Rama stalowa, aluminiowa czy karbonowa?

Ramy rowerowe zbudowane są najczęściej z jednego z trzech materiałów: stali, aluminium, karbonu. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. I ciężko powiedzieć, który z nich jest najlepszy.
Jakość ramy nie zależy od zastosowanego materiału. Tak naprawdę wszystko zależy (w większości przypadków) od jej ceny (tu możesz sprawdzić ile kosztują ramy rowerowe) oraz konkretnego zastosowania. Nie wszędzie ramy wykonane z karbonu się sprawdzą.

Rama stalowa – jeszcze kilka lat temu najpopularniejszy materiał, z których robiono ramy. Obecnie wykorzystywany w najtańszych rowerach oraz w topowych ramach np. firmy Reynolds, której stalowe ramy mogą ważyć mniej niż aluminiowe o podobnej konstrukcji. Zaletą stalowych ram jest ich bardzo dobre tłumienie wstrząsów. Wadą podatność na korozję, oraz w tanich konstrukcjach – duża waga.

Uwielbiam smak ramy

Rama aluminiowa – obecnie najpopularniejszy materiał do produkcji ram rowerowych w rowerach ze średniej półki cenowej. Ich największą zaletą jest dużo większa sztywność w porównaniu z ramami stalowymi oraz niższa waga (uzyskiwana min. przez proces cieniowania – czyli spiłowywania ścianek ramy – tak by były cieńsze. Sztywność ramy ma też niestety minusy – rama mniej tłumi drgania, przez co jazda na niej jest mniej komfortowa niż na porównywalnej stalowej (ale od czego mamy amortyzację :)

Rama karbonowa – rama zbudowana z włókien węglowych charakteryzuje się jeszcze niższą masą niż aluminium oraz dobrze tłumi drgania. Wydawałoby się, że to rama idealna, ale nie ma róży bez kolców. Minusem jest słaba sztywność boczna – takie ramy (i nie tylko ramy, także inne komponenty zrobione z karbonu) są dość wrażliwe na silniejsze uderzenia. A trochę bardziej wgnieciona rama karbonowa – jest praktycznie nie do naprawy. Drugi minus – to wysoka cena. Ale miejmy nadzieję, że ceny będą sukcesywnie spadać.

Jeżeli chcesz wiedzieć jaki rozmiar ramy kupić – kliknij tutaj.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.