Skocz do zawartości

Jazda próbna przed kupnem szosy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem forum, planuję po tym sezonie kupić sobie rower szosowy. Zgodnie z poradami chciałbym kupić przez to rower taniej, aniżeli w sezonie.
Na rowerze pewnie jak większość jeźdżę od małego. Nie miałem jednak jeszcze okazji za bardzo pojeździć właśnie rowerem szosowym - stąd moja prośba do osób z Pabianic, Łodzi i okolic o to czy ktoś zechciał mi udostępnić na jakiś czas swój rower szosowy.
Chciałbym wydać coś pomiędzy 2.000 - 3.000 PLN na rower szosowy, więc jest to jakiś wydatek i wolałbym sprawdzić, czy aby na pewno warto wydać tyle pieniędzy.
Nie jest dla mnie ważne czy Twój rower jest stary / nowy, czy kosztuje 500 PLN czy 5000 PLN (lepiej nawet żeby był tańszy, bo się będę mniej bał :P).
Oczywiście mogę na ten czas zostawić jakiś zastaw, czy żebyśmy pojechali gdzieś razem. Chciałbym przejechać ze 2-3 km.
Do tej pory miałem okazję przejechać się tylko parę razy w alejce w Decathlonie na szosie :lol:

 

Mój wzrost to koło 187 cm i 90-95 kg wagi.

 

Potem też z chęcią posłucham paru rad na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli nie uda Ci się znaleźć osoby która pożyczyłaby Ci rower, to zawsze mozesz kupić w decathlonie, przejechać te 2-3 km i go zwrócić - nie powini robić problemów (oczywiście jeśli będzie to w ładną pogodę i nic nie zniszczysz... np opon :))

 

Podobnie ze sklepami rowerowymi, w niektórych można się dogadać i w pogodny dzień przejechać się rowerem (zostawiając oczywiście zastaw...)

Odnośnik do komentarza

Moja pierwsza "porządna" szosa to był Decathlon Btwin Sport 3. W sezonie kosztował 2900, na wyprzedaży po sezonie 2200. Rama alu-carbon z widelecem i tylnymi widełkami z carbonu, osprzęt Campagnolo Mirage. Ale to było kiedy dolar był po ok. 2-2,5 zł. Dziś za te pieniądze nic porzadnego nie ma. Spojrzałem na ofertę z Decathlonu i jesli miałbym coś kupić jako pierwszą szosę to wchodzą w grę tylko dwa modele. Triban 540 i alur 700. Oba na dobrym osprzęcie Shimano 105. rama alu z widelcem carbon. Koła w obu modelach nie są za bardzo pod twoją wagę ale mogą dać radę. Korba compact 50-34 i kaseta Tiagra do 28. W górach na tym nie poszalejesz przy twojej wadze.

 

Jesli chodzi o osprzęt doradzałbym nie kupować nic poniżej Shimano 105 lub Campagnolo Veloce. Klamki Shimano 105 są najniższymi o porzadnej, wygodnej ergonomii i uchwycie i schowanymi drutami. Z Campagnolo każde są wygodne i dobre. Klamki Tiagra i Sora są bardzo niewygodne i wymagają doboru specjalnej kierownicy z odpowiednim gięciem żeby ni bolały dłonie przy dłuższym użytkowaniu. Nie mówiąc już o tym że Shimano 105 to już klamki pod napęd 10-rzędowy a Shimano Sora, anachroniczny 9-rzędowy.

 

Przy twojej wadze gdybyś chciał jeździć po górach potrzebujesz przełożenia zbliżonego do 1-1 czyli że jeśli masz z przodu 34 zęby potrzebujesz kasety z tyłu o 34 zębach. Nie jest to łatwo osiągnąć ale da się. Wymaga to np. zakupu kasety szosowej SRAM 11-32. Być może przerzutka z Decathlonu to obsłuży. Jeśli nie to trzeba wymienić tylną przerzutkę na SRAM Apex WiFli która taką kasetę obsługuje. Przy tej wadze nie możesz też mieć wycieniowanych kół. Żadne cienkie szprychy aero nie wchodzą w grę bo bedą pękać. Muszą być szprychy stalowe 2mm.

 

Alternatywa to poszukać jakiejś niezłej szosy z trzyblatowymi korbami na Allegro. Btwin na Campagnolo taki jaki miałem można czasem spotkać za 1500 zł. Jak dobrze poszukać to zimą można kupić niezłą, powystawową szosę full cabon za 4000-5000 zł. Kolega w zeszłym roku kupił Focusa Cayo za 4000 zł.

Odnośnik do komentarza

Moja pierwsza "porządna" szosa to był Decathlon Btwin Sport 3. W sezonie kosztował 2900, na wyprzedaży po sezonie 2200. Rama alu-carbon z widelecem i tylnymi widełkami z carbonu, osprzęt Campagnolo Mirage. Ale to było kiedy dolar był po ok. 2-2,5 zł. Dziś za te pieniądze nic porzadnego nie ma. Spojrzałem na ofertę z Decathlonu i jesli miałbym coś kupić jako pierwszą szosę to wchodzą w grę tylko dwa modele. Triban 540 i alur 700. Oba na dobrym osprzęcie Shimano 105. rama alu z widelcem carbon. Koła w obu modelach nie są za bardzo pod twoją wagę ale mogą dać radę. Korba compact 50-34 i kaseta Tiagra do 28. W górach na tym nie poszalejesz przy twojej wadze.

