Co to jest Rowerowa Masa Krytyczna

Co to jest Masa Krytyczna?

Masa Krytyczna to nieformalny ruch społeczny. Polega on na organizowaniu spotkań dużej grupy rowerzystów i ich wspólnych przejazdów przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na prawa ignorowanych rowerzystów.
Informowanie o spotkaniach polega zazwyczaj na powielaniu i rozprowadzaniu na terenie miasta niewielkich ulotek oraz ew. prowadzeniu strony internetowej. Najczęściej Masy Krytyczne odbywają się w ostatni piątek każdego miesiąca. Jest to od dawna ustalony, niejako „kultowy” termin masy, wspólny dla wielu miast.

Co to jest Masa Krytyczna
fot. ItzaFineDay

Początki Masy Krytycznej

Pierwsza Masa Krytyczna odbyła się w 1992 roku w San Francisco, gdzie odbywa się do dzisiaj, w każdy ostatni piątek miesiąca. Idea ta została przeniesiona następnie do innych miast w USA, a następnie do Europy, Australii i kilku miast w Azji. Obecnie Masa Krytyczna odbywa się w kilkuset miastach na całym świecie. Największe comiesięczne imprezy odbywają się wciąż w San Francisco (ok. 2000 ludzi), Nowym Jorku (ok. 5000 ludzi) i Londynie (1500 osób) – są to dane z 2010 roku, w łódzkiej Masie Krytycznej w 2013 roku jechało ponad 2200 osób – więc w Polsce Masy też się rozwijają.

Masa Krytyczna w Polsce

Największe polskie Masy Krytyczne odbywają się w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Pierwsza Masa Krytyczna odbyła się w Warszawie w maju 1998 roku, w Łodzi miesiąc później. W każdej Masie (niezależnie od pogody i pory roku) bierze udział od kilkudziesięciu do kilku tysięcy osób. Początkowo były to pół-legalne, żeby nie powiedzieć nielegalne spotkania, które z czasem rozwinęły się i pojawiła się potrzeba robienia ich oficjalnie. W Łodzi organizacją zajęła się Fundacja Fenomen, w Warszawie stowarzyszenie Zielone Mazowsze, we Wrocławiu Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju.

Masa Krytyczna wzbudza dużo emocji, również tych negatywnych. Oburzeni są najczęściej kierowcy, którzy podczas przejazdu Masy muszą stać w korkach. Rowerzyści odpowiadają im często hasłem, że i tak przez pozostałe dni w miesiącu stoją w korku. Co by nie mówić o Masie Krytycznej – nie wymyślono jeszcze lepszego sposobu, na głośne zwracanie uwagi władz na potrzeby rowerzystów.

A czy Masa Krytyczna jest jeszcze potrzebna? Zastanawiałem się nad tym w innym wpisie na blogu.

  • Mr Big T

    Generalnie jak nie wjedzie w Ciebie dwóch – trzech innych rowerzystów to już jest udana masa ;] Najczęściej impreza raczej lipna, większość czasu to stanie na rowerze w niezłym tłumie :)