Skocz do zawartości

Cross/góral do 3000


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

dojrzała we mnie myśl o zmianie roweru (kilkunastoletniego superiora voodoo, w tej chwili na oponach 1.95). Rower ma służyć głownie do jeżdzenia po asfalcie ale także ścieżkach w lesie (tak 80/20). W głębsze knieje ani szlaki górskie się raczej nie zapuszczam (chyba, że gps nawali). Mam 170cm (~75cm długość nogi), ważę ok. 75kg. Generalnie skłaniam się ku crossowi, ale w miarę możliwości chciałbym uniknąć sytuacji gdzie znajomi przejadą przez leśną dróżkę a ja już nie. ?

 

Oglądałem sporo rowerów dostępnych w sklepach w okolicy i moją uwagę przykuły:

 

1. Unibike evo 2015 27,5 (tu plusem jest kontrola amorka z kierownicy i dostępność od ręki) 

2. Unibike viper gts disc 2016 (tego roweru fizycznie jeszcze w sklepach nie ma, dosiadałem w sklepie jego mocniejszego odpowiednika xenona 2015 i kształtowo mi odpowiadał).

3. Giant Roam 1 Disc 

 

Kellys z fajnym osprzętem nie łapał się w widełki cenowe, a i standardowe opony ma cieńsze.

 

W tygodniu udam się zobaczyć rowery Romet, bo sklep wczoraj był akurat zamknięty, ale z info na stronie wynika, że męskie crossy mają od ramy 19. Będę musiał przymierzyć, bo unibike leżały mi 17, a Giant M bodajże.

 

Jestem otwarty na inne sugestie i pomysły. Chciałbym od razu zmienić pedały na takie umożliwiające jazdę zarówno w spd oraz normalnych butach, zastrzegam, że butów spd jeszcze nie mam. 

Ponieważ chciałbym się zmieścić w budżecie zakup '29 i wymiana opon na cieńsze wydaje mi się nieopłacalna.

 

Z góry dziękuję za pomoc. 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza

1. Typ roweru

Cross/trekking. 80% asfaltu a 20% lekki off-road to dla mnie MTB odpada. Jak cross/trekking to wiadomo że koła 700 czyli 28". Inne w takich rowerach nie występują. Rama M 17,5 cala. L nie wchodzi w grę, chyba że jakieś niestandardowe, super małe.

2. Szerokość opony

Opona 700x38 do 700x42. W niezbyt głębokim piachu przy tej wadze, na takiej oponie przejedziesz. Na asfalcie będziesz dużo szybszy niż na MTB. Zalecane ciśnienie 40-60 PSI. Na więcej niż 40 PSI nie będziesz miał komfortu przy jeździe off-roadem. 60-80 PSI dobre na szosę ale na off-road sie nie nadaje chyba że na w miarę gładkie ścieżki bez korzeni i szutry.

3. Pedały

Polecam PD-A530. Sam używam. Z tym że z czarnych schodzi farba jak to zwykle u Shimano. To nie są tanie pedały ale czasem można utrafić na Allegro mało, lub prawie nieużywane koło stówki:

http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=base-relevance-spo-1-2-0303&search_scope=category-251540&string=a530&order=p

alternatywnie PD-A520:

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&bmatch=base-relevance-spo-1-2-0303&search_scope=category-251540&string=a520

i jeszcze ostrzegam przed pedałami PD-M530. Są to beznadziejne pedały które nie nadają się do jeżdżenia w normalnych butach wbrew reklamie.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi. :)

 

Mierzyłem Rometowską ramę 19" (nie mają mniejszych męskich) i była na styk, więc odrobinę za duża. Tak czy inaczej mają tylko orkany 1 i 6, a nowa dostawa za 2 tygodnie.

 

Interesowałem się też specialized - Nie mają Crosstrail Elite Disc. Jest za to Crosstrail Comp Disc do kupienia za 3400. Z tego co się orientuję to jest to niezła cena - z drugiej strony powiedziałem sobie 3k i basta...  

 

I tu przechodzimy do kwestii kasy. Wcześniej podawałem ceny katalogowe, bo w czasie rozmów albo była mowa o rabatach albo osprzęcie za ~10% wartości roweru, więc te pedały nie powodowały powiększenia budżetu. 

 

Wydaję mi się, że muszę poczekać na większą podaż. Jakie macie doświadczenia z kupnem przez Internet i zrobieniem przeglądu zerowego gdzieś na miejscu? 

