Skocz do zawartości

Wymiana napędu rower crossowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
chciałbym wymienić cały napęd przy rowerze ale nie jestem pewien czy skompletowane części pasując do siebie, a także do roweru części.
Rower to Author Stratos 2010 http://www.bikekatalog.pl/2010/rowery/387/Author.Stratos/
Ma wszystkie oryginalne części, nic od nowości nie wymieniałem.

Jeżdżę nim na wyprawy rowerowe i po ponad 10 tys. km napęd zasłużył na wymianę.

Części które planuję zamontować w miejsce starych:

Korba:

Shimano Alivio FC M4060 48/36/26T (EFCM4060EX866C)

wkład suportu: SM-BB52 BSA SHIMANO

Przednia przerzutka:

Shimano FD M4000 Alivio top swing (EFDM4000TSX6)

Tylna przerzutka:

Shimano Alivio RD M4000 Shadow (ERDM4000SGS)

Kaseta:

Alivio CS-HG400 9 rz. SHIMANO 11-12-14-16-18-21-24-28-32T (ICSHG4009132)

Łańcuch:

Deore CN-HG53 114 ogniw 9 rz. SHIMANO (ECNHG53C116I)

Klamkomanetki:

Shimano ST M4000 Alivio 3x9

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc ponieważ nigdy wcześniej nie robiłem tak poważnych wymian przy rowerze i chciałbym żeby zagrało za pierwszym razem. :)

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem wygląda to bardzo rozsądnie. Aczkolwiek przemyślałbym zamianę korby na 44/32/22. Ale to już zależy od indywidualnych preferencji. Jedna uwaga, gdy będziesz montował wkład suportu sprawdź czy czoła mufy suportowej są równe. U siebie gdy przechodziłem na oś zintegrowaną miałem niespodziankę w postaci wylanego spawu ale pilnik załatwił sprawę. Tu masz tabele kompatybilności podzespołów Shimano https://roweroweporady.pl/pobierz/shimano-compatibility.pdf

Odnośnik do komentarza

Widzę że Author Stratos uległ przez lata sporym zmianom. Miałem chęć go kupić gdzieś koło 1998 roku ale skończyło się na Authorze Classicu. Oba miały wtedy sztywny widelec i hamulce canti :)

10 tys km jest żadnym dystansem dla takiego roweru. Miałem podobnego crossa, który przejechał 50 tys km i miał tylko wymieniane łańcuchy, kasety i blaty korby. Ponieważ wiele lat jeździłem na 9-rzedowych napędach moje uwagi są takie.

1. Łańcuch
Najlpeszym łańcuchem 9-rzędowym jest Campagnolo Record C-9. Koszt 99-119 zł. Przebiegi rzedu 15 tys km
Shimano XT. Ostatnio kupowałem po 50 zł. Przebiegi rzędu 3-5 tys km
Reszta szkoda czasu

2. Korba
Alivio może być pod warunkiem że ma wymienne blaty. Jeśli nie ma to Deore. Korba specjalnie zużyciu nie ulega. Blaty tak. Więc wystarczy je wymieniać, zwykle tylko środkowy co jakieś 20-30 tys km. Kolega dobrze radzi 44-32-22. Do roweru wyprawowego z obciążeniem jak najbardziej. Po płaskim z bagażem 48 raczej nie użyjesz. Bez bagażu owszem. A rozłożysz żużycie blatów między dwa a nie głównie jeden.


3. Przerzutki. Te mogą być

4. Klamkomanetki
Nigdy nie kupiłbym klamkomanetek. Zawsze oddzielnie manetki, oddzielnie klamki. Większa możliwośc dostosowania, naprawy i wymiany. Poszukałbym czy nie ma gdzieś starych wyprzedażowych Shimano XT lub Tiagra Flat Bar. Kultura pracy napędu zależy w głownym stopniu od manetek więc jeśli nie byłaby to duża różnica w cenie należy kupić jak najlepsze.

5. Kaseta
Alivio i Deore mają beznadziejne pokrycie antykorozyjne. Jeśli rower ma jeździć w trudnych warunkach lub w zimie to należy kupić trochę lepszą kasetę. Absolutne minimum to Deore ale zimy na balkonie ona bez korozji nie przeżyje.

6. Suport
BB52 jest kiepski. Długo nie pożyje. Albo XT/XTR albo Accent BB EX PRO

Odnośnik do komentarza

@ArturB "zamianę korby na 44/32/22" - czy przednia przerzutka obsłuży korbę i takiej liczbie zębatek?? (Shimano FD M4000 Alivio top swing (EFDM4000TSX6)

W specyfikacji tej przerzutki jest napisane: Kompatybilna z korbami 40-30-22z. Trochę to dla mnie dziwne, skoro jest korba z tej serii (FC M4060) to czemu ta przerzutka nie jest z nią kompatybilna?

Do tej pory jeździłem na 48/38/28 i głównie korzystam z przełożenia 3x5/6/7, niższa zębatka z przodu tylko pod górkę. Z obciążeniem czy bez.

@jajacek

Cenne uwagi, powiało doświadczeniem. Szczególnie co do suportu. Poczytałem i rzeczywiście nie ma co oszczędzać.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...