Skocz do zawartości

Nowy napęd


Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam rower trekkingowy na aluminiowej ramie kupiony spory czas temu z niskiej półki. Ogólnie na tym rowerze jeździ mi się dobrze (ok 40km w tygodniu) jednak osprzęt napędu jest w coraz gorszym stanie. Na ulepszenie mam jakieś 400zł 

Myślałem o osprzęcie shimano alivio przerzutka, kaseta, piasta (aktualnie mam wolno bieg, serwis w okolicy za 30zł zaplecie) i manetki. Ewentualnie zamiast przerzutki alivio zainwestował bym w Deore. Korbę i przerzutkę przednią mam zamiar wymienić w późniejszym czasie chyba że trzeba od razu (jestem amatorem i zbytni się nie znam). Zastanawiam się jeszcze czy jak mam teraz wolno bieg 7rz to wejdzie tam kaseta 9rz. Poradźcie czy to będzie w miarę dobry zestaw jak pisałem wcześniej jestem amatorem.

Odnośnik do komentarza

Dopiero co był taki sam temat :)

Niestety, nie pójdzie to tak łatwo. Jeśli masz wolnobieg, musisz kupić tylne koło z bębenkiem na kasetę i to jest koszt ok. 100-150zł. Te 30zł, które podajesz, to koszt zaplecenia - a gdzie koszt piasty? I w ogóle sądzisz, że stare szprychy i stara obręcz się nadaje?

Korba i tym samym przednia przerzutka prawdopodobnie nie przyjmą 9-biegowego tyłu i też będzie konieczna wymiana. A więc koszty to: dwie przerzutki, kaseta, korba, dwie klamkomanetki, łańcuch oraz koło (plus prawdopodobnie linki, a także serwis lub narzędzia). Nijak za 400zł. Według mnie stoisz przed wyborem: albo zakup całego nowego Toruney'a i tyle, albo nowego roweru, ponieważ modyfikacje budżetówek nigdy nie mają większego sensu.

Przy 40km tygodniowo można rozważyć tę tańszą opcję, bo Toruney też ma swoje zalety (np. tania wymiana całości), a za zaoszczędzone pieniądze ewentualnie na przykład przeserwisować piasty, wymienić linki (też mają wpływ na działanie całości) czy kupić sobie opony - o ile oczywiście jest konieczność ;)

Odnośnik do komentarza

Ostatnio sprawdzałem ceny Tourneya TX800 i jeśli dobrze pamiętam to koszt wymiany całości napędu to było ok. 5 stówek. Można wziąć tańszą opcję Tourneya, może wyjdzie pod 4 stówki. Nie liczyłem kół ale to chyba bezsens bo jak dołożysz ramę i parę pierdół to możesz nowy rower złożyć ;).

Na plus masz nowy napęd, który przy Twoich przebiegach wytrzyma naprawdę długo.

Na minus masz stary rower, który będzie miał taki sam osprzęt jak teraz - tylko, że nowy...

Odnośnik do komentarza

Rozglądałem się za cenami i tak piasta 80zł, kaseta 60zł, przerzutka 110zł i dźwignia 60zł wyjdzie to razem 310zł. Szprychy wiem że przy zaplataniu trzeba wymienić na nowe ale patrze na to jako dodatkowe koszta. W serwisie mówili że obręcz jest dobra i nie trzeba wymieniać. Opony w tym sezonie kupiłem nowe tak samo linki :) Myślałem że może obeszło by się chwilowo zmianę korby i przerzutki przód bo jak patrzyłem to dodatkowo dojedzie 300zł chciało to zrobić w późniejszym czasie. Tak czy inaczej chciałbym wymienić wolno bieg na kasetę. A czy np jak założył bym teraz Tourney to np w późniejszym czasie łatwiej będzie już wymienić na osprzęt wyżej? 

Odnośnik do komentarza

Ale co da Ci zmiana na Tourney obecnie? Będziesz miał to, co masz, tylko nieużywane.

 

Wyliczeń koła trochę nie rozumiem - 30zł za przeplecenie, 80zł za piastę, dodatkowe niezliczone koszty szprych, stara zużyta obręcz (na bank bez szału, nawet jeśli w porządku) i to opłaca się bardziej od nowego koła. Finansowo może trochę tak, ale na ile ma sens, to już mocno dyskusyjne.

 

Próbować łączyć możesz, ale tak jak Ci pisałam, korba do 9 rzędów jest inna niż do 7, więc może działać, a może nie działać w ogóle, działać kiepsko lub szybko się zużywać.

 

Jeśli masz duże parcie, to kup koło (lub je zapleć) oraz kasetę 7-rzędową i zacznij zbierać na pełne Alivio. Tylko zwróć uwagę, żeby bębenek był na więcej niż 7 biegów, żeby potem nie było płaczu, że znów źle ;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...