 

Jesli chodzi o osprzęt doradzałbym nie kupować nic poniżej Shimano 105 lub Campagnolo Veloce. Klamki Shimano 105 są najniższymi o porzadnej, wygodnej ergonomii i uchwycie i schowanymi drutami. Z Campagnolo każde są wygodne i dobre. Klamki Tiagra i Sora są bardzo niewygodne i wymagają doboru specjalnej kierownicy z odpowiednim gięciem żeby ni bolały dłonie przy dłuższym użytkowaniu. Nie mówiąc już o tym że Shimano 105 to już klamki pod napęd 10-rzędowy a Shimano Sora, anachroniczny 9-rzędowy.

Dzięki za info.

W decatlonie miałem okazję się przejechać właśnie na owym Triban 540. Rozmawiałem ze sprzedawcą i powiedział, że w Dechatlonie ceny są stałe przez cały rok - nie wiem ile w tym prawdy ? Czy ktoś może potwierdzić.

Domyślałem się też, że moja waga może mieć tu też znaczenie - czy chodzi tu o wytrzymałość ramy i szprych ?

Z 5 kg mogę schudnąć - ogólnie mam szeroką budowę ciała + siłownia robi swoj :)

 

Planujesz kupić Btwin'a Triban 500 z decathlona?

Nie wiem, jak na rower szosowy wydaję się być tani, choć był w propozycji admina jako rower szosowy do 2000 PLN.

 

 

Jeśli nie uda Ci się znaleźć osoby która pożyczyłaby Ci rower, to zawsze mozesz kupić w decathlonie, przejechać te 2-3 km i go zwrócić - nie powini robić problemów (oczywiście jeśli będzie to w ładną pogodę i nic nie zniszczysz... np opon :))

 

Podobnie ze sklepami rowerowymi, w niektórych można się dogadać i w pogodny dzień przejechać się rowerem (zostawiając oczywiście zastaw...)

 

Pewnie tak zrobię - nie wiem czy w Decathlonie coś takiego jest możliwe. W końcu ma się tam niby te ścieżki gdzie można przetestować rower, ale co to takie 50m :(

 

Odnośnik do komentarza

Ceny w Decathlonie z pewnością nie są stałe. Większość towarów jest okresowo przeceniana bez względu na to czy są to rowery, namioty, rakiety tenisowe czy ciuchy. Rowery i cuchy rowerowe są zawsze przeceniane wrzesień/październik.

 

Każda rama powinna wytrzymać bez problemu wagę jeźdźca rzędu 100kg a pewnie i dużo więcej. Gorzej ze szprzchami w kole. Mój kolega, 100 kg, ostanio złamał 5 szprych w tylnym kole ciągu paru tygodni. Ale kupił koła 20 szprych przód, 24 tył przy czym szprychy wycieniowane, chudziutkie areodynamiczne. W końcu kupił koło 32 szprychy, stalowe, 2mm i problemy sie skończyły. Ja obecnie ważę 90 i miałem podobny problem z wycieniowanym kołem DT Swiss. Szprychy były za cienkie do mojej wagi. W podobnych, mocno wycieniowanych kołach Campagnolo Zonda gdzie mam 20 szprych z przodu, 24 z tyłu ale szprychy są 2mm i nie mam żadnego problemu a zjeżdżałem na nich z wielu dramatycznych górskich zjazdów. Od zakupu ponad dwa lata temu ani razu ich nawet nie centrowałem a przejechałem na nich jakieś 15 tys km. Ale koła Campagnolo i Fulcrum są znane z wytrzymałości.

Odnośnik do komentarza

W kwestii wyprzedaży w Decathlonie na które nie ma co liczyć. Ponieważ mój 11-letni syn ostatnio robi po 100km z nami dorosłymi na góralu i wymiata w górach postanowiłem mu kupić pierwszą szosówkę. Szukałem czegoś taniego ale sensownego na Allegro i w zsadzie nic sensownego poniżej 1000 zł nie da się kupić. Pytałem już parę razy czy nie mają gdzieś w Warszawie jakiejś małej szosówki do której młody mógłby się przymierzyć ale nie mieli. Byłem dziś z synem w Decathlonie Reduta Warszawa. A tu stoi sobie szosa Triban 500 w rozmiarze 48 przeceniona z 1999 na 1499. Widelec carbon, osprzęt pełne Shimano Sora, korba sora triple, kaseta 12-25. Jak dla dziecka na pierwszą szosówkę mistrzostwo świata. Stwierdziłem że zamiast kupować niepewną używkę za 1000 lepiej dolożę i kupię nówkę za 1500. Widziałem też że były przecenione różne akcesoria rowerowe i niektóre ciuchy. Kto ciepliwy ten upoluje co potrzeba.

Odnośnik do komentarza

Najmniejsze rozmiary tribana500 były na 26 calowych kołach dlatego nie cieszyły się zbytnim zainteresowaniem...

Dla dziecka. Czemu nie, ale dla dorosłych wyprzedaży niestety nie było.

Co do ciuchów, akcesoriów i innych rzeczy to jak najbardziej, ale rowery (popularne modele) jeśli są na wyprzedaży to tylko np rozmiar XS (tak było ostatnio z alur700)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...