Skocz do zawartości

Trek 8.2 DS - inwestować czy wymienic


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Pojawiła sie u mnie dziś wątpliwość. Jeżdzę od 3 lat rowerem Trek 8.2 Ds. Naszła mnie ochota na coś szybszego. Nie przepadam za szosami z barankiem - jakoś nie jest mi komfortowo. Pomyślałem o rowerze fitness i oglądałem dziś 4 rowery:

 

Trek fx2

Giant fastroad sl2

Kross Pulso

Specialized Sirrus

 

Rozmawiałem sporo z fachowcami i opinie rożne. Zaufany chłopak w sklepie podpowiedział, ze np. Miedzy moim Trekiem a fx czy Pulso kosmicznej różnicy nie poczuje. Jeździłem tez testowo sirrusem. Bardzo fajnie bo te rowery są lżejsze...

 

Zastanawiam sie jednak, czy jest sens kupowania fitnessa mając już crossa. Czy nie lepiej dobrze doinwestować mojego Treka? Mam ograniczone miejsce w mieszkaniu i zastanawiam sie, czy różnica miedzy rowerami jest tak ogromna, ze warto posiadać dwa.

 

Zastanawiam sie nad jedna z 2 opcji:

 

1. Zakup sirrusa i pozostawienie Treka jako opcji na miasto

2. Inwestycja w Treka - bardzo go lubię. Jest dla mnie bardzo wygodny. Śmiałem nim już trasy powyżej 100 km i było całkiem ok.

 

Pomyślałem by:

 

- założyć cieńsze opony

- wymienić osprzęt na Deore (Tourney nie zachwyca...)

- wymiana hamulców na tarcze

- wymiana wolnobiegu na kasetę - czy tu czuć jakaś różnice?

 

Z góry dzięki za Wasza pomoc!

Odnośnik do komentarza

-cieńsze opony - tak

-wymiana osprzętu - ok

-hamulce tarczowe - zależy czy rama ma mocowanie na tarczówki, jeśli tak to pozostaje jeszcze kwestia kół - albo kupno piast pod tarcze i przeplot, albo kupno   gotowych kół

- wolnobiegi kończą się na 7 rzędach a na kasecie możesz sobie wybrać ile przełożeń z tyłu chcesz mieć ; 8,9,10 itd.

- pomyśl jeszcze nad wymianą przedniego uginacza na sztywny wideł

Odnośnik do komentarza

Trek 8.2 DS. Bardzo podstawowy, chyba najtańszy cross jaki Trek produkuje. Ergo wszystko w nim jest oszczędnościowe. Kolega miał podobny i padło w nim wszystko oprócz ramy. Czy ma sens przerabianie go na lepszy? IMHO absolutnie nie. Ale co kto lubi. Moja koleżanka ma ramę sprzed 20 lat ale osprzęt cały XT.

Fitness jest rowerem zaprojektowanym do jazdy po asfaltach i ścieżkach rowerowych. Jest lżejszy niż cross bo ma sztywny widelec co oszczędza jakieś 1,5-2kg wagi.

Żeby osiągać większe prędkości rower musi być sztywniejszy a pozycja bardziej aerodynamiczna. Więc jak chcesz jeździć szybciej odbędzie się to zwykle kosztem komfortu.

Róznica między rowerami
Im rower lżejszy i lepiej wyposażony tym jedzie się na nim szybciej a kultura jazdy (głównie praca napędu) lepsza. Jadąc do sklepu po bułki na jednym i na drugim różnica do kosmicznych należeć nie będzie. Jeśli szukasz kosmicznej różnicy kupując rower za 2000 to lepiej zrezygnuj z poszukiwań.

Przyzwoite rowery zaczynają się zwykle gdzieś od 3000 zł.

Byłem posiadaczem Speca Sirriusa w bardzo wysokiej wersji. Był to świetny rower, szybki i niezawodny ale nieodpowiedni do moich potrzeb. Sprzedałem koledze, który jeździ nim długodystansowe trasy z bagażnikiem i torbą wyprawową i jest nim zachwycony. wcześniej miał własnie tego rozpadającego się Treka.

Mam też Specialized Crosstrail Expert czyli najwyższą wersję crossa Specialized. Również jest to wyśmienity rower. Zarówno na wyprawy jak i do jazdy po mieście. Dużo bardziej uniwersalny niż Sirrus. Ograniczeniem Sirrusa była szerokosć opon. Max co wchodziło w mojej wersji to 700x35C, w porywach niektóre 38. Jak dla mnie, do miasta i w lekki teren było to za mało. Na asfalcie jeździłem na 25 i 30. 30 wydawało się odpowiednie i na szosę i na gruntówki czy szutry.

Do Crosstraila wchodzą opony do 2.0 cala. Więc może być i rowerem na szosę i w teren. Ale też idzie na sprzedaż bo już nie mam dla niego zastosowania. Na wyprawy sakwowe nie jeżdzę a do sklepu po bułki czy na miasto mogę podjechać na MTB.

Sprzedałbym tego Treka lub zostawił jako zimówkę i kupiłbym porządnego crossa. Będziesz mieć przyjemność z jazdy i będzie miał szeroki zakres zastosowań. Jak chcesz szybkości, kup drugi komplet kół z wąskimi oponami i/lub załóż lemondkę.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...