Skocz do zawartości

Uniwersalny cross/mtb do 3000 zł


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

Od paru dni poszukuję dla siebie nowego roweru. Generalnie nigdy się tematem nie interesowałem, a im więcej czytam i porównuję tym tradycyjnie mniej wiem. W każdym razie rozglądam się za sprzętem, który umożliwi mi w miarę komfortowe śmiganie na dystansach 30km-60km (a docelowo dłużej wraz ze wzrostem formy ;-) ) na wszelkiego nawierzchniach poczynając od gładkiej szosy przez międzywioskowy asfalt podziurawiony jak po bombardowaniu, aż po leśne ścieżki i szutry między polami o różnym stanie (ale raczej nic ekstremalnego). Rower musi wytrzymać nieco ponad 100kg mojej wagi.

 

Początkowo rozważałem jakiegoś mtb-ka, natomiast doczytałem o istnieniu czegoś takiego jak crossy i teraz dość poważnie waham się, czy to nie będzie lepsze rozwiązanie. Szczególnie, że jeżeli nawierzchnia pozwala to lubię rozbujać się maksymalnie ile kondycja i rower pozwolą (a w chwili obecnej na dobrej drodze obecny sprzęt, staruteńki rozklekotany góral, mocno mnie ogranicza). I to jest pierwsza kwestia - mtb czy cross? A jeżeli jeden (albo drugi), to jaki? Budżet to wymienione w temacie 3k polskich monet, którego bardzo nie chciałbym przekroczyć.

 

Buszując po internetach znalazłem takie cudeńka:

 

Powyższa lista oczywiście to coś co ja jako laik wygooglałem, zatem inne propozycje są mile widziane (wraz z uzasadnieniem). Dodam, że marka mnie niespecjalnie interesuje - tj. nie zamierzam dopłacać do etykietki znanej marki. Nie interesują mnie też wynalazki, z którymi mógłby być problem z serwisowaniem.

 

Czy koledzy (i koleżanki ;-) ) będą w stanie wspomóc doświadczeniem i doradzić w którym kierunku uderzyć i ostatecznie w jaki model celować? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie merytoryczne komentarze.

 

Pozdrawiam, Q.

 

 

Odnośnik do komentarza

Stary i długi temat. Gdy kupiłem rower, troszkę pojeździłem i uspokoiłem to nadal nie wiem Cross czy MTB. Nadal czytam, oglądam. Z czasem duszą odrobinę bardziej jestem za MTB może geometrycznie, sprzętowo bardziej rekreacyjnym (np. blaty korby) ale fizycznie turlam się na Crossie. Mniej lub bardziej przerobisz MTB na Crossa niż Crossa na MTB. Skomplikujmy bardziej. Gravel byłby droższym "rozwiązaniem" ale to szybszy cross i posiada praktycznie od urodzenia kierownicę typu baranek (dla mnie baranek to rewelka). Jednak MTB daje największy komfort w nawet lekkim i łatwym terenie. Łatwiej toleruje trudności, wybacza wertepy, piaski, błoto, błędy, daje tam większą prędkość i mobilność terenową. Więcej bym wiedział gdybym pośmigał na Gravelu i nawet rekreacyjnym MTB a tak to teoria z for i filmów. Szczęściarze mają co najmniej dwa różne rowery. Swojego crossa w swoich warunkach uważam za dobry kompromis choć lepszym byłoby posiadanie w moim przypadku MTB i Gravela lub MTB i rekreacyjną szosówkę. Gdybym znów miał wybierać tylko jeden rower i miał więcej do wydania to brałbym Gravela bo w terenie da ze mną radę i zapewnia większego kopa na asfalcie czy dobrej gruntowej drodze. Zapewne nie pomogłem ale przynajmniej nie jesteś sam ))

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedzi.

 

 

Generalnie nie ciągnie mnie taplanie się w błocie, brnięcie przez teren piaszczystopodobny czy przeskakiwanie co i rusz leśnych korzeni. Bardziej raczej spokojne (czyt. ile kondycja pozwoli  :lol:) nawijanie kilometrów na różnego rodzaju drogach/ścieżkach/duktach. Gravele jakoś do mnie nie przemawiają i jak na amatorską jazdę w moim przypadku wydają sie przerostem formy nad treścią, tak samo jak posiadanie więcej niż jednego rodzaju roweru. Powolutku zaczynam skłaniać się w kierunku roweru crossowego, niemniej nawet wtedy pozostaje ta najważniejsza kwestia, czyli wybór konkretnego modelu.

 

Z tego co zdążyłem zauważyć, to o ile w przypadku osprzętu napędowego czy hamulców nie jest tak trudno się zorientować w hierarchii, o tyle chyba najtrudniej ocenić i porównywać amortyzatory. A ostatecznie porównywanie modeli jako całość przyprawia naprawdę o ból... główy  :wacko:

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...