Skocz do zawartości

Romet czy Kross


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuję zakup roweru MTB 29' i jestem zaintetesowany modelami Romet Mustang 2 z 2016r. oraz Kross Level B7 z 2016r.

Oba rowery są w cenie ok 3400 i tak samo mi się podobają. Widzę, że Romet nie cieszy się dużą popularnością - może niesłusznie?

Osprzęt wydaje mi się podobny, nie umiem porównać widelców i hamulców. może pomożecie mi dokonać wyboru?

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Witam tyle co wiem to CI pomogę. Sam mam Krossa level B2 z 2016 roku i muszę powiedzieć choć jest ciężki to wytrzymały szczególnie rama jak na hardtaila skaczę na nim po lasach. Tylko jeden minus to z mojej winy za dużą ramę sobie wziąłem bo 19" a do mojego wzrostu muszę mieć 17.5" ale to nie problem bo wymieniłem większość podzespołów napęd koła na lżejsze i mocniejsze napęd na SLX M7000 tylna przerzutka i kaseta 11-42 T i na przód dałem zębatkę o zębach 32 T to daje napęd 1x11 . i Naprawdę jeżeli chodzi o napęd Shimano SLX to ręczę za niego porządny nie zawiódł mnie na ciężkich wyścigach MTB i dostawał w kość po lasach błotach i chodzi jak ulał. Wiem może powie ktoś lepszy SRAM ale jak na moje finanse to  pozwalają mi na shimano i muszę powiedzieć jestem zadowolony:) No dobra teraz porównamy sprzęty: Na plus na pewno mają fajne korby bo shimano deore 617 38/24T 175mm teraz tył klasa wyżej od deore Kross level B7 SLX RD-M670 SGS Shadow bardzo dobra przerzutka 10 biegowa a tylna przerzutka Rometa Ramblera 29 2 Shimano SLX M675 Shadow+ też bardzo dobra  a kaseta Shimano Deore CS-HG50-10 11-36T(T to znaczy ilość zębów na najmniejszej zębatce i największej) a więc taka sama w kaseta w obu rowerach i na plus dla krossa i rometa. Hamulce i tu będzie różnica  Romet Mustang 2 ma Shimano Deore M615  bardzo dobre hamulce a Kross level B7 Sram Avid DB1 słabe więc plus dla rometa a minus dla krossa. Amortyzator przedni Romet Rock Shox Recon Gold 29 RL 15 mm skok 100 mm dobry amortyzator a Kross Rock Shox Recon Silver Air(skok 100 mm Poplock QR15 1-1/8") to amortyzatory za plus uważam dla krossa i Rometa. Ramy podobne rowery ważą tyle samo 13 kilo. Koła to tu może być nie wielka różnica Romet ma piasty Shimano deore M615 przednia piasta a tylna deore m 618 a w krossie przednia i tylna shimano deore m 618 czyli podobne i dobre obręcze romet alexrim volar 2.1 a kross WTB STB i19 19" Tubeless Ready czyli podobne. A i w podsumowaniu wygrywa ROMET MUSTANG 2 29. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza

Dzieki Pucko za zabranie glosu. Przyznam, ze podobnie to ocenilem ale zastanawia mnie widelec. Napales , ze są podobne. Zadtanawiam sie czy na pewno? Na ile udalo mi się porownac ceny to jest znaczna roznica. Chyba, ze cos namieszalem. Tez mialem Krosa ale na 26 calowych kolach i chwałę sobie tą firmę. Ten romet jednak nie daje mi spokoju. Tez wydaje mi sie, ze osprzęt ma nieco lepszy i fanie wygladajacą ramę. Moze ktos ma doswiadczenie co do jej jakości?

Odnośnik do komentarza

Nie porównując danych technicznych, bo nie podlinkowałeś tych modeli, proponuję też poszperać po forach i upewnić się co do gwarancji na ramę i sposobu załatwiania reklamacji. Nie wiem jak to jest w Romecie, ale czytałem że w Krossie słabo to wygląda.:

http://www.forumrowerowe.org/topic/133516-firma-krosszbior-peknieteych-ram-kross/

Odnośnik do komentarza

Nikt Ci nie da 100% gwarancji, że dana rama wytrzyma pod Tobą przez kilka dekad. Jeżeli masz Rometa za 3400, który normalnie kosztuje 5300 zł, to bym brał. 

