Skocz do zawartości

Rower MTB dla kobiety pod XC do 4000 złotych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 162 cm wzrostu, ważę 48kg. Myślę nad zakupem roweru do XC, który byłby dla mnie odpowiedni. Wiadomo - wygoda jest bardzo ważna, ale powinien mieć też sportową geometrię. Jest niewiele wątków w internecie poświęconych rowerom dla kobiet. Nie celuję w rower damski. Może to być jak najbardziej męski, ale ważne, żeby był uniwersalny. Największy problem mogę mieć z doborem wielkości ramy. Przypuszczam, że rama 16' będzie dla mnie najlepsza (sugeruję się tabelą rozmiarów Krossa).

Co myślicie o rowerze Kross B7 rocznik 2017? Mam tu na myśli właśnie ich ramę S, czyli wspomniane 16 cali i na kołach 29 cali. Rower można aktualnie dostać w dobrej cenie. Jego osprzęt wydaje się być dobry w tej kategorii cenowej.

To będzie mój pierwszy lepszy rower MTB, stąd mój brak obeznania w temacie. :)

Odnośnik do komentarza

Akurat szukam roweru dla mojej koleżanki. Parametry prawie identyczne. 162 wzrostu i poniżej 50 kg wagi. Jeździ obecnie na rowerze 14,5kg z amorem Suntour XCR olejowo-sprężynowym, który przy tej wadze prawie w ogóle się nie ugina i nie daje rady nadążać za naszą paczką. Wczoraj dała mi zadanie znaleźć dla niej rower i od dziś będę robić research zarówno w nowych jak i w używanych. Ma też za dużą ramę. męską 17,5. Taką jej wciśnięto w sklepie.

 

Przy tej wadze musi być amortyzator powietrzny bo inny nie będzie prawidłowo działać. Dla koleżanki będziemy szukać roweru na ramie 15,5-16,5, z powietrznym amorem, osprzętem minimum SLX i raczej Shimano a nie SRAM i ważącym poniżej 12kg. Waga jest tu bardzo istotna przy jeździe jaką uprawiamy, głównie w Puszczy Kampinoskiej z dużą ilością interwałów gór-dół. I czasami przy wyjazdach w góry. Przy tym wzroście będziemy szukać roweru na kołach 27,5, ewentualnie 26. Mam kilka koleżanek o podobnym wzroście, które z nami jeżdżą i ścigają się w maratonach. Trzy mają karbonowe rowery na kołach 26 ważące 10kg, jedna ma nowego ale bardzo drogiego Scotta Contessa Scale RC na kołach 27,5. Na kołach 29 jeżdżą te, które mają powyżej 170 wzrostu.

 

W Twojej okolicy są piękne tereny do jazdy. Blisko Karkonosze ze swoimi słynnymy singlami pod Smrkiem i nowymi robionymi przez POMBA koło Jeleniej Góry, blisko moje ulubione Jeseniki, Rychleby parę innych miejsc.

 

Kross Level B7 jest rowerem przyzwoitym. Jak dla mnie nie spełnia kilku warunków. Wagowego, chociaż jest blisko, rozmiaru koła bo jest na 29 cali i producenta bo Kross ma bardzo kiepską obsługę pogwarancyjną i dużo przypadków pęknietych ram, których nie chcą wymieniać.

 

Proszę też żebyś się dokładnie pomierzyła za pomocą kalkulatora Competetitve Cyclist Fit Calculator. To pozwoli optymalnie dobrac wielkość ramy. Ale sądzę że będzie to 15,5-16 cali.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za odpowiedź. (:

To czy koła 29 cali będą dla mnie odpowiednie jest bardzo wątpliwą sprawą. Co do wagi, to nie wykluczam, że w przyszłości wymienię jakieś części na lżejsze (np. kola, mostek, kierownicę lub sztycę). Na razie musi zostać tak jak jest. Nie stać mnie na karbonowy rower.

