Czym filmować jazdę na rowerze?

Często uprawiając ekstremalne odmiany kolarstwa albo wybierając się na długi wyjazd w ciekawe miejsce mamy ochotę uwiecznić taki przejazd (albo jego fragmenty) na filmie. Zabranie ze sobą zwykłej kamery bądź aparatu fotograficznego umożliwiającego kręcenie filmów nie zawsze jest możliwe – taki sprzęt najczęściej jest dość duży i nieodporny na warunki atmosferyczne. Choć oczywiście nie jest powiedziane, że tak się nie da. Są jednak dużo lepsze sposoby by nagrać nasze wyczyny, tak by potem w domowym zaciszu móc się pochwalić rodzinie i znajomym lub zmontować ekstremalny film i pokazać go w internecie szerszemu gronu odbiorców.

go-pro-na-kasku

1) Kamera na kask rowerowy – najpopularniejszy sposób na sfilmowanie rowerowego przejazdu. Ceny takich kamerek zaczynają się już od 50 zł, choć jakość w jakiej nagrywają jest żenująco słaba.

Na drugim końcu skali możemy znaleźć kamery najbardziej znanej firmy – GoPro. Są to kamery nadające się do sportów ekstremalnych, topowy model HD Hero jest wodoszczelny, nagrywa w rozdzielczości Full HD/4K, możemy dokupić też całą masę akcesoriów, umożliwiających montaż kamery nie tylko na kasku, ale także bezpośrednio na głowie, na ramie roweru, a także stojaki do przyklejenia w innych miejscach. Jakość nagrania jakie otrzymujemy jest nieporównywalnie lepsza w porównaniu z tanimi kamerkami. Dodatkowo należy pamiętać, że można nią nagrywać w naprawdę każdych warunkach, producent zadbał nawet od dodatkowe zaizolowanie baterii, tak by z powodzeniem działała na mrozie. Niestety za jakością idzie również cena, w Polsce za taki sprzęt należy zapłacić ok. 1500 zł. A jeżeli nie zależy nam na GoPro, warto rozejrzeć się co oferuje konkurencja. Często można kupić porównywalny sprzęt, za dużo mniejsze pieniądze.

2) Kamera w okularach – brzmi to trochę jak z taniego, szpiegowskiego filmu, ale nagrywanie „okularami” jak najbardziej jest możliwe. Oferta okularów z kamerą zaczyna się od około 80 zł, a za 110 zł kupimy już okulary Manta CyberEye HD. Oczywiście za tą cenę można się było spodziewać, że z jakością HD nie mają nic wspólnego, kamerka rejestruje obraz w rozdzielczości 720×480. Jakość obrazu nie powala na kolana, jest po prostu warty stówkę. W internecie znajdziemy również kamerki rejestrujące obraz w lepszej jakości (i odpowiednio wyższej cenie), jednak ciężko jakąkolwiek polecić – niestety żaden duży producent nie robi takich okularów by można było je z czystym sumieniem polecić.

3) Szykując się do napisania tego tekstu myślałem, że uda mi się znaleźć jeszcze kilka innych rodzajów kamer. Niestety okazuje się, że te dwa typy powyżej to wszystko co możemy znaleźć na rynku. Oczywiście nie napisałem o kamerach w zegarku czy krawacie, bo do rejestracji sportowej nie nadają się kompletnie.

4) Oczywiście możemy użyć zwykłej kamery (raczej na kartę pamięci, w żadnym wypadku z dyskiem twardym czy płytę DVD), aparatu albo telefonu. W internecie można znaleźć wiele akcesoriów do różnego rodzaju urządzeń: obudowy wodoodporne, uchwyty, pokrowce. Należy się tylko zastanowić nad tym pomysłem, zwłaszcza gdy mamy drogą kamerę lub aparat – a planujemy np. ekstremalny zjazd z kamienistej góry.