Skocz do zawartości

MTB do 4500 29 i 27,5 cala


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam roweru a w zasadzie dwóch do rekreacyjnej jazdy po terenach podgórskich i górach max 1000 m n.p.m. oczywiście z koniecznością przejechania paru km asfaltem. Nikt z dwójki jeżdżących nie będzie brał udziału w wyścigach itd. Wzrost 173 cm i przekrok 71 cm oraz 172 i 70 cm. Jedna osoba idzie za trendem i chce koła 29 cali natomiast druga 27,5 cala bo uważa, że 29 będą za duże. Przy 29 calach merida big nine 500 lite oraz trek x-caliber 8 dobrze poradziły sobie z górną rurą ramy i jest stosunkowo nisko co przy takim przekroku wydaje się być dobrą opcją. Są jakieś inne modele, które do rekreacji byłyby lepsze? Bo zarówno trek jak i merida na swoich stronach wskazują, że to modele na "wyścigi XC". Czy do rekreacji się sprawdzą ? 
Z rowerem na 27,5 calowych kołach jest jeszcze większy problem bo mamy tylko meridę big seven 500 ? Ktoś kupił w góry inny rower?
Budżety około 4500 zł ? 

Odnośnik do komentarza

Jak zwykle mogę polecić Cube, bo taki mam od 5 lat, któryś z modeli rekreacyjnych, czyli tych tańszych, max 4 tys.. Rozmiar 17,5 (ja mam około 173 cm wzrostu i taki rozmiar jest ok, 29er). Geometria jest zdecydowanie wygodna i wyprostowana. Na tej stronie jest mapka wszystkich modeli, w tym przeznaczonych do rekreacji (oznaczone jako TOUR/CMPT): https://www.cube.eu/pl/2020/bikes/mountainbike/hardtail/ . W tym zakresie cenowym może to być np.model Attention. Modele oznaczone jako "sport" czy też "race" nie są dla was, kierownica będzie zbyt nisko, pozycja niewygodna do okazjonalnej jazdy.

Swoją droga Merida Big NINE 500  (https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/557/bignine-500) to też jest model rekreacyjny a nie wyścigowy. Tylko tu trzeba właśnie uważać, bo podobny model https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/1571/bignine-500-lite ma już inna ramę, właśnie wyścigową.

Odnośnik do komentarza

Z tą wyścigowością to bym nie przesadzał. W zasadzie trudno jakikolwiek model aluminiowy nazwać typowo wyścigowym. Cube jest chyba zdecydowanie najbardziej rekreacyjny. W górach są decydujące trzy rzeczy. Nowoczesna łagodna geometria, szerokie opony i dobre hamulce. Niestety jeśli chodzi i hamulce to większość w tej cenie ma podłe. Dopiero Shimano MT500/501 są hamulcami o większej sile hamowania.

Merida Big Nine Lite 2020 całkiem fajny rower z ciut starszą geometrią, z beznadziejnymi hamulcami od razu do wymiany . Przyzwoity acz przeciętny amortyzator Manitou Markhor z goleniami 30mm, dobry napęd, kiepskie koła.
XC 100 z Decathlonu, 4k, nowoczesna łagodna geometria, przyzwoity ale dość przeciętny amor Manitou Markhor, przyzwoity napęd SRAM NX Eagle (docelowo tylna przerzutka do wymiany), dobre koła, beznadziejne hamulce
XC 500 z Decathlonu, 4,5k dobry amor RockShox Reba z goleniami 32 mm, dobry napęd SRAM GX Eagle, dobre koła, przyzwoite hamulce SRAM Level T
Kellys Gate 50 2019 za ok. 3,5k, Dobry amor RockShox Recon z goleniami 32 mm, dobry napęd Deore SLX, kiepskie koła, kiepskie hamulce.

Podłączę jeszcze mój osobisty typ na którym jeżdżę, aczkolwiek trochę poza budżetem. Specialized Chisel Expert 2019, 1300 Euro na wyprzedaży w niemieckim sklepie bike24.com (cena detal 7999 zł), nowoczesna łagodna geo, dobry amor RockShox Reba, przyzwoity napęd SRAM NX Eagle (docelowo tylna przerzutka do zmiany), dobre koła, dobre hamulce Deore MT-501. No i chyba najlżejszy z wszystkich. W rozmiarze M 11,3 kg.

Merida, Decathlon i Kellys występują też w rozmiarach 27,5. Wszystkie z wymienionych rowerów będą aż nadto wystarczające do rekreacji. To wszystko są bardzo nowoczesne rowery ze sztywnymi osiami i piastami w systemie Boost 12x148. Naprawdę macie takie przekroki? Bo ja przy 175 mam 86.

Aha. I zostały jeszcze Kross Level 7/8 2019 z wszystkimi ich problemami jakościowymi i gwarancyjnymi ale w dobrej cenie.

Level 7, nowoczesna geo, sztywne osie bez Boost, przyzwoity amor RockShox Recon Silver z goleniami 32mm, przyzwoity napęd Deore, kiepskie koła, kiepskie hamulce
Level 8, nowoczesna geo, sztywne osie bez Boost,, przyzwoity amor RockShox Recon Silver z goleniami 32mm, przyzwoity napęd SLX, kiepskie koła, przyzwoite  hamulce MT500

Jeszcze mamy Unibike Expert 2019. Nowoczesna geo, sztywna oś z Boost, najtańszy pseudo-amortyzator powietrzny Suntour Raidon (ale do rekreacji ok), dobry napęd SLX, w miarę przyzwoite koła, świetne hamulce SLX,

X-Caliber 8 2020, nowoczesna geo, sztywna oś w chorym, niekompatybilnym z niczym standardzie,  przyzwoity acz przeciętny  amor RockShox XC 30 Silver z goleniami 30mm, kiepski napęd SRAM SX Eagle, kiepskie koła, beznadziejne hamulce. Tego bym nie kupił.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź, mam z czego wybierać ? Specialized to za wysoka półka i cena min 1100 zł wyższa. Myślę, że ww. przy unibike viper z 2015 roku i tak będą dobrym wyborem ?  Merida przekonuje napędem 2x10. Mam obawy przed 1x12 głównie z uwagi na recenzje bo sam mam bardzo stary napęd 3x9 ? W decathlonie jak byłem akurat nie było wszystkich ram i modeli. xc100 był, xc500 już nie a przy różnicy i recenzjach ponoć nie ma co myśleć i trzeba dołożyć. Pewnie popatrzę na części i pomyślę miedzy merida a xc500 w sytuacji gdy jednak trek jest odradzany choć zachęcił reklamą ? Jak to treka się ulepsza itd ?

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, bebus17 napisał:

Mam obawy przed 1x12 głównie z uwagi na recenzje bo sam mam bardzo stary napęd 3x9

Tzn jakie obawy i jakie recenzje? Miałem do niedawna 3x9, obecnie mam 1x12 SLX i sobie bardzo chwalę tę zmianę. Wiele oczywiście zależy od miejsc, w których będziesz się poruszał, ale 1x12 przy rozpiętości 10-51 i korbie 34 jest naprawdę uniwersalne. Wiadomo, że czasem można trudniej utrafić w kadencję, ale to raczej przy wyższych (miękkich) biegach, ale wówczas raczej i tak kadencja ma mniejsze znaczenie. Twarde biegi (do szybkiej jazdy po płaskim) są gęsto upakowane 10-12-14-16-18, dopiero póżniej są większe "dziury" w kasecie. Też miałem obawy czy 1x12 to napęd dla mnie, ale okazuje się, że jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...