Skocz do zawartości

Jaki wybrać rozmiar ramy do roweru crossowego? 17" a 19" dla kobiety 169


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałam się poradzić w sprawie wyboru rozmiaru ramy. Mój wzrost to 168/169 cm, chcę kupić rower crossowy i mam dylemat między 17" a 19". Byłam w sklepie rowerowym i po przejechaniu się 5 min na jednym i drugim czułam się ok. Lepiej na większym, aczkolwiek po 5 min jazdy to ciężko wyczuć.... Bo jednak na trasie to zupełnie inaczej po kilku godzinach jazdy.

Jak z Waszego doświadczenia wybrać ramę (mniejszą czy większą)? Najlepsza dla mnie byłaby 18", ale nie mogę takich rowerów znaleźć oprócz Rometa ale u nich 18" to zgodnie ze specyfikacją to samo co u innego producenta 17" ....

Jeżeli chodzi o sam rower to najpewniej będzie to Kross Evado, chyba, że macie inne sprawdzone propozycje (do 3500) to chętnie przyjmę poradę ? 

Odnośnik do komentarza

Rozmiar ramy to tylko dł. rury podsiodłowej i wiele n/t samej wielkości roweru nie mówi. IMHO ważniejszy jest przekrok, efektywna dł i reach. W ciągu 5min w sklepie to nawet nie ma możliwości poprawnego ustawienia siodła więc nie można ocenić na którym z nich jest najbardziej poprawna/komfortowa pozycja. Do tego dochodzą ustawienia manetek+klamek, być może zmiana dł./kształtu kierownicy itd.

Najstarsza szkoła dobierania ramy to stanąć nad ramą w połowie dł górnej rury. Ma być jeszcze prześwit na szerokość dłoni z kciukiem..

Odnośnik do komentarza

@mike21 Mam wątpliwość co do tej metody :) Po latach jeżdżenia na mtb na rozmiarze 17,5 cala przy 175 wzrostu, przeszedłem na taką samą ramę jak miałem ostatnio (Spec Chisel) ale 19 cali. Wiszę klejnotami na ramie. Ale jeździ mi się lepiej. Mam wysoki stack i krótki mostek 75 mm. Ale mam też długi zasięg 182 cm. Kolega wyższy ode mnie ale z krótszym przekrokiem i mniejszym zasięgiem ramion, kupił ode mnie 17,5 cala i jeszcze musiał skracać mostek. Jeździ mu się idealnie.

Odnośnik do komentarza

A tym bardziej rozmiarówką producenta i jego sugestiami, jaki rozmiar wybrać do wzrostu (i w rzadkich przypadkach do długości nogi). U mnie szosa L jest idealna bez najmniejszych przeróbek, nawet bikefitting wprowadził tylko minimalne korekty różnych ustawień, z kolei hardtail XL był prawie optymalny, a po skróceniu mostka jest tip top. Żonce przy wyborze fitnessa sprzedawca praktycznie wcisnął M (mimo sprzeciwów, a jest to oficjalny salon Speca), trzeba było wymieniać na S. Jej obecny elektryk to S-ka, a XS-ka też mogłaby pasować, bo było na granicy rozmiarów. 

Odnośnik do komentarza

Ten Sirrus też był chyba ostatni. Ale to wciskanie na siłę było bezczelne, z powoływaniem się na ileś tam lat sprzedawania rowerów najwyższej klasy. Choć trzeba też przyznać, że po reklamacji sprowadzili właściwy rozmiar i wymienili bez szemrania. Nawet jakieś gratisy były, co u Speca graniczy z cudem. 

Odnośnik do komentarza

Tą 19" kierowałam się po "tabelce" producenta - Krossa, który podaje, że 19" dla kobiet to od 168cm i sugestią również w sklepie rowerowym...

Daliście mi teraz do myślenia, generalnie właśnie bez przymierzenia to ciężko... A teraz duże i tak ograniczenia w asortymencie i tam gdzie jest rower w jednym rozmiarze nie ma w drugim

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...