Skocz do zawartości

Po raz kolejny wymiana części w mechanizmie korbowym


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, rowerzystów.

 

Znowu muszę zaprowadzić rower do sklepu rowerowego, by tam mi wymienili części w korbie. Na razie nie będę roweru prowadził do mechanika, którego znam i który mieszka dwa bloki dalej od mojego bloku. Tym razem zaprowadzę rower do rowerowego ( w mojej mieścinie jest jedyny sklep rowerowy ) i tam też naprawiają rowery.

Sklep ten prowadzi ojciec z synem. Dowiedziałem się od tego "mechanika", którego znam, a on też coś zawsze kupuje w sklepie rowerowym, iż właściciele tego sklepu mieli odbierać wszystkie części rowerowe z jakiejś innej hurtowni, które mają być lepsze i, jakościowe.

Niestety, jak wiemy, na rynku polskim i europejskim są chińskie i gorszej jakości części do rowerów, a chodzi najbardziej o części do MECHANIZMÓW KORBOWYCH, jak: suporty, koronki i kulki. Ale nie tylko. W moim rowerze ( już na ten temat na forum dyskutowałem ) chyba ponad dwadzieścia razy miałem wymieniane koronki, kilka razy suporty i kilka razy korby. Pojeździłem trochę, po czym to mi padało...

Byłem u kilku mechaników i zawsze było tak samo, że nie posłużyło to na długo. Dość szybko się psuły koronki, czasem i padały suporty, że zaczynało to zgrzytać podczas pedałowania i, strzelać. Mechanik, który najczęściej mi to wymieniał pokazywał, jak się miażdżyły kulki w koronce i jak się pogięły koronki... Jeżeli chodzi o korbę, to teraz mam normalną korbę, na dwa kliny: po jednej i po drugiej stronie. I to jest dobre, bo w przypadku popsutego, padłego suportu i koronek, wymienia się tylko sam suport z koronkami, a korba ta sama zostaje. Sama korba jest dobra, stalowa, tylko chodzi o suport i koronki. No i ta korba kosztowała ponad 60 zł. A teraz są chyba jeszcze droższe takie korby, gdyż podnieśli ceny. Podobnie jak za części do korb, gdzie są trochę droższe części.

 

Ale co teraz nie drożeje?

 

No i fakt, że ja dużo jeżdżę ( w okresie zimowym trochę mniej albo w ogóle mało ) i to też ma jakiś wpływ na zużywanie się części w korbie.

Ja jeżdżę sporo kilometrów, więc ma prawo się coś zużywać szybciej. Jednak biorąc pod uwagę dawniejsze, jakościowe części rowerowe: suporty, koronki, to nawet przy częstej jeździe, po wiele kilometrów, tak szybko i często się to nie zużywało. Mam stary rower z ramą, koła 26, ale staram się "odnawiać", że tak to ujmę ten rower i, co jakiś czas go ulepszam. Ostatnio wymieniłem nowe opony z KENDY, bardziej traktorowe, no i mam też nową osłonę na łańcuch. Ten rower i tak jest dość dobrze zadbany, mimo że był zakupiony w 2003 roku. Ja tak mam, że lubię mieć ładny wygląd roweru. Nie potrafiłbym jeździć, brudnym, zardzewiałym i rozklekotanym rowerem. Dużo ludzi jeździ takimi rowerami, bo o to nie dbają, a widzę w jakim stanie, na ulicach są rowery. Też zauważyłem i słyszałem, jak u niektórych też coś skrzypi w korbie, podczas pedałowania i coś zgrzyta. Czyli niektórzy w rowerach mają podobny problem, jak i w moim rowerze, gdzie padają koronki i też suporty i muszą być wymienione. W normalnej sytuacji, każda korba musi chodzić: cicho i bezszelestnie. Bez żadnego zgrzytania i ocierania.

W mojej mieścinie, szczególnie w sezonie już wiosennym i letnim, sklep rowerowy jest zawalony rowerami od ludzi, do naprawy.

Kilka razy chciałem dać tam swój rower do naprawy już wiosną, to nie przyjęli, gdyż mieli do naprawy kilkadziesiąt innych rowerów i powiedzieli mi, żebym "przyszedł za trzy tygodnie".

No to prowadziłem rower do mechanika, bo ja tyle czasu bym nie czekał, a rower już był mi do jazdy potrzebny. Tak często się ludziom coś psuje w rowerach, że aż tyle rowerów czeka w "rowerowym", w kolejce do naprawy.

Ale tak jest w całej Polsce. Wszędzie ludzie jeżdżą na rowerach, na każdej ulicy, więc w każdym mieście są jakieś sklepy rowerowe i warsztaty rowerowe.

Zdjęcie-0104.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...