Skocz do zawartości

29er dla dziewczyny za ok. 3500 zł


Rekomendowane odpowiedzi

hej smile.png
będę wdzięczna za pomoc. chcę kupić mój pierwszy rower MTB na kołach 29. Mam 175 cm i ok 75 kg, długości nogi nie znam.

w tej chwili jeżdżę na rowerze crossowym. cieszę się widząc błotko i trudny teren, ale nie jestem fanką szaleństw na zjazdach, a kocham podjazdy! zależy mi na głównie na tym żeby nowy rower mnie na nich nie zawiódł (i tu właśnie nie czaję parametrów ram).

chcę też żeby rama miała możliwość dokręcenia bagażnika i jazdy raz w czas z sakwami (podejrzewam, że mój author pójdzie w całkowitą odstawkę). preferuję napęd z 3 z przodu choć i 2x10 jak mus to ujdzie.

 

wstępnie myślałam o tym FOCUSie:
| FOCUS Bikes

 

wcześniej o CUBE:
CUBE Access WLS Race black´n´green 2016

 

a dziś wynalazłam jeszcze:

 

Meridę:

http://www.rowerymerida.pl/produkt1233/bignine-300-rower-merida.html

 

i drugiego CUBE:

https://cube.pl/rowery_2017/hardtail/attention/cube-attention-sl-greynflashyellow-2017/

ale tu interesuje mnie tansza wersja z 2016.

 

żadnego z nich niestety nie mam możliwości przymierzyć. jedynie focusa, bo akurat kolega jeździ z tym że on na ramie o rozmiar większej.

 

i w ogóle może powinnam wybrać coś innego?

pomóżcie proszę bo nie śpię przez to po nocach ;)
 

 

 

Odnośnik do komentarza

Rower MTB ma zadanie dobrze dawać sobe radę w trudnym terenie. Temu służą amortyzator z rozsądnym skokiem, szerokie opony i napęd odpowiedni dla tego typu roweru. Budżet jaki masz pozwala na zakup roweru klasy rekreacyjnej. Czyli takiego, który łączy crossa z rowerem MTB do intensywnej jazdy. W takich rowerach często zdarzają się jeszcze napędy 3x10 jaki i otwory umożliwiające montaż bagażnika. Koleja półka, tzw. entry level race MTB, już tego nie ma.

W jeździe pod górę kluczowa jest grawitacja czyli waga. Twoja i roweru razem wzięta. Wynika z tego że pod górę warto mieć jak najlżejszy rower. Pomiędzy amortyzatorami firmy Suntour i Rockshox jest duża różnica w jakości na korzyść Rockshox. Chyba że jest to lepszej klasy amortyzator powietrzny Suntoura taki jak Raidon i Epixon. Różnica jakości najbardziej widoczna jest na zjazdach i podczas jazdy w dziurawym terenie. Dlatego nie rozważam w ogóle rowerów na Suntourze XCR.

Z tych co wymieniłaś Focus ma amor Rockshoxa. Nie wiadomo jednak czy powietrzny czy sprężynowy. Powietrzny lżejszy i lepszy ale droższy w utrzymaniu. Sprężynowy cieższy ale tańszy w utrzymaniu. Gdzieniegdzie podają wagę roweru 13,7kg z której wynikałoby że jest to amor sprężynowy. Osprzęt Deore.

Cube Attention SL 2016 ma z pewnością amor powietrzny. Specyfikacje są sprzeczne. Z opisu wynika że jest to amor XC32 a ze specyfikacji wynikałoby że jest to klasę wyższy RockShox Recon Silver TK SoloAir. Osprzęt 3x10 klasy Deore więc wydaje się że jest to to co potrzebujesz.

Alterntywa? Accent Peak Lady NX ale nigdzie nie można go dostać. Trek X-Caliber 8.

Odnośnik do komentarza

przeglądałam inne wątki na forum i zauważyłam, że masz dużą wiedzę, Twoje odpowiedzi są konkretne  i  miałam nadzieję, że się odezwiesz w moim temacie, Jacku dziękuję za odpowiedź :)

 

czy mógłbyś jeszcze powiedzieć o różnicach w ramie? czy ta CUBE nie będzie wielka 19"?

https://www.cube.eu/en/products/mtb-hardtail/attention/cube-attention-sl-greynflashred-2016/

 

w Focusie myślę o M.

https://www.focus-bikes.com/at_en/26456-whistler-pro-29.html

 

o poleconym przez Ciebie PEAKu myślałam w wersji damskiej, ale tam jest napęd 1x11... a ja mam mocną nogę i lubię jeździć siłowo. na pewno mi czegoś tu zabraknie. no i chyba bez szans na ewentulane podpiecie bagażnika i sakw.

