Droga rowerowa w śladzie kolejki scheiblerowskiej w Łodzi

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)Szybki rys historyczny. Karol Scheibler był jednym z XIX-wiecznych łódzkich fabrykantów, nazywanym (razem z Poznańskim i Geyerem) “królem bawełny”. Przełom wieków to był czas, w którym Łódź dynamicznie się rozwijała. Można o tym przeczytać w podręcznikach do historii, ale także w “Ziemi Obiecanej” Reymonta. Scheiblerowi tak dobrze szedł bawełniany interes, że był w stanie z grupą innych fabrykantów wyłożyć pieniądze na budowę torów kolejowych łączących Łódź z Koluszkami, dzięki czemu powstało połączenie z Warszawą. Dodatkowo, na terenie Łodzi, powstał system bocznic kolejowych o długości około 5 kilometrów, łączący wszystkie zakłady Scheiblera. Warto dodać, że jego imperium leżało na 500 hektarach, czyli około 14% ówczesnej powierzchni Łodzi.

droga-rowerowa-wsrod-drzew

Niestety, do obecnych czasów z tych bocznicowych torów niewiele zostało. W 2002 roku przejechała nimi ostatnia kolejka, a potem tory zostały rozkradzione. Na zdjęciu powyżej widać ślad w którym szły tory, zdjęcie zrobiłem obok Parku nad Jasieniem. Tą malowniczą trasą, łączącą Księży Młyn z Widzewem – jest plan by puścić drogę rowerową, zapewne z chodnikiem. To świetny pomysł i mam nadzieję, że uda się go zrealizować.Kolej Łódź Warszawa
ul. Przędzalniana – szlaban i pozostałość torów w ulicy

 

Dziś udało mi się przejechać rowerem większą część trasy. Jak widać na zdjęciu poniżej – duża jej część jest mocno zarośnięta. Ale nie urosło tam jeszcze zbyt wiele drzew, tak więc nie będzie to duży problem, by to wszystko wyrównać.

Zarośnięta Kolejka Scheiblerowska

 

Polecam jeszcze zerknięcie, jak wyglądała kolejka kiedyś, a jak wygląda dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

4 komentarze