Dlaczego warto jeździć na rowerze? 6 korzyści jakie daje jazda rowerem

Jazda rowerem to nie tylko radość czy przyjemność. To także inne korzyści. Na krótką metę możesz nie zdawać sobie z nich sprawy. Dlaczego warto jeździć na rowerze?  Znajdziesz tutaj 6 korzyści jakie daje jazda rowerem. Zarówno dla ducha jak i ciała.

Naturalnie zachęcam do wszelakich możliwych form ruchu bo „Ruch to zdrowie – Paulo Coelho”. Jednak ze względu na profil bloga (się nazywa Na Rower jakby co :D) wpis będzie kładł nacisk na samopoczucie użytkownika roweru. Starałem się go przygotować jak najrzetelniej, bazując na wiarygodnych źródłach dla postawionych tez. Tak, staram się mądrze zabrzmieć, choć ten wpis ma się klikać. Po to powstał i wszyscy o tym dobrze wiemy. Dlatego mam prośbę. Jeśli uważasz, że jest w nim coś ciekawego (np. grafiki, które ręcznie rysowałem przez 4 godziny) to udostępnij go znajomym czy coś tam.

1. Warto jeździć na rowerze, gdyż zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych

(Powyższy punkt odnosi się do każdej formy wysiłku fizycznego ).

Podczas jazdy  stale dotleniamy krew poprzez głębokie oddychanie, którego nic nie utrudnia. Daje to możliwość dodatkowego wspomagania faz oddechowych przez mięśnie obręczy barkowej dzięki sprzyjającemu ułożeniu rąk i podparcia ich na kierownicy (dlatego tak bardzo ważna jest właściwa, wygodna pozycja podczas jazdy). Oczywiście intensywność wysiłku możemy płynnie regulować dobierając trasę po której jedziemy (np. wybierając się w trasę  pełną podjazdów), lub poprzez dobranie tempa w jakim będziemy się poruszać oraz ilości kilometrów jakie pokonamy.

 „Ruch to zdrowie – Paulo Coelho”

2.Warto jeździć na rowerze, ponieważ poprawiasz swoje zdrowie psychiczne

Oryginalny artykuł w języku angielskim znajdziecie po kliknięciu na punkt 2. Ja ze swoje strony streszczę wam podaną tam informację, mianowicie trzej Japończycy z Departamentu d/s Rozwoju Zdrowia Uniwersytetu Zawodowego i Środowiskowego Zdrowia (nie jestem pewien tłumaczenia) w Kitakyūshū (miasto leżące na północy japońskiej wyspy Kiusiu, w prefekturze Fukuoka) ankietowali 670 osób (kobiet i mężczyzn) z trzech miejskich biur, za pomocą zawierającego 28 pytań formularza GHQ (General Health Questionnaire). Respondenci w ankiecie byli odpytywani ile wolnego czasu przeznaczają tygodniowo na ćwiczenia/sport.

Pytano też ankietowanych czy np. biegają / jadą rowerem do pracy, a ilość wysiłku została oszacowana na podstawie ekwiwalentu metabolicznego dla poszczególnego zadania (im wyższy wynik, tym gorzej). Wynik jaki uzyskano w GHQ zmniejszał się wraz ze wzrostem czasu przeznaczanego na sport. Było to widoczne nawet podczas łagodnego wysiłku. Co jest bardzo ciekawe, wpływ aktywności fizycznej na poprawę zdrowia psychicznego dało się odnotować tylko u panów. U pań niestety zwiększenie wysiłku fizycznego nie miało to żadnego wpływu poprawę zdrowia psychicznego.

3. Warto jeździć na rowerze, bo rzeźbisz mięśnie, nie obciążając przy tym mocno stawów

 dlaczego warto jeździć na rowerze

Podczas kręcenia pedałami głównie angażujemy do pracy mięśnie zginaczy, trójgłowy łydki, mięsień krawiecki, czworo-głowy uda, dwugłowy uda, pośladkowy wielki. Podczas ruchu na rowerze pracują też mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie brzucha, a nawet kończyn górnych. Stawy znajdujące się poniżej pasa (biodra, kolana, kostki) podczas ruchu nie są obciążone ciężarem tułowia, dzięki czemu nie są one nadmiernie przeciążane (jak w przypadku np. biegania). Mięśnie podczas wysiłku pozostają w fazie skurczu przez maksimum 1/4 sekundy, zdecydowanie dłużej natomiast pozostają w fazie rozkurczu.

Taki cykl pracy mięśni zapewnia bardzo dobre ich ukrwienie, (dostarczenie tlenu – zapobiega zakwasom – podczas skurczu mięśnia naczynia są uciskane przez napięte włókna co utrudnia przepływ krwi). Dlatego też jeśli mamy odpowiednio dobrany rozmiar ramy i właściwie ustawione punkty podparcia (siodło, kierownica, pedały) to nie mamy powodów do obaw o kontuzje, podczas gdy ćwiczymy nasze mięśnie.

