Speedrower – co to za sport?Hasło speedrower może się kojarzyć z prędkością, wyścigami rowerowymi. I w zasadzie tak jest. Speedrower (ang. cycle speedway) to połączenie speedway’u (żużla) i roweru. Sport ten po raz pierwszy pojawił się w latach dwudziestych zeszłego wieku, a rozwinął się w Wielkiej Brytanii po zakończeniu drugiej wojny światowej. W Polsce oficjalnie speedrower pojawił się na początku lat dziewięćdziesiątych w dwóch miastach typowo żużlowych: Lesznie i Rawiczu (choć jeżdżono już sporo wcześniej). Polacy bardzo szybko zaangażowali się w organizowanie ligi speedrowerowej oraz współpracą międzynarodową – dzięki czemu już w 1996 w Polsce odbyły się Mistrzostwa Europy.

Co to jest speedrower
Mężczyzna na speedrowerze w Brooklands w 1949 roku.

Rozgrywki przypominają żużel – czterech zawodników przejeżdża cztery okrążenia po owalnym torze, za pierwsze miejsce otrzymując cztery punkty, za drugie trzy punkty, za trzecie dwa punkty, a za ostatnie jeden punkt. Tor nie musi być odgrodzony bandami – tak jak w „czarnym sporcie” – prędkości uzyskiwane przez speedrowerowców nie są przecież tak duże.

Żużel rowerowy Tor
Tor speedrowerowy w Osielsku. Źródło zdjęcia

Maszyny używane w rowerowym żużlu nie mają przerzutek, hamulców, ani innych odstających części. A kierownice są w specyficzny sposób gięte, tak by nie zahaczały o kierowcę podczas mocnego skręcania. W Polsce działają już sklepy rowerowe, które w ofercie mają części do speedrowerów.

Rower do Speedroweru
Rower speedrowerowy marki Archie Wilkinson

Speedrower w młodości trenowała m.in. Anita Włodarczyk (pochodząca z Rawicza) – obecnie młociarka. W 1998 roku zdobyła mistrzostwo Europy w jeździe drużynowej. Jej tata, Andrzej Włodarczyk jest jednym z twórców Ligi Speedrowerowej.

A tak wygląda przykładowy wyścig speedrowerowy (emocji nie brakuje):

 

 

 

9 komentarzy

  • Cześć, jeśli byłeś na spotkaniu ekipy speedrowerowej, myślę, że najszybciej to od nich uzyskasz najpotrzebniejsze informacje.
    Ta dyscyplina sportu jest tak… hermetyczna, że najlepiej pytać osób, które aktywnie uprawiają ten sport.

  • Czy są jakieś granice wiekowe i czy ktoś pomoże dobrać rower? Nie znam się na tym, ale jestem rowerowym maniakiem :) proszę o pomoc i poradę.

  • Jestem w szoku :P tak bawilismy sie na podworku. Nie wiedzac jeszcze ze cos takiego istnieje jako oficjalna dyscyplina ;)

  • Ponoć koło Szkoły Podstawowej nr 45 jest/był tor speedrowerowy. Tam bym zajrzał w pierwszej kolejności.

  • hmm kojarzycie może czy we Wrocławiu lub okolicach są jakieś tory speedrowerowe? na nie można normalnie wejść i sobie pojeździć, czy są zamknięte do użytku publicznego? istnieje jakaś liga speedrowerowa? pamiętam, że o tym sporcie było relatywnie głośno na przełomie tysiącleci, kiedy czytałem „Tygodnik Żużlowy” zdarzały się nawet relacje z zawodów

  • Cóż żużel napędzany siłą mięśni ludzkich, szkoda że sport nie jest rozpropagowany, bo rzeczywiście może nie ma tego gangu silnika na starcie, ale wrażenie robi dobre!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.