 

a o treku pomyślę, choć pierwsze wrażenie to że ma taką zbyt chłopską kolorystykę ;) z resztą i ten cube attention to średni, taki nudny trochę... a wiadomo jako dziewczyna chciałabym coś ładnego.

 

a powiedz jeszcze czy coś ze specialized może warto pomyśleć? wchodzi w grę wyższa cena, ostatecznie mogę wziąć rower na raty.

Odnośnik do komentarza

Z moich informacji wynika że Cube w tanich modelach, takich jak te co wymieniłaś, ma bardzo ciężkie ramy z krótką górną rurę. Być może 19 cali byłoby na Ciebie dobre ale raczej wymusiłoby wyciągniętą agresywną pozycję, która nie wiem czy będzie Ci odpowiadać. Najlpiej zrobić sobie pomiary za pomocą tego kalkulatora:
https://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp
a następnie przenieść je na geometrię ramy. Mam dwi koleżanki z którymi jeżdzę na MTB o podobnym do Twojego wzroście. Jedna dopiero co kupiła męski Accent Peak 29 SLX w rozmiarze M, z którego jest bardzo zadowolona, bo przede wszystkim waży 11kg. Druga ma męskiego Gianta Talona 27,5, wysoki model na RockShox Reba i SLX. Ale mam wrażenie że na kołach 29 byłaby szybsza i Giant do najlżejszych nie należy.
 
Nie sądzę żeby napęd 1x11 był za miękki. Jeździłem na takim, jeżdżą moi koledzy, jeździ Włoszczowska. Raczej nikomu nic nie brakuje.

Jeśli chodzi o Specialized to są to dobre ale drogie rowery. Trochę wiem bo posiadam 5 sztuk tej marki :)
Bardzo dobrym rowerem jest Crave 29 Expert. Też jeżdżę na Crave ale trochę inny model z innego roku, Crave Pro.
Crave Expert zostało w Polsce parę sztuk bo ten model nie jest już produkowany. Mają go w metrobikes.pl w Lublinie i w Kielcach. Cena 4900 ale sądzę że można coś utargować. Jest to rower ważący ok. 11 kg na świetnym amorze Rockshox Reba, osprzęcie Deore/XT i hamulcach Deore. Napęd trochę nietypowy 1x10 z kasetą 11-40.
https://www.metrobikes.pl/pl/p/Specialized-Crave-Expert-29-srebrny/32992
https://www.metrobikes.pl/pl/p/Specialized-Crave-Expert-29-blkblured/32986

Przy tej ramie jesteś na granicy rozmiarów M i L i może wziąć zarówno 17,5 jak i 19 cali. Ja przy moich 175 wzrostu za chwilę będę się próbował przesiąść na 19 cali bo potrzebuję bardziej agresywną pozycję z krótszym mostkiem.

 

Tak z ciekawości porównanie wagi ram:

Cube Attention, który miał kolega -2200 gram

Accent Peak - 1750 gram

Specialized Crave - 1550 gram

Odnośnik do komentarza

5 speców! pięknie, zazdro :) spora cześć moich znajomych na nich jeździ i mam duże zaufanie do marki, ale rzeczywiście jest droga.

ja 'choruję' na accenta mojego kolegi, ale on nie chce zlitować się i sprzedać ;) składał go w zeszłym roku, kilka razy jeździłam i to jest rower prawie idealny, rama męska M świetna pode mnie! napsałam, że rower prawie idealny, bo nie odnajduję się jeszcze z napędem 2x10. i dlatego tym bardziej boję się 1x10, a całkiem fajne te spece, do których podesłałeś link. w Lublinie studiowałam to byłaby okazja przejechać się przy okazji kupna. jest o czym myśleć...
choć generalnie skłaniam się chyba do Focusa. Cube mnie zniechęca ze względu na ciężar ramy, dzięki że mi o tym powiedziałeś.
na Focusie jeździ znajomy, jutro chcę go wypróbować. tylko on ma L, a mi pewnie bardziej pasowałaby M.
a i wizualnie podoba mi się najbardziej.

 

dzięki Jacku

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...