W środowisku kolarskim, w jakim się obracam, marka Kross nie ma najgorszych opinii. Nawet mój chłopak, który również pomaga mi w doborze roweru jeździ na Krossie z kołami 26, a jego klubowy kolega jeździ na wysokim modelu Krossa z kołami 29 cali. Niestety nie mamy zaprzyjaźnionej kolarki mojego wzrostu, która mogłaby doradzić. :(

 

Oczywiście nie będę kupowała roweru o kołach 29 cali w ciemno. W najbliższym czasie wybieram się do sklepu rowerowego zmierzyć przykładowe rowery Krossa z ramą 16 cali i kołami 29 cali. Niestety nigdzie nie ma tego nieszczęsnego B7 stacjonarnie.

Zostałby ewentualnie dla mnie sprowadzony do dalszych przymiarek.

Odnośnik do komentarza

No więc reasarch zrobiony. Na placu boju zostają:

 

 

 

1. Kellys Thorx 30 2017, cena ok. 3k

https://www.kellysbike.com/pl/mtb-xc-c527/thorx-30-p48623

Koło 27,5, rama alu ze sztywną osią i wewnętrznym prowadzeniem linek, amor RS Recon Silver powietrzny ze sztywną osią i szybkozamykaczem Thru Axle, osprzęt Shimano SLX M7000 2x (36x24, na stronie jest 38x24) w wersji 10x, hamulce Shimano M447 (Alivio), waga 12,9

Byliśmy dziś w zaprzyjaźnionym sklepie w którym mają dwie sztuki za 3000 zł. Koleżanka się przymierzyła i się nim przejechała. Rozmiar idealny. Rower jest ciężkawy ale trzeba sobie zdawać sprawę że żeby zejsć z ceny (oryginalnie było 3999) to przy takim amorze, sztywnych osiach i osprzęcie trzeba oszczędzić na reszcie. Koła to jakieś chińczyki dużo ważące, opony drutówki 750 gram, po 50 zł sztuka, ciężka sztyca podsiodłowa, kiera, siodełko i mostek. Więc jest co odchudzać. Uważam że za te pieniądze nie ma lepszej oferty.

 

2. Haibike Freed 7.40 2016, cena 3999

https://www.olx.pl/oferta/rower-mtb-haibike-freed-7-40-rama-karbon-deore-rozmiar-40cm-45cm-50cm-CID767-IDplQCh.html#392055a4b7

Koło 27,5, rama karbon bez sztywnej osi, amor RS Recon powietrzny bez sztywnej osi, osprzęt Deore 10x, kiepskie hamulce Tektro Auriga, waga 12,3

Trochę mnie dziwi że nigdzie nie mogę znaleźć review tego roweru ani nie mogę go znaleźc na stronie Haibike.

 

3. Kross Level R8, znalazłem za 3750

Koło 27,5 rama alu ze sztywną osią, amor RS Reba powietrzny ze sztywną osią i szybkozamykaczem Thru Axle, osprzęt Shimano SLX M7000 1x, kiepskie hamulce Shimano M396, waga 11,8.

Z tym rowerem jest kilka problemów.

- napęd 1x powoduje że trzeba mieć kilka blatów na wymianę i dostosowywać je do warunków. W góry 28, po płaskim 32 lub 34. Jeśli przeskok o więcej niż 2 żeby to inny łańcuch bo musi mieć odpowwiednią długość. Jest to dobre rozwiązanie do krótkich wyścigów XC ale do dłuższych jazd w grupie lub długich maratonów niekoniecznie optymalne. Wymienianie blatów powoduje też obluzowywanie gwintów a w konsekwencji może prowadzić do wymiany korby.

- kiepskie hamulce

- długa górna rura przy rozmiarze 16 cali

Wyglądać by mogło że jest to świetna baza ale uznaliśmy że geometria i napęd go dyskfalifikują

 

Więc wybrany zostanie zapewne Kellys.

