Skocz do zawartości

Wybór typu roweru i roweru - grawel?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam roweru w cenie do 2500 zł, ale zacząć muszę od określenia typu roweru i tu szukam pomocy. Interesuje mnie rower do jazdy raczej codziennie, prawdopodobnie będzie to w większości ścieżka rowerowa, chodniki itp, asfalt też. Ale zapewne trafia się także drogi polne, albo takie bez asfaltu/kostki. Z możliwością pokonania km szybciej niż na jakimś cięższym(?)/gorszym rowerze. Raczej nie potrzebuje doczepiania jakiś akcesoriów do roweru, noszę plecak, ale zawsze to jakiś plus będzie.

Poczytałem trochę i najbardziej zaciekawiły mnie rowery grawelowe np.ten znaleziony z tematu jaki rower kupić do ... https://www.go-sport.pl/rower-gravel-scrapper-spego-ex-c1455921 albo crossowe https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-crossowe/rowery-hybrydowe/dual-sport/dual-sport-2/p/23067/?colorCode=black

Bardziej przekonuje mnie jednak grawel, bo według tego co czytałem umożliwiają jazdę po także innych nawierzchniach niż asfalt. Ale są tą rowery droższe i z modeli poniżej 2500 widziałem tylko, tego powyżej podanego, a trochę poniżej 3000 jest Romet Aspre. Dziękuje z góry za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Gravel będzie szybszy ale mniej wygodny wymuszając trochę bardziej pochyloną pozycję. Jak ktoś nie jest przyzwyczajony to aluminiowy sztywny widelec też może odbierać jako mało komfortowy. Romet Aspre to będzie jeszcze bardziej pochylona pozycja. Do codziennej jazdy tego typu rower nadaje się średnio. Cross jest bezpieczniejszą opcją.

Odnośnik do komentarza

Oglądałem trochę filmików, poczytałem i chyba mimo wszystko wybiorę Gravela, widziałem jak ludzie śmigali po takich drogach i taką prędkością, gdzie ja na 99,9% nie zamierzam, więc na "łagodniejszym" podłożu tym bardziej da rade.  Nie zamierzam jeździć po nie wiadomo jakich wybojach czy kamieniach więc chyba aż tak niekomfortowo nie będzie bez amortyzatorów. A jednak na prędkości mi będzie zależeć, także nie wiadomo ile ale jednak ?

Odnośnik do komentarza

Cześć, użytkuję w podobnych warunkach rower i miałem podobne wymagania. Ostatecznie wybrałem Tribana 520 z decathlonu za 2400 zł. Obecnie Decathlon ma w ofercie rower jeszcze lepiej przygotowany do zjeżdżania z asfaltu:

https://www.decathlon.pl/rower-szosowy-triban-rc-500-id_8502354.html

Do mojego bez kombinowania wchodzi opona 32c, z spuszczaniem powietrza z opony przy zakładaniu 35, w nowym tribanie bez problemu wchodzą opony 37. Na 32c po ścieżkach rowerowych i szutrze z ciśnieniem około 3 bar jest ok, jeśli w Twoich trasach są korzenie - wybierz crossa.

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, dan137 napisał:

Oglądałem trochę filmików ...

Uważaj na te filmiki, to są często chwyty marketingowe producentów. Na takim rowerze da się przejechać w każdym terenie, podobnie jak na przełaju, ale to nie znaczy że dla zwykłego amatora będzie to wygodne i bezpieczne. Co nie zmienia faktu, że jeżeli najbardziej zależy Ci na prędkości to gravel może być dobrym wyborem. Pod warunkiem, że będziesz jeździł głównie po asfalcie i szutrach a nie w terenie. W terenie szybszy będzie rower mtb, w tym przypadku właśnie amortyzator pozwala na uzyskiwanie większych prędkości zapewniając lepszy kontakt koła z podłożem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...