4. Warto jeździć na rowerze, ponieważ zwiększasz odporność organizmu na choroby

(Powyższy punkt odnosi się do każdej formy wysiłku fizycznego )

Z punktu widzenia medycyny, ćwiczenia fizyczne powodują, że zwiększa się aktywności limfocytów Natural Killer, które zabijają wiele  patogenów wewnątrzkomórkowych, komórek naszego organizmu, które replikują wirusy oraz komórek wykazujących skłonności do zmian genetycznych (nowotwory).  Bezpośrednio po wysiłku uwalniane są granulocyty z przyściennej puli granulocytów (rośnie ich liczba w krwi i tkankach). Towarzyszy temu zjawisku tzw Wybuch Tlenowy (powstawanie wolnych rodników), które są silnie bakteriobójcze.

Naturalnie limfocyty NK zabijają przeogromne ilości patogenów w naszym organizmie także bez ćwiczeń.

5. Warto jeździć na rowerze, gdyż to dobry sposób na spalanie kalorii

Dzięki jeżdżeniu  spalamy mnóstwo kalorii. Przejeżdżając w godzinę 10 km spalamy przy tym około 229 kcal . Dla 20 km jest to około 570 kcal, dla 25 km w godzinę 695 kcal, a dla 30 km aż 840 kcal (dane dla masy ciała wynoszącej 70 kg). Jeśli jeździmy systematycznie to oprócz pozbycia się zbędnych kilogramów, rozkręcamy nasz metabolizm nawet wtedy gdy zejdziemy  już z roweru.

 dlaczego warto jeździć na rowerze

 

6. Warto jeździć na rowerze, bo poprawia on koordynację ruchową

Poruszanie ruchami kolistymi obiema nogami podczas kierowania obiema rękami i balansowania ciałem jest dobrym sposobem na poprawienie koordynacji ruchowej. Opis jazdy na rowerze brzmi jak zadanie nie do wykonania dla przeciętnego śmiertelnika, a przecież każdy rowerzysta wykonuje tyle czynności na raz, nie zdając sobie często z tego sprawy. Codzienna jazda na rowerze to również ćwiczenie mięśni zapewniających nam równowagę oraz błędnika – dzięki temu trudniej nas zrzucić z siodła gdy kierujemy rowerem  podczas zjazdu w trudnych warunkach…

Jak się zmobilizować do regularnej jazdy na rowerze?

No właśnie z tym zawsze jest największy problem. Liczę, że zostawisz w komentarzu jakąś radę jak się mobilizować by częściej jeździć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

9 komentarzy

  • Ciekawy wpis i przepiękne grafiki. Swojego czasu też napisałem artykuł o zaletach jazdy na rowerze https://www.onxl.pl/zalety-jazdy-na-rowerze/ aczkolwiek troszeczkę z innej perspektywy ;) nie tylko ekonomicznej :)
    Pozdrawiam

  • Ja się motywuję ilością kilometrów do skręcenia w danym roku zaczynałem od 2500 km w sezonie w tamtym roku dzięki też motywacji kolegów z pracy wykrecilem 3500 km A w tym roku chcę wykręcić 5000 km może się uda i lubię kręcić rowerem tak różnie czasami wpadnie 100 km A czasami 50 , 60 km no i bywają słabsze dni to po 20, 30 km się robi byle by coś wykręcić hi

  • rano wstajeę, znoszę rower z 2 piętra, wsiadam pedałuję średnio ok. 30 km, wnoszę na 2 pietro… i jestem cały dzień szcześliwy:)

    • Ważyłem 130kg postanowiłem coś z tym zrobić i kupiłem sobie rower MTB i tak się zaczęło w 6 miesięcy dzięki rowerowi i diecie swojej diecie schudłem 50kg ta przygoda trwa do dziś jestem szczęśliwy mało się stresuje i przede wszystkim jeżdżę dla siebie nie na żadne zawody tylko dla dobrego samopoczucia rocznie po lesie robię jakieś 10tys km pozdrawiam

  • Mnie zmobilizowala chec pomocy i zbierania kilometrow na kupno mieszkania dla chlopaka z domu dziecka w moim miesci :-) to byl taki impuls za ktory bardzo dziekuje :-)

  • jak sie zmobilizowac? to proste – tak jak ja- ostatni dzien biletu miesiecznego jedzemy tramwajem a nastepny rowerem.. moj bilet na kazda linie w krk skanczyl sie rok temu. jezdzilem czesc wiosny, cale lato, cala jesien i nie dalem rady w zimie… odpuscic :D nie wazne czy deszcz czy mgla czy -19 – pedalowalem do roboty. a tej zimy mielismy straszne temperatury ujemne… a ja nie nawidze zimy i temperatur ponizej 20°C na plusie. rzecz jasna w lecie tez nie odpuszczalem :) a pamietam jak moja żona w ciazy umierala w sierpniu przy +45° :) ja na rowerze tez :D