Skocz do zawartości

Zakup roweru miejskiego, damskiego, możliwie najlżejszego.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Proszę o porady dotyczące marki i modelu, bo od miesiąca szukam właściwego roweru. Jestem zagubiona coraz bardziej. 

Chcę kupić rower, na którym miałabym maksymalnie wyprostowaną sylwetkę (problemy z kręgosłupem i oczyma, które nie pozwalają na pochyloną pozycję). Problemy z oczyma powodują, że okulistka powiedziała, że mogę dźwigać do 5 kg. Gdy usłyszała o rowerze stwierdziła, że wie, że nie ma tak lekkich ale mam kupić najlżejszy jaki się da, nosić go blisko ciała używając płynnych ruchów. Zaleczone stawy kolanowe też ode mnie wymagają, by się dość lekko pedałowało. Potrzebuję go do jazdy po mieście, czyli głównie po terenie płaskim i utwardzonym. Będę go wnosić na pierwsze piętro. Mam 170 cm wzrostu. 9 lat jeździłam po mieście głównie rowerem do czasu tych kłopotów z oczyma. Mieszkam w Poznaniu.

Z moich poszukiwań wyłania się obraz, że jedyne rowery, na których się siedzi bardzo prosto to miejskie i holenderskie. 

Wspaniale wspominam damkę Pegasus Solero SL https://archiwum.allegro.pl/oferta/damka-pegasus-solero-sl-kola-28-nexus-8-50cm-i7032908219.html . Była wygodna i gładko się pedałowało. Korzystałam ze wszystkich 7 biegów. Zegarynka w pedałach była dodatkowym atutem przy częstych postojach na światłach. W internecie wyczytałam, że waży 17kg.

Gdy mi ją skradziono dostałam w prezencie damkę Elops B-twin, która waży 23 kg (z koszykiem i bagażnikiem-sama zważyłam) i mi się na niej okropnie jeździło, bo pedałowało się ciężko a te 3 biegi wydają mi się niewystarczające. https://archiwum.allegro.pl/oferta/rower-miejski-b-twin-elops-5-czarno-niebieski-i7265941195.html Noszenie jej było trudne. Na tej stronie podana waga to 15 kg i myślę, że to jest przekłamane.

Wielu producentów nie podaje wagi. Sądzę, że ta, którą podają jest mało godna zaufania. Poza tym podana waga jest jedna a rower oferowany jest w kilku rozmiarach i nie wiadomo, którego to dotyczy. Będę potrzebować bagażnika, bo nie mogę ciężkiej torby wozić na plecach i to jest waga do dodania do roweru. Poza tym mój U-lock waży 1,7 kg (podobno te zabezpieczenia są najlepsze).

W polecanym sklepie rowerowym powiedziano mi, że z wygodnym rowerem nie zejdę poniżej 17 kg.

Do tej pory wygodny, najlżejszy rower jaki znalazłam to Electra Loft. Zważona w sklepie to 14 kg (bez prądnicy, bez bagażnika, 7 biegów). Opinie, które czytam o Electrach są bardzo rozbieżne. Niektórzy piszą, że te rowery są słabej jakości i płaci się za design. Chciałabym, by był to rower na lata. http://electra-rowery.pl/portfolio/loft-7i-jasny-blekitny-3400-00-zl/

Wyczytałam gdzieś że bardzo wygodne są Giant Liv Suede. W internecie znalezione, że rozmiar S to 16,5 kg. Gdzie indziej, że 13,8 kg. https://www.liv-cycling.com/pl/suede-2-2016

 

Polecono mi też rozpatrzyć kwestię składaka, bo te są lekkie. Widzę, że ich koła to 16-20 cali. Chciałabym wiedzieć jak one się zachowują na dziurach w asfalcie, czy można bezpiecznie wjechać w dużą kałużę? Czy da się jechać po chodniku, którego płyty się podnoszą, bo takie mamy warunki? W sklepie przejechać się nie da. Niektórzy pozwolą pojeździć przed sklepem ale raczej nikt nie pozwoli mi odjechać zbyt daleko, żeby znaleźć taką dziurę :).

