Skocz do zawartości

Za duża rama w crossie


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Dwa lata temu kupiłem Unibike'a Crossfire w rozmiarze 19. Od tego czasu przejechałem na nim ok. 2500 km i muszę przyznać, że jest to naprawdę fantastyczny rower. Co pewien czas zastanawiam się, czy nie wybrałem jednak zbyt dużej ramy. Moje wymiary to 172 cm wzrostu oraz 80 cm w przekroku. Siodełko z czasem coraz bardziej podwyższam i aktualnie znajduje się ono na wysokości równej główce ramy, a sama kierownica dzięki możliwości regulacji jest nieco podniesiona. Lubię taką pozycję, nie muszę zadzierać zbytnio głowy do góry przemierzając ulice miasta. Sama jazda również jest bardzo przyjemna, ale patrząc po innych rowerzystach, głównie na rowerach górskich, choć nie tylko, mają oni ustawione siodełko wyraźnie ponad poziom kierownicy. Wskazywałoby to na to, że wybrana przeze mnie rama jest jednak zbyt duża. Sam fakt, że mnie to zastanawia również za tym przemawia. Miałem długą przerwę w jeździe na rowerze, dlatego nie byłem w stanie ocenić jaki rozmiar jest dla mnie najlepszy, a przymiarka jedynie w samym sklepie tego nie ułatwiła.

Chciałbym Was poprosić o Waszą opinię. Czy faktycznie wybrałem zbyt duży rower, czy przesadzam?
Jeżeli rzeczywiście jest zbyt duży, to jak poważny jest to problem?
Co zrobilibyście na moim miejscu?

 

Odnośnik do komentarza

Przy Twoim wzroście rama powinna być raczej 17 cali, co wcale jednak nie oznacza, że nie możesz jeździć na nieco większej. Jak tak ci jest wygodnie, to moim zdaniem nie warto nic zmieniać. To że ktoś ma nisko ustawioną kierownicę, niekoniecznie świadczy o tym, że on ma dobrze dobrany rozmiar roweru, a ty zły. Po prostu kupił rower z inną geometrią, albo obniżył kierownicę (Możliwe że ma też lepiej dobrany rozmiar, ale pewne to nie jest). Jeżeli przesiadł byś się na ten sam model roweru, ale z mniejsza ramą 17 cali, to efekt będzie taki, że kierownica będzie niżej i bliżej. Po ewentualnej regulacji wysokości kierownicy mógłbyś uzyskać taki sam kąt pleców jak masz obecnie, z tym, że kierownicę miał byś bliżej siebie i byłaby nieco niżej. (kąt pleców względem poziomu będzie taki sam, ale zmieni się kąt pod jakim masz ustawione ramiona).

Odnośnik do komentarza

@pepe Dziękuję za odpowiedź ?.

Może powinienem załączyć dokładne wymiary omawianego roweru. Zdaję sobie sprawę, że są to jedynie suche dane, ale powinny one ułatwić ocenę, czy jest on dla mnie jedynie ciut za duży i przy mniejszym nie odczułbym ogromnej różnicy, czy jednak wiele tracę z jazdy próbując "okiełznać" coś, co po prostu mnie przerasta...

geometria.png

Odnośnik do komentarza

No taki biegły to ja nie jestem, żeby na podstawie wymiarów konkretnego modelu definitywnie ocenić czy on jest dla Ciebie optymalny. Musiał byś chyba zamówić bikefitting.

Tyle Ci mogę podpowiedzieć, że w moim przypadku mam rower o geometrii z linka : https://katalog.bikeworld.pl/2014/web/produkt/rowery/mtb_29er_hardtail/cube/37906/ltd_29/2  , Przy wzroście 173 i nodze 79 wybrałem rozmiar 17 cali i jak dla mnie jest dobry. Oczywiście ciężko jest bezpośrednio porównywać mojego Cube z Twoim Unibike, mój jest 29erem, a Twój crossem, ale na mój gust lepszy byłby dla Ciebie rozmiar 17. Co nie oznacza, że 19 jest be. Po prostu będziesz miał na nim nieco inną pozycję. Gdybyś kupował następny rower, to raczej powinien być to rozmiar 17 moim zdaniem (oczywiście orientacyjnie, bo równie dobrze może się okazać, że to jednak 19 będzie Ci lepiej pasował po przymiarce w sklepie) .

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...