Skocz do zawartości

Pełnoletni Olpran Discovery


Rekomendowane odpowiedzi

To i ja wrzucam swoje dwa kółka, mocno już leciwe. Mam do tego roweru spory sentyment, bo kupiłem go (rama) w 1995 roku, będąc w 8 klasie podstawówki. Mógłby już samodzielnie kupować alkohol w niektórych stanach w USA :) Rowerek w momencie zakupu oparty był w całości na Shimano SIS, i był jedynym rowerem w promieniu 15 kilometrów, który nie był na mnie za mały. Dwadzieścia jeden lat później stalowa rama nadal jest cała i tylko miejscami lekko skorodowana. Ogólnie jest więc w OK stanie, jak na swój wiek (a otarcia i zarysowania ramy mi nie przeszkadzają).

 

W okolicach 2005 roku wymieniłem w nim większość części, praktycznie ostała się tylko rama. Wybór padł na osprzęt Shimano Deore (piasty) i Alivio (korbowód, przerzutka tył, manetki), amor RST Capa TL + obręcze Vuelta Typhoon. Od 2007 roku rower stał nieużywany, bo zupełnie zrezygnowałem z rowerowania. Wróciłem do niego w sierpniu minionego roku. Ostatnio trochę zaczął szwankować i z racji wieku (i tego, że to rama 1 cal a nie 1 i 1/8), bardzo poważnie myślałem nawet o odstawieniu go na boczny tor i zakupie nowego roweru. Mam jednak sentyment to tego roweru, więc stwierdziłem, że oddam go do serwisu (na kompletny przegląd z rozkręceniem wszystkiego, przesmarowaniem, wymianą linek i pancerzy, umyciem ramy itd.) i podejmę decyzję. W toku serwisowania wyszło, że trzeba by wymienić przednią przerzutkę (ona też miała 20 lat), łańcuch i kasetę (która miesiąc temu się wstępnie posypała). Z nowymi częściami poszedłem po taniości, bo nie wiedziałem czy rower jeszcze trochę pojeździ, czy nie bardzo.

 

Do tego kupiłem zwijaną oponę Schwalbe Marathon Mondial 26x2.00 na tylne koło (z przodu jest drutowa Schwalbe Big Apple 26x2.00). Po serwisie rower jeździ lepiej niż kiedykolwiek, więc póki co plany zakupu nowego roweru odkładam bezterminowo.

 

olpran.jpg

 

Specyfikacja

 

Rama: Cr-Mo 20 cali, MTB, 1 cal

Widelec: RTS Capa TL

Obręcze: Vuelta Typhoon 26 cali, 32 oczka

Opona przód: Schwalbe Big Apple 26x2.00 drut

Opona tył:Schwalbe Marathon Mondial 26x2.00 zwijana

Piasta przód: Shimano Deore

Piasta tył: Shimano Deore

Korbowód: Shimano Alivio 22/32/42 (kwadrat)

Pedały: VP-565 alu, platformowe pod BMX (duże)

Kaseta: Shimano 3x8

Przerzutka przód: Shimano Alivio

Przerzutka tył: Shimano Alivio

Manetki tył/przód: Shimano Alivio

Sztyca: Zoom, stalowa

Siodło: BBB żelowe z wentylacją dla... wiadomo czego :)

Hamulce przód/ył: Tektro V-Brake

Klamki przód/tył: Tektro aluminiowe

Stery: cholera wie, nie pamiętam

Mostek: Tranz X alu

Kierownica: Zoom trekking, gięta, 600x50

 

I tak to na razie wyglada :)

 

W planach mam "ztrekkingować" go. Chcę kupić bagażnik + sakwy, żeby zrezygnować z jeżdżenia do pracy z plecakiem. W drugiej kolejności do wymiany pójdą obręcze na nowe, też bardziej mocne niż lekkie. Oraz siodełko, bo to już się strzępi.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Zgodnie z zapowiedzią, staruszek przeszedł "trekkingizację". A przynajmniej jej pierwszy etap (drugim będzie dodanie błotników). Pojawiły się bagażnik, sakwy tylne oraz torebka na komórkę (i batona). W miniony długi weekend wreszcie pojechałem za miasto rowerem. Do tej pory robiłem dziennie po 20km, w czwartek przekręciłem 68, w sobotę 45. Rower się trzyma i nadal daje dużo frajdy :)

 

13329452_10153696799642643_3640535277319

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...