Co to jest budżet obywatelski (partycypacyjny)? W dużym skrócie polega to na tym, że miasto/gmina/województwo, oddaje część swojego budżetu na inwestycje bezpośrednio w ręce mieszkańców. Zbierane są propozycje inwestycji, oceniana jest ich poprawność pod kątem formalnym, a następnie zaczyna się głosowanie osób, które zamieszkują dany rejon. W wyniku głosowania wybiera się projekty, które zostaną zrealizowane. Projekty jakie są zgłaszane mogą dotyczyć przeróżnych spraw, od tych największych, jak np. przebudowa skrzyżowania czy rewitalizacja kamienic, po najmniejsze – zakup komputera do Domu Opieki czy pomocy dydaktycznych dla przedszkola. Łączny budżet jaki się przeznacza na zrealizowanie zadań waha się od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych.

W Polsce pierwszym miastem, w którym wprowadzono BO był w 2011 roku Sopot. Kolejne miasta zaczęły lawinowo wprowadzać tę ideę u siebie i dziś głosować możemy w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Także na projekty rowerowe – budowę dróg, pasów, sierżantów rowerowych, przygotowanie parkingów, rozbudowę roweru publicznego, malowanie na czerwono przejazdów rowerowych, stawianie stojaków rowerowych i tak dalej, i tak dalej.
Nie muszę chyba dodawać, że warto wziąć udział w lokalnym głosowaniu na BO. Zazwyczaj można zrobić to na dwa sposoby: na papierowej karcie do głosowania lub wygodniej – przez internet. Niestety miasta nie dogadały się w kwestii wspólnego terminu do głosowania. To byłby dobry pomysł, aby ustalić coroczny, dwutygodniowy termin – łatwiej byłoby przeprowadzić ogólnopolską kampanię zachęcającą do głosowania. Teraz niestety w każdym mieście wygląda to inaczej.
Przygotowałem dla Was listę miast, w których możliwe jest głosowanie na Budżet Obywatelski. Nie jestem w stanie niestety aktualizować ich na bieżąco, ale oczywiście jeżeli jakiegoś nie ma na liście, dajcie znać, chętnie ją uzupełnię. Jedynie przy miastach, w których jeszcze nie zaczęło się głosowanie (lub właśnie trwa), zrobię dopiski z najważniejszymi informacjami.
Budżet Obywatelski ma grupkę przeciwników – mówią, że głosowanie to nie jest sprawiedliwa forma wyboru; że władza w ten sposób tylko daje ułudę, że mieszkańcy mają na coś wpływ; że w głosowaniu zazwyczaj wygrywają ci, którzy mają największą siłę przebicia (np. szkoły). Cóż, każdy ma prawo do swojej oceny, a jeżeli chodzi o wygrywanie szkół, to miasta powoli wprowadzają pewne ograniczenia (np. limit pieniędzy, jaki można przeznaczyć na jeden projekt), tak aby nie dopuścić do zgarniania wszystkich pieniędzy przez np. jeden projekt wysłany przez szkołę. Tak czy owak, zagłosować warto, do czego Was zachęcam :)
Białystok – głosowanie 4-18 października 2016. Projekty takie jak: drogi rowerowe, przejazdy rowerowe.
Bielsko – Biała – głosowanie 21-28 października 2016. Projekty takie jak: górskie ścieżki rowerowe, drogi rowerowe, skatepark.
Bydgoszcz
Dąbrowa Górnicza – głosowanie odbędzie się w listopadzie 2016.
Elbląg – głosowanie 19 września – 10 października 2016. Projekty takie jak: rower miejski, plac rowerowy dla dzieci, drogi rowerowe, stacje napraw rowerów.
Głogów – głosowanie 26 września – 21 października 2016.
Kielce
Kórnik – głosowanie 19 września – 19 października 2016. Projekty takie jak: Rowerowa Gmina, czyli promocja aktywnego spędzania czasu
Kutno – głosowanie 1-9 października 2016. Projekty takie jak: drogi rowerowe, stojaki rowerowe.
Legnica – głosowanie 3-10 października 2016. Projekty takie jak: Dirt Park, mini siłownia ze stojakami na rowery
Lublin – głosowanie 1-10 października 2016. Projekty takie jak: nowe stacje roweru miejskiego, budowa dróg rowerowych.
Łódź – głosowanie 10 września – 9 października 2016. Projekty takie jak: kolejne stacje roweru miejskiego, malowanie pasów rowerowych, drogi rowerowe.
Nowy Targ – głosowanie 14-31 października 2016.
Opole – głosowanie 10-23 października 2016. Projekty takie jak: budowa trasy rolkowo-rowerowej, renowacja kostki brukowej.
Pabianice – głosowanie 3-16 października 2016.
Piekary Śląskie
Płock – głosowanie 17 września – 2 października 2016.