Każda rama może pęknąć, nawet stal czy tytan. Najedziesz na ostry kamień z dużą prędkością, albo skoczysz z wysokiego krawężnika i po ramie. Jak chcesz wytrzymałej ramy, to może BMX :)

Stalowe ramy też się łamią : 

 

https://www.google.pl/search?q=broken+steel+frames&rlz=1C1GKLA_enPL607PL607&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwithu7gr5TQAhULVSwKHQslCsYQ_AUICCgB&biw=1093&bih=534

Odnośnik do komentarza

Oba widelce są jednymi z tańszych powietrznych amorów Rockshoxa ale znacznie lepszymi niż najlepsze amory Suntoura. Gold RL w Romecie jest lepszy o oczko lub dwa od Silver. Gold ma lagi aluminiowe, Silver stalowe. Jest też trochę lżejszy. Nie wiadomo jaka wersja jest w Krossie. Jeśli TK (Turn Key) to jest to jeden z tańszych tłumików. Jeśli RL to jest to bardzo porządny tłumik Motion Control taki sam jak w Gold RL. Oba mają blokadę skoku co uważam za bardzo przydatne.

 

Kross jest generalnie cały na Deore plus hamulce Avid. Ich wadą jest że złapią luzy i po paru latach będą do wyrzucenia. Zaletą że nie przeciekają tak jak hamulce Shimano i dobrze hamują. Aczkolwiek moje Deore M615 takie jak w Romecie na razie nie ciekną i hamują bez zarzutu. Romet tez na Deore. Oba rowery mają sztywne osie 15mm. Miało to rzekomo usztywnić rower i poprawić ustawienie prosto tarcz hamulcowych. Jest to częściowo prawda jeśli chodzi o tarcze. Jeśli chodzi o sztywność jest to ściema. W praktyce jest to upierdliwe bo jak przypadkiem zapomnisz imbusa lub multitoola i złapiesz kichę to dajesz z buta bo rower nie ma szybkozamykaczy 9mm. No i wymiana dętki trwa znacznie dłużej. Co za szczęście że nie mam takiego systemu. W zasadzie mając go powinno się zalać opony mleczkiem i przejść na bezdętkowe co też ma swoje konsekwencje. Promowaną obecnie korbę 38x24 uważam za wadę. To jest korba do jazdy po płaskim lub dla tych co się ścigają. Mam też taką, SLX i nie jestem zadowolony z przełożeń. Mając poprzednio 36x22 było lepiej bo praktycznie wszystko na Mazowszu opędzałem z blatu. Teraz niestety na 38x24 i 11-36 mam problemy z niektórymi cięższymi, sztywnymi podjazdami. Być może warto zmienić kasetę na szerszy zakres. A teraz promują już korby 40x28.

 

Jeśli cena ta sama to wybieram Rometa ze względu na lepszy amor i hamulce.

Odnośnik do komentarza

Dzieki Jacek. Przyznam, że nie spodziewalem sie aż tak profesjonalnej porady. Wielki szacun.

W miedzy czasie jeszcze znalazłem ofertę Cuba Acida za 3345zl i Atentiona sl za 3200. Znalazlem na tym forum , ze to Ty zaleciles zaintetesowanie tymi modelami. Uwazasz , że powinienem zostac przy romecie? Jak bys ustawil w kolejnosci te rowery w tych cenach?

Odnośnik do komentarza

Attention SL jest gorszy od Rometa. Ma gorszy amor, Rockshox Recon Silver TK (Turn Key) i bardzo kiepskie hamulce. Czy ramy Cube są lepsze niż ramy Rometu ciężko powiedzieć ale nie sądzę żeby była znaczna różnica. I jeden i drugi rower jest raczej do rekreacyjnego MTB czyli nie są to ramy o geometrii wyścigowej. I nie są z super lekkich stopów alu. Co nie znaczy że nie można się na nich ścigać. Attention SL podobnie jak Romet ma już nowoczesną ramę ze zwężaną główką rury sterowej i częściowo wewnętrzne prowadzenie linek. Romet ma wszystkie linki na wierzchu. Ma to tę zaletę że jest do nich łatwiejszy dostęp. Natomiast poprowadzenie ich pod dolną rurą oznacza ich szybsze zabrudzenie i zużycie i narażenie na uszkodzenie. Attention ma natomiast nienowoczesny napęd 3x10 który dla niektórych użytkowników będzie zaletą. Tych co chcą rower i na asfalt i w teren. Do intensywnej jazdy w terenie jest IMHO wadą.

 

Acid ma lepsze hamulce ale jest na amorze Manitou. Niektórzy chwalą ale jest to mało popularny w Polsce model więc nie wiadomo jak z serwisem i częściami zamiennymi do niego. Napęd znowu 3x10. Lepsze koła, niższa waga. Ogólnie wart dopłacenia niecałe 2 stówy od Attention. Ale mimo wszystko wybieram tu Romet. Jeśli to ma  być rower do intensywnej jazdy w terenie to próbowałbym znaleźć coś na 2x10 i napędzie SLX jeśli to możliwe. Amor najlepiej powietrzny Rockshox nie niżej niż właśnie Recon lub Fox. Ale może być ciężko znaleźć chociaż na początku jesieni były takie rowery.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...