ITBS – Zespół tarcia pasma biodrowo piszczelowego

Dziś kilka słów o kontuzji, która może dotknąć każdego, kto spędza czas na intensywnej jeździe rowerem. Jeżeli podczas jazdy, zaczynasz odczuwać ból po zewnętrznej części kolana, a jazda z tego powodu staje się udręką – możesz mieć tzw. „kolano biegacza”, czyli zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego. Schorzenie to dotyka najczęściej biegaczy.
Ale na liście zagrożonych są też kolarze, deskorolkarze, tancerze, parkour’owcy, gimnastycy i inni sportowcy gdzie ważna jest intensywna praca nóg. „Klasycznym zespołem kolana biegacza jest ocieranie mięśnia biegnącego po bocznej krawędzi uda – naprężacza powięzi szerokiej o wydatny, wystający, boczny kłykieć kości udowej (zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego).” Fragment z www.bieganie.com.pl

ITBS na rowerze

Internet pełen jest opisów zawodowych kolarzy, którzy walczyli z ITBS. Zdecydowanie świadczy to o tym, że nie jest to niegroźna sprawa, którą załatwią maści przeciwzapalne i masaże. Podstawową sprawą jest odstawienie na pewien czas jakiejkolwiek aktywności sportowej (nawet rekreacyjnej). Należy udać się do lekarza, najlepiej ortopedy o specjalności sportowej, by skonsultować dalsze postępowanie. Warto również odwiedzić fizjoterapeutę w klinice medycyny sportowej. Myślę, że tam uzyska się najbardziej fachową poradę.