Skocz do zawartości

Po raz kolejny wymiana części w mechanizmie korbowym

Polecane posty

Witam serdecznie, rowerzystów.

Znowu muszę zaprowadzić rower do sklepu rowerowego, by tam mi wymienili części w korbie. Na razie nie będę roweru prowadził do mechanika, którego znam i który mieszka dwa bloki dalej od mojego bloku. Tym razem zaprowadzę rower do rowerowego ( w mojej mieścinie jest jedyny sklep rowerowy ) i tam też naprawiają rowery.

Sklep ten prowadzi ojciec z synem. Dowiedziałem się od tego "mechanika", którego znam, a on też coś zawsze kupuje w sklepie rowerowym, iż właściciele tego sklepu mieli odbierać wszystkie części rowerowe z jakiejś innej hurtowni, które mają być lepsze i, jakościowe.

Niestety, jak wiemy, na rynku polskim i europejskim są chińskie i gorszej jakości części do rowerów, a chodzi najbardziej o części do MECHANIZMÓW KORBOWYCH, jak: suporty, koronki i kulki. Ale nie tylko. W moim rowerze ( już na ten temat na forum dyskutowałem ) chyba ponad dwadzieścia razy miałem wymieniane koronki, kilka razy suporty i kilka razy korby. Pojeździłem trochę, po czym to mi padało...

Byłem u kilku mechaników i zawsze było tak samo, że nie posłużyło to na długo. Dość szybko się psuły koronki, czasem i padały suporty, że zaczynało to zgrzytać podczas pedałowania i, strzelać. Mechanik, który najczęściej mi to wymieniał pokazywał, jak się miażdżyły kulki w koronce i jak się pogięły koronki... Jeżeli chodzi o korbę, to teraz mam normalną korbę, na dwa kliny: po jednej i po drugiej stronie. I to jest dobre, bo w przypadku popsutego, padłego suportu i koronek, wymienia się tylko sam suport z koronkami, a korba ta sama zostaje. Sama korba jest dobra, stalowa, tylko chodzi o suport i koronki. No i ta korba kosztowała ponad 60 zł. A teraz są chyba jeszcze droższe takie korby, gdyż podnieśli ceny. Podobnie jak za części do korb, gdzie są trochę droższe części.

Ale co teraz nie drożeje?

No i fakt, że ja dużo jeżdżę ( w okresie zimowym trochę mniej albo w ogóle mało ) i to też ma jakiś wpływ na zużywanie się części w korbie.

Ja jeżdżę sporo kilometrów, więc ma prawo się coś zużywać szybciej. Jednak biorąc pod uwagę dawniejsze, jakościowe części rowerowe: suporty, koronki, to nawet przy częstej jeździe, po wiele kilometrów, tak szybko i często się to nie zużywało. Mam stary rower z ramą, koła 26, ale staram się "odnawiać", że tak to ujmę ten rower i, co jakiś czas go ulepszam. Ostatnio wymieniłem nowe opony z KENDY, bardziej traktorowe, no i mam też nową osłonę na łańcuch. Ten rower i tak jest dość dobrze zadbany, mimo że był zakupiony w 2003 roku. Ja tak mam, że lubię mieć ładny wygląd roweru. Nie potrafiłbym jeździć, brudnym, zardzewiałym i rozklekotanym rowerem. Dużo ludzi jeździ takimi rowerami, bo o to nie dbają, a widzę w jakim stanie, na ulicach są rowery. Też zauważyłem i słyszałem, jak u niektórych też coś skrzypi w korbie, podczas pedałowania i coś zgrzyta. Czyli niektórzy w rowerach mają podobny problem, jak i w moim rowerze, gdzie padają koronki i też suporty i muszą być wymienione. W normalnej sytuacji, każda korba musi chodzić: cicho i bezszelestnie. Bez żadnego zgrzytania i ocierania.

W mojej mieścinie, szczególnie w sezonie już wiosennym i letnim, sklep rowerowy jest zawalony rowerami od ludzi, do naprawy.

Kilka razy chciałem dać tam swój rower do naprawy już wiosną, to nie przyjęli, gdyż mieli do naprawy kilkadziesiąt innych rowerów i powiedzieli mi, żebym "przyszedł za trzy tygodnie".

No to prowadziłem rower do mechanika, bo ja tyle czasu bym nie czekał, a rower już był mi do jazdy potrzebny. Tak często się ludziom coś psuje w rowerach, że aż tyle rowerów czeka w "rowerowym", w kolejce do naprawy.

Ale tak jest w całej Polsce. Wszędzie ludzie jeżdżą na rowerach, na każdej ulicy, więc w każdym mieście są jakieś sklepy rowerowe i warsztaty rowerowe.

Zdjęcie-0104.jpg