Odnośnik do komentarza

W kwestii 29 cali. Mam niskie koleżanki, które się ścigają w maratonach na 29 cali. Zaletą jest lepszy komfort i większa stabilność na zjeździe. Wadą gorsze podjeżdżanie i zwrotność w zakrętach. No i zaburzona geometria. Żaby zmieścić takie koła w tak małej ramie trzeba rurę podsiodłową poprowadzić pod zupełnie nienaturalnym kątem. Niektórym to odpowiada, niektórym nie. Np. firma Trek w swoich rowerach unika 29 cali dla rozmiarów S, 15,5 cala. Koło 29 cali ma dopiero od rozmiaru M. Doszli do wniosku że to nie ma sensu przy wzroście ok. 160 i mniej.

Odnośnik do komentarza

Przejrzałam dokładnie (z chłopakiem, który mi wszystko wytłumaczył) Wasze typy.

Najbardziej przypadł nam do gustu Kross Level R8. Niestety właśnie te hamulce są słabsze od naszego typu, a rozmiar kół 27.5 cala niezbyt odpowiada. Jak na razie czysto teoretycznie. Chodzi o to, że ten rozmiar jest mało popularny i często nowe roczniki (patrzyliśmy na te wysokie modele) już go nie mają. Jakby zauważamy stopniowe odchodzenie od tego rozmiaru.

 

Mam nadzieję, że jutro ostatecznie przekonam się lub zniechęcę do kół o rozmiarze 29 cali.

Porównam je z rozmiarem 27.5.

 

Zależy mi na tym, żeby kupić rower na dłużej. Bo jakbym miała możliwość to kupiłabym 27.5 a z czasem przeszła na 29 cali.

Ale problem jest też w tym, że potrzebuję roweru o geometrii sportowej nadającego się pod maratony. Jazda rekreacyjna nie jest brana pod uwagę.

Odnośnik do komentarza

 

Nie wiem na co patrzyliście ale Trek jesteś firmą absolutnie na szczycie i ma rozmiar 27,5 cala dla osób niższych. Nie zamierzam przekonywać Cię na siłę. Najlepszy test jest w praktyce. Pożycz od kogoś jakikolwiek rower we w miarę Twoim rozmiarze i pojedź w jakiś techniczny teren i zobacz jak się czujesz na 29 cali.

 

Dla porównania dwie fotki. Scott Contessa Scale 700 RC 2016, na kołach 27,5 który kosztował 12k na którym ściga się moja przyjaciółka:

 

https://racycles.azureedge.net/assets/standard/67795/241469.jpg

 

I Scott Contessa Scale 900 RC 2018 na kołach 29:

 

https://dfp2hfrf3mn0u.cloudfront.net/265/265377_211182_png_zoom_3.jpg

 

Który rower wygląda dla Ciebie naturalnie a ktory nienaturalnie?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Cześć. Jacek. Widzę, że naprawdę dobrze znasz się na rowerach. Czy możesz mi podpowiedzieć, jaki rozmiar rowera mtb jest mój? Przystawiam się do cannondale trail 4 27,5. Moje wymiary: wys. od krocza 76,5, długość tułowia 60, przedramię 32, cała kończyna górna 61, udo 54,5, podudzie 48, wys. od ziemi do mostka 135, a cała wysokość 164. Płeć żeńska, waga 54. Proszę poooomóż, bo ten zakup to oszczędności życia ;) i musi pasować... Byłam pewna, że S, a w sklepie mówią M... https://www.cannondalebikes.pl/rowery/2017-wyprzedaz-rowerow-2017/gorskie-sztywne/trail-275-4(z rysunkiem geometrii tam to jest).

Odnośnik do komentarza

Według tego co na ich stronie jesteś na granicy XS i SM. Nie wiem więc o jakim  S i M mówisz bo nie ma tam takich oznaczeń. Według rozmiarówki podanej na stronach Cannondale powinno to być S co wydaje się być tym SM.

 

Pod wagę 54 nigdy bym tego roweru nie kupił. Ma amortyzator ze stalową sprężyną, który przy tej wadze ugnie się nie więcej niż 3-4 cm a płacisz za 100 mm. Koleżanka o wadze ok. 50 kg ma taki sam i jest to dramat a nie amor. Nie ugina się. Potrzebujesz amortyzator za sprężyną powietrzną, najlepiej firmy RockShox.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...