Skocz do zawartości

Rozmiar ramy - Może pomożecie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam dylemat związany z doborem wielkości ramy w przyszłym rowerze. Po zimie i przemyśleniach zdecydowałem że zamiast crossa kupię gravela. Wpadł w moje oczy nowy CUBE Nuroad. Będzie to pierwszy rower z barankiem od 20 lat (kiedyś już śmigałem).

https://cube.pl/2018/rowery/road/road-cyclocross/nuroad/cube-nuroad-blacknred-2018/.

W sklepie SkiTeam w Warszawie zrobiłem przymiarkę do rozmiaru 56 i 58. Mam 185 cm wzrostu i dł. nogi 86-87cm. Okazało się że jestem pomiędzy rozmiarami. Teoretycznie i jeden i drugi według tabelki powinien być ok. Na 56 bardziej "sportowa" pochylona pozycja a na 58 bardziej wyprostowana. W 58 wysokość główki ramy jest 2 cm większa niż w 56 i to ewidentnie czuć.

Porównując poszczególne wymiary niektóre różnice są subtelne np. baza kół 1037 w 58 i 1032 w 56 czyli 5mm rożnicy.

Stack w 58 - 609 w 56 - 588, reach 58 to 389 a w 56 - 386. 

Na obu wrażenia bardzo fajne choć obawiam się troche za bardzo pochylonej pozycji ale może nie potrzebnie. Sprzedawcy nie do końca pomagali w wyborze mówiąc, że i jeden i drugi OK. Nie chciałbym przestrzelić z doborem ramy. A może znacie kogoś kto się dobrze zna na dobieraniu rozmiarów rowerów i pomógł by w sklepie rozwiać moje dylematy?

Napiszcie co sądzicie. 

Odnośnik do komentarza

Diverge piękny bike. Chętnie bym przytulił :) Ale tak prawdę mówiąc nie bardzo miałbym nim gdzie jeździć jeśli chodzi o szutry. Natomiast mój młody ściga się parę razy w roku w przełajach więc spoglądam jednym okiem na jakieś okazje dotyczace Crux lub Diverge. Byłby to też dobry rower jako zimówka na szosie. Jutro młodego wysyłam na obóz do Karpacza a tam ma być śnieg i -7. I z bólem serca daję mu mojego Roubaix bo nie mamy nic innego szosowego na te warunki.

 

Przy 180 wzrostu odpowiednią ramą jest 56 a jeśli chce się bardziej sportową pozycję to 54. Mój młody przy 179 ma obecnie Tarmaca 56 ale sądzimy że jeszcze urośnie bo ma przekrok 90. I przy 185 do którego się spodziewam że urośnie chcieliśmy żeby miał 56.

 

Natomiast 58 to już bardzo duża rama. Jeszcze na szosie do jazdy długodystansowej bym rozważał. Ale w gravelu, gdzie potrzebna jest większa zwrotność wolałbym 56. Zresztą stara szkoła dotycząca rowerów przełajowych zawsze mówiła że przełajówkę kupuje się rozmiar mniejszą niż szosę. Sądzę że ma to tutaj również zastosowanie.

Odnośnik do komentarza

Tak, chłopaki są w porządku.

 

Natomiast przejechanie się krótkie kilka km jest bardzo złudne. Wybierając szosówkę po wielu latach przerwy w Decathlonie jakieś 10 lat temu, początkowo wybrałem 53. Przejechałem się na niej 25 km i wydała mi się strasznie mała. Wisiałem nad kierownicą. Kolega kupił identyczną ale rozmiar większą, co prawda oznaczenie 57. W drugą stronę wróciłem na jego i ta wydała mi się znacznie lepsza. Następnego dnia w Decathlonie byli tak mili że mi wymienili. Niestety z czasem okazało się że mam za długie ramiona korb, za długą ramę, którą próbowałem dopasować krótszym mostkiem, itd, itp. A wszystko co należało zrobić to zostawić mniejszą ramę i założyć krótszy mostek.

 

Możesz jeszcze dokonać pomiarów na Competitive Cyclist Bike Calculator i zobaczyć co wyjdzie. A co chłopaki z Izabelina mówią? Na jaki rozmiar namawiają?

Odnośnik do komentarza

Sprawdzę w tym kalkulatorze. Mam 185 cm wzrostu a tabelka Speca podaje że 56 do 180cm a 58 od 180-190cm. Ale wiadomo że każdy jest inny. W Cozmo mówią że i 56 i 58 da się dostosować do moich rozmiarów ale 58 będzie wygodniejsze jeżeli nie mam zacięcia sportowego. Dla mnie ten rower będzie do turystyki i na co dzień więc nacisk na komfort przede wszystkim.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...