Do tej pory jeździłam tylko na kołach 26 i 28 i zastanawiam się czy w tych składakach są jakieś przekładnie, które powodują, że pedałuje się w normalnym tempie czy też trzeba tak szybko jak postacie w kreskówkach ;).

Najlżejszy jaki znalazłam: https://imged.pl/rower-elektryczny-eego-noahk-9-kg-poznan-2099-zl-17415223.html - ten waży 9 kg ale nie mogę znaleźć, gdzie w Polsce można, by go kupić. 

Ania

Odnośnik do komentarza

Ile jesteś w stanie przeznaczyć na rower marzeń, jaki masz wzrost, przekrok i wagę własną? rowery z wyprostem to głównie miejskie holenderskie i cruisery - każden z nich aby wytrzymać trudy miasta nie jest lekki sam w sobie w cenach znośnych (powiedzmy do 2000 zł) bo są zazwyczaj stalowe, lub aluminiowe ale z dodatkami typu koszyczki, błotniki czy cięzkie piasty planetarne - bardzo wygodne do jazdy po mieście ale ciężkie.
Modele lekkie sa zazwyczaj droższe bo "cieniowany" jest każdy detal aby zbic wage poniżej 15kg

Rower typu składak jest dobra opcją, bo lekką zazwyczaj ale do jazdy po mieście na krótkich dystansach ze względu na zazwyczaj 20-calowe kółka które są doskonałe do jazdy po płaskim i równym terenie, to jazda po kostce czy po nierównościach może powodować kłopotliwe wrażenia "galopady" (szybkie bujanie w przód i w tył podczas jazdy po "wzgórkach i dolinkach" np. w parku)
Przykład roweru robionego na zamówienie https://allegro.pl/oferta/rower-miejski-damka-nexus-8-biegow-loca-bikes-50cm-9932721716?fromVariant=9932742284 - każdy detal ma swoje uzasadnienie w tym brak przedniego amortyzatora ? - niestety cena dla niektórych jest zaporowa - ale rower wazy 11kg z piasta Nexus 8 (sama piasta waży  1,8 kg) co jest wynikiem rewelacyjnym. Firma jest z Wrocławia (gdzie mieszkam) i miałem okazje widzieć i macać - chłopaki się starają ale jak napisałem - dla niektórych cena jest nie do przeskoczenia - sam mam robiony rower (innego rodzaju - bardzo wygodny ale nigdy byś na takiego się "nie położyła" ze swoimi wadami - warunek konieczny to zdrowy błędnik i refleks ? )

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź. 170 cm wzrostu, 66 kg. Wyczytałam, że przekrok się liczy od krocza do rury roweru a ja chcę kupić rower dopiero więc tego pytania nie rozumiem. Mogę wsiadać na rower zarzucając nogę ponad siodełkiem, bo akurat w tym zakresie jestem bardzo sprawna ;). Choć wiadomo, że z obniżoną rurą jest wygodniej. 

Byłabym w stanie tyle wydać ale rowerem zatrzymuję się przy różnych sklepach i mam obawę, że zniknie tak jak Pegasus przypięty grubym łańcuchem. Może warto zainwestować w jakiś alarm czy nadajnik GPS?

Czy wiecie kto w Poznaniu robi dobre rowery na zamówienie albo na co zwracać uwagę przy tych poszukiwaniach?

Z drugiej strony za ok 6000 zł można kupić rower, który waży 9-13 kg a po częściowym złożeniu robi za wózek na zakupy i nie trzeba się z nim rozstawać. https://brompton.pl/  Rozwiązanie wydaje mi się genialne.  Jeżdżę dość szybko i podobno z większą ilością biegów da się. Można w to wszystko wierzyć? 

Wolę najpierw Was zapytać o zdanie zanim pojechałabym do Warszawy to sprawdzić :). Poza tym teraz są braki rowerów w sprzedaży i może by się okazało, że trzeba jednak szukać używanego po całej Polsce. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...