zacisków koła, które usztywniają błotniki uniemożliwiając latanie na boki. Często wyposażone na końcu błotnika w szerokie chlapacze jeszcze bardziej chroniące przez rozbryzgującą się spod kół wodą.
Błotniki do roweru miejskiego

Błotniki przednie montowane pod koronę widelca dzięki elementowi rozporowemu. Zazwyczaj mają możliwość odpięcia błotnika od elementu mocującego- dzięki czemu łatwiej je umyć. Należy sprawdzić czy dany bagażnik będzie pasował do naszego widelca/amortyzatora, ale zasadniczo sprzedawane są uniwersalne błotniki.

Przedni błotnik do amortyzatora

Błotnik przedni mocowany do otworu na koronie widelca – mocowany w ten sam sposób co błotnik do roweru typu „holender”, z tym że nie ma dodatkowych mocowań. Przez to bardzo często dochodzi do odkręcania się śruby mocującej i latania błotnika. A przynajmniej jest tak przy tanich kompletach błotników. Najczęściej zniechęcenie do jazdy z błotnikami wynika ze złych doświadczeń z tego typu badziewnym sprzętem.

Tani błotnik rowerowy

Dla osób, które nie chcą lub nie mogą zamontować błotnika mocowanego do widelca pozostaje błotnik mocowany do ramy. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie pasujące do każdego roweru, błotnik jest mocowany na gumowe opaski, które można dopasować do własnego roweru. Niestety tego typu błotnik ochroni jedynie twarz i korpus – na stopy nadal będzie leciała woda spod kół. Tego typu błotnik bardzo dobrze nadaje się na wyścigi rowerowe jako osłona przed kamieniami.
Błotnik MTB na ramę
Najwygodniejszym sposobem mocowania błotnika tylnego jest montaż do wspornika siodełka. Błotnik jest wtedy moim zdaniem najsolidniej zamocowany – choć często nie zbiera tylu zanieczyszczeń co dobrze dopasowane modele. Warto szukać błotnika regulowanego w dwóch punktach, tak by jak najlepiej go dopasować do swojego koła. Jest to najbardziej uniwersalny sposób mocowania błotnika do roweru – pasuje chyba do większości rowerów – jest chętnie używany przez jeżdżących na rowerze z amortyzacją z tyłu.

Błotnik do roweru full

Tylny błotnik może być również mocowany tradycyjnie do tylnych widełek plus zaczepem do pionowej rury ramy. Jest to rozwiązanie mniej stabilne niż to do rowerów „holenderskich” czyli z dodatkowymi wzmocnieniami idącymi do osi koła – ale przy błotnikach ze średniej półki nie powinno być z tym problemu. Dzięki temu, że błotnik znajduje się blisko koła i zasłania dużą część jego obwodu – bardzo dobrze chroni przez błotem lecącym spod kół.

Błotnik mocowany do ramy
Jak widać, każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. W sklepach można wręcz przebierać w błotnikach w różnych cenach. Przed zakupem warto wybrać się do sklepu z rowerem, aby przymierzyć, czy błotnik będzie pasował do naszego roweru. Zwłaszcza gdy są to pełne błotniki, które mogą zahaczać o ramę lub oponę.