Skocz do zawartości

MTB 2000-3000 zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam 180 cm wzrostu, około 70kg wagi. Na rowerze nie jeździłem dobrych kilka lat. W związku z tym tak naprawdę do końca nie wiem czego chcę. Myślę, że wyjdzie to dopiero po kilku miesiącach jazdy, czy zakręcą mnie jakieś maratony, dłuższe wyprawy etc. Jednego czego jestem pewien to to, że chcę rower do lasu, raczej teren pagórkowaty, błoto, liście, konary, wiadomo jak to w lesie. 

 

Gdzieś czytałem, że amortyzator powietrzny jest dość drogi w serwisowaniu, trzeba liczyć ok. 400 zł raz na dwa lata na full serwis i +-100 zł raz w roku na przegląd. Powiem szczerze, na chwilę obecną nie widzi mi się płacić takie pieniądze za serwisowanie amortyzatora, tym bardziej, że tak jak już wspomniałem, nie wiem do końca czego oczekuję od roweru. Amor zawsze można później ew. dokupić. Raczej więc celowałbym w sprężynowy - chyba, że jednak namówi mnie ktoś z Was na powietrzny. Generalnie czy lepiej mieć dobry amortyzator sprężynowy czy słaby powietrzny ? Gdzieś mi się obiło o uszy też, że można dobrać sprężynę amortyzatora pod daną osobę ??? W jaki sposób to polega i czy np. jak mamy w Kross Level B6 XC30 to jak w nim można ustawić sprężynę pod siebie ? 

Czytałem, że z tych sprężynowych najlepsze są chyba XC 30/32 i firmy Manitou (?) ale nigdzie nie znalazłem roweru z tym drugim. 

 

Przymierzałem parę rowerów, część z nich na powietrznym amortyzatorze:

a) Kross Level B3 29", ale celowałbym w model B6 - 2850 zł

b) Romet Mustang 1 27,5" - 2500 zł - na 29" podobno amor powietrzny, cena jakoś 2700, ale czekam na odpowiedź czy będą w stanie sprowadzić, podobno bardzo mała ilość tych rowerów była. 

c) Unibike Flite 29" - 3150 zł

d) Cube Attention SL 29" - 3100 zł 

e) Merida Big Nine 300 29" - 2800 zł

f) Btwin RR 540 27,5" - 1900 zł

 

Wielkość kół chyba celowałbym bardziej w 27,5", bo zależy mi na zwrotności, ale jako że nigdy nie jeździłem na 27,5 czy 29 to nie mam jakiegoś porównania i może 29" też spełni moje oczekiwania. 

Zauważyłem, że w rowerach Kross i Btwin mam bardziej agresywną sylwetkę (bardziej pochylony jestem) - w sumie mi to nie przeszkadzało, no ale to tylko przymiarka, nie wiem jak w terenie. Romet i Cube mają krótsze ramy, ale generalnie ok. 

Zastanawiam się też czy nie poczekać na wyprzedaże z Decathlonu (jeśli wgl będą) i wtedy jest jeszcze Btwin RR 560. Nie chciałbym też kupować jakiegoś roweru na słabym osprzęcie, który zaraz będzie się psuł. Generalnie to w przyszłym roku jadę w góry niedaleko Świeradowa Zdrój i chciałbym też bym mógł sobie skoczyć tam z rowerem --- któryś z wyżej wymienionych da radę na tych trasach ?? 

 

Które z w/w rowerów są warte uwagi. Jakie inne rowery moglibyście także polecić w tej cenie 2000-3000 zł ? 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

W kwestii amora powietrznego. Dobry amor powietrzny (RockShox, Fox, DT Swiss, Manitou) jest drogi w utrzymaniu. Pełny serwis za 400 prodecent zaleca co ok. 200 godzin jazdy albo co rok. Można przeciągnać 2 lata jeśli nie jeździ się bardzo dużo. Pełny serwis amora powietrznego firmy Suntour 120-150 zł.

