Speedrower – co to za sport?

Hasło speedrower może się kojarzyć z prędkością, wyścigami rowerowymi. I w zasadzie tak jest. Speedrower (ang. cycle speedway) to połączenie speedway’u (żużla) i roweru. Sport ten po raz pierwszy pojawił się w latach dwudziestych zeszłego wieku, a rozwinął się w Wielkiej Brytanii po zakończeniu drugiej wojny światowej. W Polsce oficjalnie speedrower pojawił się na początku lat dziewięćdziesiątych w dwóch miastach typowo żużlowych: Lesznie i Rawiczu (choć jeżdżono już sporo wcześniej). Polacy bardzo szybko zaangażowali się w organizowanie ligi speedrowerowej oraz współpracą międzynarodową – dzięki czemu już w 1996 w Polsce odbyły się Mistrzostwa Europy.

Co to jest speedrower
Mężczyzna na speedrowerze w Brooklands w 1949 roku. Źródło zdjęcia

Rozgrywki przypominają żużel – czterech zawodników przejeżdża cztery okrążenia po owalnym torze, za pierwsze miejsce otrzymując cztery punkty, za drugie trzy punkty, za trzecie dwa punkty, a za ostatnie jeden punkt. Tor nie musi być odgrodzony bandami – tak jak w „czarnym sporcie” – prędkości uzyskiwane przez speedrowerowców nie są przecież tak duże.

Żużel rowerowy Tor
Tor speedrowerowy w Osielsku. Źródło zdjęcia

Maszyny używane w rowerowym żużlu nie mają przerzutek, hamulców, ani innych odstających części. A kierownice są w specyficzny sposób gięte, tak by nie zahaczały o kierowcę podczas mocnego skręcania. W Polsce działają już sklepy rowerowe, które w ofercie mają części do speedrowerów.

Rower do Speedroweru
Rower speedrowerowy marki Archie Wilkinson

Speedrower w młodości trenowała m.in. Anita Włodarczyk (pochodząca z Rawicza) – obecnie młociarka. W 1998 roku zdobyła mistrzostwo Europy w jeździe drużynowej. Jej tata, Andrzej Włodarczyk jest jednym z twórców Ligi Speedrowerowej.

A tak wygląda przykładowy wyścig speedrowerowy (emocji nie brakuje):