Odnośnik do komentarza

19" przy Twoim wzroście i przekroku jest IMHO sporo za duża.

3400 za Crosstrail Comp Disc to bardzo dobra cena.

Idzie wiosna więc za chwilę popyt będzie tak duży że ciężko będzie kupić tanio.

Przez Internet można kupować, nie ma problemu. Ale ja zawsze jestem zwolennikiem kupowania lokalnie i nawiązywania relacji z lokalnymi sprzedawcami. Jak ludzie elastyczni to zaproponują prawie tę samą cenę jak przez Internet. Poza tym jak się zaprzyjaźnisz w lokalnym sklepie to zawsze się coś ciekawego dowiesz, przegląd zrobią taniej itd. To jest wartość dodana, czasem trudno mierzalna.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

witam,

Aby nie tworzyć nowego tematu...
W tym roku planuję również zmienić rower. Z obecnego górala (26") Author Versus chciałbym przesiąść się na coś "wygodniejszego" do weekendowej jazdy w zdecydowanej większości po płaskim terenie (niewielkie podjazdy i zjazdy). Generalnie trasy asfaltowe, szutrowe lub leśne ścieżki. Nie mam aspiracji mtb ?

Generalnie myślę o cross (zawsze mogę go "dociążyć" osprzętem (błotniki, bagażnik, etc). Mój wzrost to 188 cm, waga 90 kg.
Budżet: ~3000 - 3500 i celuję wstępnie w Cube Nature Pro lub Unibike Zethos

A może coś zupełnie innego?

Odnośnik do komentarza

Z tych dwóch Zethos ma lepszy osprzęt i ładniejsze malowanie więc wziąłbym jego. SLX to już bardzo zacny napęd. Ale producent mógłby bardziej się postarać i dać chociaż amor z blokadą skoku w manetce, bo przy takim terenie jaki napisałeś często blokuje się amora. Co by nie mówić opisywany wyżej Spec Crosstrail Comp za 3400 dawał napęd SLX (ale tylna przerzutka XT), hamulce Deore, trochę nowocześniejszą, lżejszą ramę i amor z blokadą skoku więc jeśli chodzi o tego Zethosa to szału nie ma. No i ważył 1,5kg mniej.

 

Ja bym jeszcze poszperał.

Odnośnik do komentarza

jajacek dobrze prawi, że lepiej załapać kontakt w lokalnym sklepie. Ja w swoim złapałem dobry kontakt i z chłopakami z serwisu jestem na ty. Doradzą czasem coś, podpowiedzą. Właścicielka to konkretna osoba i niekiedy można wytargować dobrą cenę jeśli nie na rower to na osprzęt. Jak jajacek powiedział - "To jest wartość dodana, czasem trudno mierzalna".

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Odświeżam i w zasadzie zamykam temat. Trwało to dłuższą chwilę, bo było ciężko z dostępnością interesujących mnie rowerów.

 

Ostatecznie zdecydowałem się na Unibike Viper Disc GTS w lokalnym sklepie za 2,5k PLN ?

 

Obsługa była świetna, dostałem fajny rabat. Rower odebrałem wczoraj wieczorem, więc odbyłem tylko 15 km przejażdżkę. Póki co jestem bardzo zadowolony z zakupu. Napiszę więcej po 300 i 3000 km ?

 

Dziękuję Wam za pomoc.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

A ja ciągle się waham...
Wstępnie nastawiłem się na Cube Nature Pro za ~ 3100, ale nadarza się okazja zakupu ubiegłorocznego modelu Cube Cross za ~3200.
Nie mam możliwości porównania i co najważniejsze przymierzenia się do Speca, więc kupowanie w ciemno odpada ?
 

Co myślicie, ubiegłoroczny Cross za podobne pieniądze lepszy będzie od tegorocznego Nature Pro?
Druga rzecz, rozmiar. Mam 188 cm, długość nogi 86 cm.
Licząc kalkulatorem optymalna byłaby rama 54, ale kiedy patrzę na rys. tech. to rama 58 tak naprawdę ma 56 cm...
Przymierzałem się do tej większej ramy (w połowie odległości pomiędzy kierownicą a siodłem) i mam jeszcze 2-3 cm prześwitu ?

Jazda raczej rekreacyjna, rodzinnie, bez sportowych aspiracji...

 

Zastanawiam się jeszcze nad Radon Scart 7.0.

Jak on się ma do w/w Cube'a Cross na którym siedziałem (rozmiar ramy, osprzęt, etc) ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...