Skocz do zawartości

Wymiana amortyzatora na sztywny widelec w Trek Dual Sport 3 Gen. 4


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mój rower to Trek Dual Sport 3 Gen. 4 w rozmiarze M. Jeżdżę na nim drugi sezon i nadszedł czas na modyfikacje w stosunku do fabrycznej specyfikacji.

Jestem bardzo zadowolony z komfortu jaki daje mi obecna pozycja na rowerze, ale z racji faktu że cały czas jeżdżę z zablokowanym amortyzatorem, to chcę go wymienić na sztywny widelec. Pytanie jaki sztywny widelec wybrać, żeby zachować obecną geometrię roweru lub żeby ta zmiana była minimalna? Nie mam ciśnienia, że musi to być widelec karbonowy, może być aluminiowy.

Obecny amortyzator: SR Suntour NEX, sprężyna, regulacja wstępnego naprężenia, blokada hydrauliczna, 100 x 5 mm QR, 63 mm skoku

Sugerując się innym wątkiem na tym forum, biorę pod uwagę dwa amortyzatory, ale pytanie czy one pasuję oraz jak zmieni się geometria roweru:

  1. Widelec FORCE MTB 29“ ALU DISC
    • Sterówka Al AHEAD 1 1/8“ długość: 26 cm
    • Zewnętrzna średnica korony: 50 mm
    • Długość goleni: 475 mm (stery – oś piasty)
  2. Widelec MOSSO M3 PRO
    • Wysokość widelca od osi koła do początku rury sterowej/bieżni sterów: 47 cm
    • Długość rury sterowej: 26 cm
    • Średnica rury sterowej: 1 i 1/8”

Będę wdzięczny za Wasze opinie oraz inne propozycje.

Dzięki i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza

Nikt Ci w tym temacie nie pomoże. Pomoże Ci za to miarka. Jedyna opcja aby sprawdzić jaką masz odległość od sterów do piasty to po prostu zmierzenie. Pamiętaj, że czeka Cię nie tylko wymiana amortyzatora, musisz jeszcze kupić stery, przyciąć rurę sterową, nabić gwiazdki. Raz to robiłem i trochę klnąłem pod nosem. 
Sama koncepcja wymiany wydaje się sensowna, ja bym pewnie szedł w widelec karbonowy, ale to jeszcze bardziej podbija koszty... Dochodzimy w pewnym momencie do pytania, czy nie lepiej sprzedać obecny rower, dorzucić pieniądze, które byś przeznaczył na wymianę amortyzatora, dorzucić pieniądze, które byś wydał na jakiś bardziej zaawansowany serwis i kupić nowy, taki, który od początku będzie Ci idealnie pasował? 

Odnośnik do komentarza

NEX 63mm ma 477mm pomiędzy koroną a osią (możesz założyć 10mm niższy ze względu na ugięcie wstępne amortyzatora).

Widelce węglowe sobie odpuść bo poziom min przyzwoitości to 400EUR a tania chińszczyzna raz, że nie posiada żadnych właściwości a dwa odbudowa stomatologiczna kosztuje krocie.

Jeśli stery są w dobrym stanie to można zostawić.

Obcinakiem do rur przytnie się to w kilka chwil. Do nabicia gwiazdki polecam wyposażyć się w to:

https://pl.aliexpress.com/item/1005006633186893.html

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Dziękuję Wam za odpowiedzi i Wasze sugestie.

Orzymałem wycenę od Mosso, zaproponowali widelec Mosso M5L 470 mm w cenie 420 zł z wysyłką. Wydaje się to dosyć sensowna rozsądna opcja, aczkolwiek @Oskarr cały czas chodzi mi po głowie opcja sprzedaży obecnego roweru, zwiększenie budżetu i zakup nowego już lepiej dopasowanego.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...