Skocz do zawartości

Szprychy proste czy zagięte


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zdecydowałem się zamówić koła na obręczach DT Swiss GR 531 i piastach DT Swiss 350. Mam dylemat czy zamawiać ze szprychami prostymi czy zagiętymi. Wg konfiguratora cena wyszłaby podobna, z prostymi byłyby po 24 szprychy, z giętymi po 28. Wagowo z prostymi koła byłyby ok 100 g lżejsze. Czytałem, że proste teoretycznie wytrzymalsze, ale czy koła jako całość byłyby wytrzymalsze w wersji z prostymi czy odwrotnie (28 szprych vs 24)? Zależy mi na trwałości i wytrzymałości. Dostępność zagiętych szprych jest z pewnością większa. 

Odnośnik do komentarza

Dostępność szprych J-B i S-P jest taka sama (rzecz jasna mówimy o produktach markowych, co najmniej przyzwoitej jakości).

Zakładając, że obręcz tego samego typu to im więcej szprych tym koło sztywniejsze.

Jednostkowo szprychy S-P są trwalsze ze względu na brak naprężeń na gięciu i brak tarcia szprycha-piasta. Ale nie da się łatwo określić czy 28 szprych J-B będzie trwalsze niż 24 S-P. Zauważ, że DT praktycznie wszystkie koła MTB robi na 28 szprychach prostych (poza Dirt/FreeRide gdzie dają 32 gięte) i potrafią dać na to gwarancję, że nawet koło się nie rozcentruje. Poza tym szprychy należy traktować jako element eksploatacyjny - zużywają się (głównie przetarcia w miejscu krzyżowania). 

Jeśli zależy ci na niskiej masie to raczej nie planujesz długich tras/wypraw. Możesz brać mniej szprych. W długiej trasie, z dala od cywilizacji, w razie draki wolałbym mieć w kole 27 szprych zamiast 23 😉. Jazda na wąziutkiej gumie z krzywym kołem (na 23 szprychach będzie ciężko wyprostować) szczególnie po asfalcie do przyjemnych nie należy.

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...