Stojak rowerowy jako miejski mebel

Stojaki rowerowe najczęściej kojarzą się nam z nudnymi i pospawanymi prętami, które czasem są już tak nadgryzione zębem czasu, że nie są już nawet estetyczne. Ale co jakiś czas na ulicach niektórych miast i miasteczek robi się bardziej kolorowo niż zazwyczaj. Jeżeli tylko ktoś wpadnie na „szalony” pomysł postawienia ciekawych, oryginalnych, a nawet szalonych stojaków rowerowych – to jest to inicjatywa, której należy kibicować. Bo nie tylko poprawi się komfort życia rowerzystów, ale także okolica zacznie wyglądać zupełnie inaczej. Taka mała rzecz a cieszy :)

W Polsce dużą, ogólnopolską inicjatywą jest stawianie oryginalnych stojaków rowerowych przez fundację All For Planet. Ich stojaki o różnych (tematycznie związanych z miejscem) kształtach stoją między innymi w Sopocie, Krakowie, Wrocławiu, Bytomiu, Rzeszowie czy Poznaniu. Niebanalne kształty cieszą oko i mam nadzieję, że takie stojaki będą sukcesywnie pojawiać się w kolejnych miastach.

All For Planet Poznań Stojaki
Stojaki pod Wydziałem Geografii UAM w Poznaniu
Stojaki Sopot All For Planet
Stojaki rowerowe w Sopocie
Poznańskie stojaki rowerowe
Stojaki w Poznaniu

Oczywiście za granicą można znaleźć jeszcze bardziej zakręcone stojaki rowerowe. Pomysłowość ich twórców zdaje się nie mieć granic. Niektóre można niemal uznać jako małe instalacje artystyczne :)

Artystyczne stojaki rowerowe grzebień
Stojak w kształcie grzebienia w Roanoke, USA

A jeżeli sami chcemy zrobić sobie ciekawy stojak na rowery? Najlepiej ekologiczny i taki, który łatwo wykonać samemu? Wystarczą dwie drewniane europalety :) Na zdjęciu poniżej widać taki stojak w wersji „na szybko”. Ale wystarczy trochę przeszlifować drewno, może pomalować w jakieś ciekawe kolory i oryginalny stojak gotowy!

Palety jako stojak na rowery