Skocz do zawartości

Merida Matts 40D Wymiana napędu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zgromadzonych na forum :) 

 

przymierzam się do wymiany napędu w Rowerze posiadam do od 2013r dotychczas zrobione ok 8 tyś kilometrów będąc w serwisie sprawdzano rozciągnięcie łańcucha ( stwierdzono do wymiany ) 

 

 

Wyposażenie : 

 

Korba : Shimano M131 42-34-24 CG

 

Kaseta : Shimano CS-HG30-8 11-32

 

Manetki : Shimano SL-M360 rapidfire

 

Piasta tylna Novatec NT-D042SB

 

Więc do rzeczy : Chciałbym wymienić z 8 rzędowego na 9-10 rzędowy napęd i teraz co kupić aby nie wydać majątku ale też nie kupić byle czego 

 

Prosił bym o odp w miarę szybko Pozdrawiam 

 

 

 

Shimano SL-M360 rapidfire

Odnośnik do komentarza

Wymiana na 10 rzędów będzie kosztować ok. połowy wartości tego roweru. Na 9 przejdziesz znacznie taniej. Musisz zmienić manetki, łańcuch i kasetę. Być może również tylną przerzutkę. Nie wiem jaką ten rower ma tylną przerzutkę. Jeśli Acera to obsługuje 9 biegów. Przejście na Deore (manetki, kaseta, łańcuch) to koszt rzędu 250-300 zł. Pytanie tylko co ten upgrade ma dawać? Nawet jak przejdziesz na bardzo dobry osprzęt a taki zaczyna się od Deore SLX, to nadal będziesz mieć kiepski rower z ciężką ramą, kiepskimi kołami i beznadziejnym amorem. Ja bym nic nie ruszał. Lepiej sprzedać ten rower i kupić inny, lepszy, używany, na takim osprzęcie jaki potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza

Powiem tak mam do niego sentyment i jakoś nie chcę go sprzedawać 

 

z orginalnej ramy jest tylko sama rama i amorek i hamulce przeżutka przednia i  tylna  reszta została już wymieniona 

 

nowe piasty novatect ( NT-D042SB - NT-D041SB ) obrecze alexis 

 

Manetki kupiłem kiedyś na szybko potrzebowałem na przód wiem mam obie prawa i lewa o oznaczeniach  : Shimano SLX ( sl-m660-10)

Odnośnik do komentarza

Pełny opis wyposarzenia : Kolor Black

Widelec RST GILA 100 ML
Hamulec P/T Tektro Draco 180/ 160
Korby Shimano M131 42-34-24 CG
Przerzutka P/T Shimano M190 / Alivio 8
Kaseta Shimano CS-HG30-8 11-32
Kierownica Merida comp OS R25 620
Mostek MERIDA comp 1 OS 10
Piasta P/T Disc-F Alloy/ Disc-R Alloy
Pedały XC Steel
Obręcze MERIDA comp D
Siodło MERIDA Sport
Sztyca MERIDA speed 27.2
Manetka P/T Shimano SL-M360 rapidfire
Opona P/T Merida 2.1
Przełożenia 24s

Odnośnik do komentarza

Rozumiem. Moja koleżanka też ma rower ze stalową ramą sprzed 20 lat a reszta po wielu wymianach cała na XT. Za Chiny ludowe się go nie pozbędzie. To manetki masz już bardzo dobre. Koła też niezłe. Pozostaje powolna wymiana reszty. Manetki są chyba od systemu 9/10-speed. To trzeba ustalić bo nie wiem czy one były uniwersalne czy oddzielnie robili do 9 i do 10. Może mają jakieś oznaczenie na końcu? Bębenek piasty Novatec pod Shimano jest 8-9-10-speed. Więc tu nie ma problemu. Korba do wymiany i tylna przerzutka też. Nie obsłuży wąskiego łańcucha 10-speed. Masz chyba suport na kwadrat. Tu się trzeba skonsultować z mechanikiem. Nie wiem czy da się z obecnej mufy suportowej przejść na nowe korby ze zintegrowanymi łożyskami. To trzeba chyba spytać kolegę tobo tu na forum. Przednia przerzutka raczej do wymiany, tylna też. Chyba że chcesz napęd 9-rzędowy potrójny. Wtedy może zostać. Wydaje mi się że przejście na 9-rzędów powinno być mniej kosztowne i mniej bolesne. Na 10-speed może być trudno żeby wszystko ze sobą działało. Kasetę bym raczej kupił Deore, łańcuch Deore XT. 9-speed Ostatnio kupowałem go za ok. 50 złotych na wyprzedaży. Ponieważ wszyscy uciekają z napędów 9-rzędowych, części do niech można ucelować niedrogo. Tobo by doradził czy resztę kupować SLX czy mix różnych części . On ma kumawkę co z czym dobrze działa.

Odnośnik do komentarza

Jeśli SLX to z grubsza tak (trzymając się komponentów z M660 w nazwie):

Korba - 400

Przednia przerzutka - 100

Kaseta 150 (Deore 10s - 100)

Przerzutka tył  - 150

Łańcuch XT - 90 (Deore - 60)

No i kwestia suportu/misek suportu

 

Deore trochę taniej, jakieś 25%.

 

Dobrze mówiłem że ponad połowę wartości. Raczej bliżej wartości całego. Wartość roweru w oryginalnej specyfikacji oceniam na ok. 1000 zł.

Odnośnik do komentarza

Ja bym nic nie zamawiał dopóki nie jest wyjaśniona sprawa mufy i suportu. Proponuję się przejść do jakiegoś serwisu żeby obejrzeli. Może się okazać że zamówiłeś korbę za 400 zł i nie będzie pasować do tego roweru. Możesz z grubsza zobaczyć co jest dostępne za ile np. tu:

http://www.bikecenter.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=deore&x=0&y=0

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...