Rowerowy Budżet Obywatelski – na co warto zagłosować

Co to jest budżet obywatelski (partycypacyjny)? W dużym skrócie polega to na tym, że miasto/gmina/województwo, oddaje część swojego budżetu na inwestycje bezpośrednio w ręce mieszkańców. Zbierane są propozycje inwestycji, oceniana jest ich poprawność pod kątem formalnym, a następnie zaczyna się głosowanie osób, które zamieszkują dany rejon. W wyniku głosowania wybiera się projekty, które zostaną zrealizowane. Projekty jakie są zgłaszane mogą dotyczyć przeróżnych spraw, od tych największych, jak np. przebudowa skrzyżowania czy rewitalizacja kamienic, po najmniejsze – zakup komputera do Domu Opieki czy pomocy dydaktycznych dla przedszkola. Łączny budżet jaki się przeznacza na zrealizowanie zadań waha się od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych.

Budżet Obywatelski
Fot. Steven Bevacqua

W Polsce pierwszym miastem, w którym wprowadzono BO był w 2011 roku Sopot. Kolejne miasta zaczęły lawinowo wprowadzać tę ideę u siebie i dziś głosować możemy w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Także na projekty rowerowe – budowę dróg, pasów, sierżantów rowerowych, przygotowanie parkingów, rozbudowę roweru publicznego, malowanie na czerwono przejazdów rowerowych, stawianie stojaków rowerowych i tak dalej, i tak dalej.

Nie muszę chyba dodawać, że warto wziąć udział w lokalnym głosowaniu na BO. Zazwyczaj można zrobić to na dwa sposoby: na papierowej karcie do głosowania lub wygodniej – przez internet. Niestety miasta nie dogadały się w kwestii wspólnego terminu do głosowania. To byłby dobry pomysł, aby ustalić coroczny, dwutygodniowy termin – łatwiej byłoby przeprowadzić ogólnopolską kampanię zachęcającą do głosowania. Teraz niestety w każdym mieście wygląda to inaczej.

Przygotowałem dla Was listę miast, w których możliwe jest głosowanie na Budżet Obywatelski. Nie jestem w stanie niestety aktualizować ich na bieżąco, ale oczywiście jeżeli jakiegoś nie ma na liście, dajcie znać, chętnie ją uzupełnię. Jedynie przy miastach, w których jeszcze nie zaczęło się głosowanie (lub właśnie trwa), zrobię dopiski z najważniejszymi informacjami.

Budżet Obywatelski ma grupkę przeciwników – mówią, że głosowanie to nie jest sprawiedliwa forma wyboru; że władza w ten sposób tylko daje ułudę, że mieszkańcy mają na coś wpływ; że w głosowaniu zazwyczaj wygrywają ci, którzy mają największą siłę przebicia (np. szkoły). Cóż, każdy ma prawo do swojej oceny, a jeżeli chodzi o wygrywanie szkół, to miasta powoli wprowadzają pewne ograniczenia (np. limit pieniędzy, jaki można przeznaczyć na jeden projekt), tak aby nie dopuścić do zgarniania wszystkich pieniędzy przez np. jeden projekt wysłany przez szkołę. Tak czy owak, zagłosować warto, do czego Was zachęcam :)

 

Białystok – głosowanie 4-18 października 2016. Projekty takie jak: drogi rowerowe, przejazdy rowerowe.

Bielsko – Biała – głosowanie 21-28 października 2016. Projekty takie jak: górskie ścieżki rowerowe, drogi rowerowe, skatepark.

Bydgoszcz

Bytom

Ciechanów

Częstochowa

Dąbrowa Górnicza – głosowanie odbędzie się w listopadzie 2016.

Dębica

Elbląg – głosowanie 19 września – 10 października 2016. Projekty takie jak: rower miejski, plac rowerowy dla dzieci, drogi rowerowe, stacje napraw rowerów.

Gdańsk

Gdynia

Gliwice

Głogów – głosowanie 26 września – 21 października 2016.

Gorzów Wielkopolski

Kalisz

Katowice

Kielce

Kórnik – głosowanie 19 września – 19 października 2016. Projekty takie jak: Rowerowa Gmina, czyli promocja aktywnego spędzania czasu

Kraków

Kutno – głosowanie 1-9 października 2016. Projekty takie jak: drogi rowerowe, stojaki rowerowe.

Legnica – głosowanie 3-10 października 2016. Projekty takie jak: Dirt Park, mini siłownia ze stojakami na rowery

Lublin – głosowanie 1-10 października 2016. Projekty takie jak: nowe stacje roweru miejskiego, budowa dróg rowerowych.

Luboń

Łódź – głosowanie 10 września – 9 października 2016. Projekty takie jak: kolejne stacje roweru miejskiego, malowanie pasów rowerowych, drogi rowerowe.

Miechów

Międzyrzecz

Nowy Targ – głosowanie 14-31 października 2016.

Olsztyn

Opole – głosowanie 10-23 października 2016. Projekty takie jak: budowa trasy rolkowo-rowerowej, renowacja kostki brukowej.

Ostrów Wielkopolski

Pabianice – głosowanie 3-16 października 2016.

Piekary Śląskie

Piotrków Trybunalski

Płock – głosowanie 17 września – 2 października 2016.

Poznań – głosowanie 16-30 listopada 2016.

Pszczyna – głosowanie 16 września – 2 października 2016. Projekty takie jak: stojaki na rowery.

Radom

Rzeszów

Słupca – głosowanie 21 września – 19 października 2016. Projekty takie jak: pumptrack.

Słupsk

Sopot

Sosnowiec – głosowanie 14-24 października 2016. Projekty takie jak: dirtpark, drogi rowerowe.

Starachowice

Strzyżów

Suwałki – głosowanie 26 września – 9 października 2016. Projekty takie jak: drogi rowerowe, bike park.

Szczecin – nie jest jeszcze znany termin głosowania na Budżet Obywatelski 2017, ale wnioski są już złożone.

Śrem

Świdnik – głosowanie 19 września – 3 października 2016. Projekty takie jak: stojaki rowerowe, podpórki rowerowe na skrzyżowaniach, drogi rowerowe.

Świnoujście

Tarnów

Tczew

Toruń

Ustroń

Warszawa

Wejherowo

Województwo Małopolskie

Wrocław – głosowanie 30 września – 10 października 2016. Projekty takie jak: rowerowa obwodnica Wrocławia, drogi rowerowe, stacje roweru miejskiego.

Zabrze – głosowanie 21 – 27 października 2016.

Zgierz

Zielona Góra

 

Lista, którą widzisz powyżej nie jest zamknięta. Jeżeli brakuje na niej Twojego miasta, śmiało pisz w komentarzu, będę ją uzupełniał.