Poznań – głosowanie 16-30 listopada 2016.
Pszczyna – głosowanie 16 września – 2 października 2016. Projekty takie jak: stojaki na rowery.
Słupca – głosowanie 21 września – 19 października 2016. Projekty takie jak: pumptrack.
Sosnowiec – głosowanie 14-24 października 2016. Projekty takie jak: dirtpark, drogi rowerowe.
Starachowice
Suwałki – głosowanie 26 września – 9 października 2016. Projekty takie jak: drogi rowerowe, bike park.
Szczecin – nie jest jeszcze znany termin głosowania na Budżet Obywatelski 2017, ale wnioski są już złożone.
Świdnik – głosowanie 19 września – 3 października 2016. Projekty takie jak: stojaki rowerowe, podpórki rowerowe na skrzyżowaniach, drogi rowerowe.
Wrocław – głosowanie 30 września – 10 października 2016. Projekty takie jak: rowerowa obwodnica Wrocławia, drogi rowerowe, stacje roweru miejskiego.
Zabrze – głosowanie 21 – 27 października 2016.
Lista, którą widzisz powyżej nie jest zamknięta. Jeżeli brakuje na niej Twojego miasta, śmiało pisz w komentarzu, będę ją uzupełniał.
Wow! Nawet nie wiedziałam, że u mnie w mieście odbywają się głosowania na budżet obywatelski. :D Trzeba to dobrze wykorzystać, bo wiele korzyści z tego płynie. :D
____________________________________
Hej w tym roku odbywa się głosowanie w pierwszej edycji BO w Biłgoraju. :) I tutaj jest też projekt rowerowy, a dokładniej – stojaki rowerowe.
http://www.bilgoraj.pl/news/1244/1/ogloszenie-burmistrza-miasta-bilgoraj-o-terminie.html
I Kórnik posiada zadanie rowerowe w swoim BO – zadanie 5 – „Rowerowa Gmina” Promocja aktywnego trybu życia wraz z integracją mieszkańców gminy Kórnik poprzez rowerowe rajdy i wycieczki. http://kornik.pl/budzet_obywatelski/
Dzięki za info, dodaję Kórnik :)
Międzyrzecz również posiada BO
http://www.miedzyrzecz.pl/PL/1000/498/BUDZET_OBYWATELSKI_2017-_OGLOSZENIE_WYNIKOW/k/
Pozdro
Hej, Międzyrzecz dodany, dzięki :)
Zawsze jak patrzyłam na listę rzeczy, które proszą o budżet, wydawało mi się, że wszystko jest potrzebne miastu i każde z wyszczególnionych potrzeb zasługują na realizację, więc naprawdę wybierałam to najpilniejsze. Każdemu zależy na czymś innym, ale wolę wspomagać rowerzystów niż budowę kolejnej drogi lub remont czegoś, co utrudni ruch na zakorkowanych ulicach.
Każdy wybiera to, co jest mu najbliższe :)
U nas wygrało w tamtym roku kilka projektów z budową nowych miejsc parkingowych na kilku ulicach.
Najlepsze zrobiło się potem jak zaczęli je realizować. Przyszli mieszkańcy na skargę że im zieleń wycinaj itp.
Okazało się że nikt tych ludzi o zdanie nie pytał tylko jacyś ludzie co autem do pracy dojeżdżają i nie mają gdzie parkować przepchali projekt przez BO
Witam,
W Starachowicach BO funkcjonuje już od dwóch lub trzech lat.
Pozdrawiam
Cześć, Starachowice dodane, dzięki!
Słupsk –
w niedzielę (25-09-2016) do 23.59 głosowano w Słupsku na I zadanie ogólnomiejskie – poz.7 -Remont szlaku pieszo-rowerowego – Droga św. Jakuba, Droga Książęca.
Słupski Budżet Partycypacyjny 2017
Zakończyliśmy już etapy zgłaszania i analizy zadań a przed nami bardzo emocjonujący okres głosowania na projekty – głosowanie będzie trwało od 5 do 25 września. Do głosowania mogą przystąpić mieszkańcy Słupska urodzeni przed 1…
SLUPSK.WYBIERA.PL
Hej, dzięki za info, dodałem Słupsk.
Suwałki – Bike park ;)
Dzięki za zainteresowanie BO w miastach.
Co do kontrowersji największym problemem jest zbieranie kart z podpisami (w Lublinie niestety bez tego obecnie nie wygra się :/) np. W Radomiu można tylko przy urnie. Bez tego szkoły lub inne kluby nie mają większego przebicia.
PS
Zachęcam do głosowania w #Lublinie na projekty rowerowe w szczególności na D-7, “Duży projekt na dwa koła – rowerowe inicjatywy” wspólny projekt środowisk rowerowych w większości z wnioskami mieszkańców.
Z góry dzięki.