 

Więc jeśli koszt serwisu Cię odstrasza to albo przyzwoity amor powietrzny Suntoura, np Raidon albo olejowo-sprężynowy RockShox. Niekórzy mówią że RS olejowo-sprężynowy słabo pracuje przy wadze poniżej 80kg. Nie jest to prawda pod arunkiem że dobrze się dobierze sprżynę. Mój przyjaciel o wadze 60kg ma starego RockShox Judy z odpowiednio dobraną sprężyną i pięknie się ugina.

 

Amor olejowo sprężynowy teoretycznie też powinien zostać przeserwisowany raz na rok. Ale rzeczony kolega serwisuej raz na 5 lat i tez dobrze działa. Jest to więc wersja dla oszczędnych.

 

Najlepszy amor olejowo-sprężynowy to raczej RockShox Recon Coil. Tu za nim plasują się RS XC 30/32

 

to można poczytać:

http://bike-advisor.com/bicycle-guides/budget-cross-country-forks-for-your-bike.html

 

Przy tym wzroście tylko koło 29. 27,5 będzie duzym błędem. Nie przeczytałem dokładnie wszystkich proponowanych modeli ale od razu rzuca mi się w oczy Cube Attention SL, który ostatnio rekomenduję jako mający bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Ci za fachową odpowiedź. W takim razie powietrzny nie wchodzi w grę przy takich kwotach serwisowych - ew. na Santoura mógłbym się skusić. Proszę, a powiedz mi o co chodzi z tą dobraną sprężyną ? Jest jakaś regulacja jej tak ? Czy w sklepie w momencie zakupu mogą mi to wyregulować czy np w serwisie na pierwszym przeglądzie ? 

 

Cube Attention SL w takim razie odpada ze względu na amortyzator...

Chyba jestem za Kross Level B6.

 https://www.centrumrowerowe.pl/rowery/gorskie-mtb/29-cali/p,rower-level-b6-czarny-srebrny-niebieski-mat-m-19-kross,642048.html?skad=googlepla&gclid=EAIaIQobChMIhdTex6Dy1gIVqjLTCh1V5A_vEAQYAiABEgIeT_D_BwE#76152046- czy w tej cenie to dobry rower ? I widzę u niego brak taperowanej główki - czy ona naprawdę wzmacnia ramę (?), a co do ewentualnej w przyszłości wymiany amortyzatora to chyba 1 1/8 to standard ? 

 

Pozostaje jeszcze Merida Big Nine 300 z amorkiem powietrznym Santoura - https://www.goride.pl/mtb-29/merida-big-nine-300-2017-odbior-osobisty?gclid=EAIaIQobChMIyLOtw6jy1gIVITPTCh2KOQ9UEAQYASABEgLiNPD_BwE

 

Który z tych 2 rowerów będzie lepszy ? 

Może ma ktoś propozycję innych rowerów ?

Odnośnik do komentarza

Celujesz z grubsza w rower rekreacyjny plus. więc nie dajmy się zwariować z rzeczami typu zwężana główka. Czy ją masz czy nie nie będzie żadnej różnicy oprócz tej że łatwiej jest teraz znaleźć amor pod zwężaną niż po prostą.

 

Sprężyny występują w trzech wersjach, twarda, średnia i miękka. Wymiana sprężyny wiąże się z kompletnym rozebraniem amora. Nie ma żadnej regulacji. To jest stalowa sprężyna. Regulacja jest jedynie w zakresie jej fizycznego ściśnięcia pokrętłem. Zwykle to ściskanie nie daje żadnych odczuwalnych zmian.

 

Nie dałbym za tego Krossa więcej niż jakieś 2800. Ma podłe hamulce, ale prawie wszystkie rowery w tej klasie cenowej takie mają i podłą korbę. Meridy bym nie kupił. Możesz jeszcze spojrzeć na Romet Mustang 29 1. Może jest gdzieś do kupienia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...