Skocz do zawartości

"Zmiękczenie" napędu Sora 50/34t. Wymiana korby?


Rotorek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Planuje zakup nowego roweru typu fitness.

Wybieram pomiędzy Merida Speeder 100https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/3127/speeder-100 

a Merida Speeder 200https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/3126/speeder-200

Oba są prawie identyczne, różnią się głównie napędem i hamulcami. Różnica w cenie to około 200zł.

Zdecydował bym się na Speeder 200 (napęd Sora) ale obawiam się o zbyt twarde najlżejsze przełożenie 34t przód na 32t tył. W Speeder 100 (napęd Tourney/Acera) jest odpowiednio 28t przód na 32t tył. Mieszkam w Beskidach i dość często jeżdżę podjazdy. Mój stary rower trekingowy miał 24t przód i 28t tył - i to było wystarczające na moje siły. 

Czy w Speeder 200 można ten stosunek jakoś zmniejszyć. Wydaje mi się, że można założyć kasetę 11-34t? 

Czy przednią  korbę też można jakoś zastąpić inną - z mniejszą ilością zębów?

A może uważacie że lepiej kupić po prostu Merida Speeder 100 (ma przerzutkę Acerę) i nie kombinować. 

Przeglądając różne rowery, często jest w nich sora lub claris (korba 50/34t i kaseta 11/32t) dlatego zastanawiam się czy można to jakoś "zmiękczyć".

Bardzo proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Według Shimano przednia przerzutka Sora R3000 ogarnie tarczę od 46 do 52 zębów. Czyli możesz albo popatrzeć za wymianą tarcz (jeżeli rozstaw śrub pozwoli zastosować zestaw 46-30) albo wymienić całą korbę. Wymiana samej małej tarczy (bez dużej) też być może będzie możliwa (trzeba sprawdzić rozstaw śrub i czy znajdzie się pod to mniejszą tarczę), ale przednia przerzutka może przestać poprawnie pracować.

Jeżeli chodzi o tył to jest tam przerzutka z krótkim wózkiem, która oficjalnie ogarnie max. 32 zęby na kasecie. Czy przyjmie 34? Ja Ci na to gwarancji nie dam, ale nieraz lekko naginałem wytyczne Shimano i było okej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...