Skocz do zawartości

Zmiana amortyzatora RST Gila


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się nad zmianą amortyzatora w swoim Author Solution 26 z obecnego RST Gila ML 100mm na RST Aerial 100mm. Przejechałem ponad 2000 km na GILI i wydaje mi się, że słabo działa. Pomimo skręcenia sprężyny na maksymalną twardość amortyzator "na dzień dobry" zapada się o 2-3cm (moja waga 95kg zapewne robi swoje), a podczas jazdy na trasach MTB nie reaguje zbyt sprawnie. Maksymalne ugięcie, nawet na większych wertepach, to 5-6cm, ale praca nie jest zbyt płynna. Sytuacje poprawia potraktowanie go Brunoxem, ale pomaga to tylko na max godzinę, a często jeżdżę dłużej.

 

Czy zmiana na podstawowy amortyzator powietrzno-olejowy ma sens w moim przypadku?

 

pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza

Cześć,

nie dziwi mnie niska sprawność tego uginacza. Podstawowe modele tego uginacza można kupić za 100 złotych. Więc to tak naprawdę atrapka amortyzatora, na pewno nie do agresywnej jazdy.

 

Co do Aeriala ja się nie wypowiem, może znajdzie się ktoś kto ma z nim doświadczenia.

 

Ja bym się zastanowił nad czym innym. To oczywiście moja luźna myśl. RST Aerial kosztuje ok. 600 złotych. Tak więc wsadzisz do roweru amorek, który kosztuje połowę wartości roweru.

Czyli będziesz miał przyzwoity amortyzator w rowerze, który podejrzewam, że będzie Cię kusił do dalszych wymian i przeróbek. Zastanowiłbym się zatem czy nie sprzedać roweru w takim stanie jak jest teraz i nie rozejrzeć się za nowym. Zwłaszcza, że jeszcze można znaleźć świetne wyprzedażowe ceny, a jeżeli rozmiar kół 26" Ci pasuje i wiesz, że jest wypierany z rynku przez większe koła, to tym, bardziej uda Ci się znaleźć super wyprzedaże.

 

Np. na Allegro widziałem Krossa Level A8 na osprzęcie Deore i fajnym amortyzatorze Rock Shoxa za 2499 zł (a pewnie można by jeszcze trochę ponegocjować). Sprzedajesz swój rower za np. 1000 złotych (nie wiem ile ma lat i w jakim jest stanie), 600 zł wydałbyś na amortyzator, to musiałbyś jeszcze tylko dołożyć 900 zł i masz nowy rower, o niebo lepszy niż Author Solution.

Ale to tylko moje luźne rozważania. Po prostu nie polecam wpadania w pułapkę wiecznego modernizowania roweru :)

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź.

 

Na razie zmieniłem w rowerze opony ze Spankerów na Geax Mezcal i oprócz zysku 0,5kg na rowerze to znacznie poprawiła mi się trakcja w lesie, więc IMO było warto. A druga rzecz to manetki z pozasystemowych ST-EF51 na Acerę SL-M360 - tania zmiana, ale komfort zmiany biegów znacznie się poprawił i problem, o którym kiedyś pisałem z przednią przerzutką zniknął jak ręką odjął.

Zdaję sobie sprawę, że Solution to niska półka, ale pasuje mi w nim geometria i siodełko; czuję się na nim idealnie dopasowany, tak że bez "pampersów" pokonanie ciągiem 60km po asfalcie lub 40km na trasach mtb w lesie nie jest dla mnie męczące.

 

Staram się nie wpaść w pułapkę wiecznego modernizowania, chociaż moja połówka uważa, że skoro rower jeździ to nie ma potrzeby nic w nim zmieniać :) 

Sugerujesz, że lepiej, w ostatecznym rozrachunku, sprzedać obecny i kupić lepszy rower. Nie powiem, że to nie kusi, tym bardziej, że taki LevelA8, o którym piszesz w moim odczucie byłby kompletny i aż nad wyraz wypasiony :) Tyle że wydanie 600zł "boli" mniej niż 1500zł+sprzedaż taniego, ale wygodnego roweru :)

Odnośnik do komentarza

Ja tylko piszę na podstawie doświadczeń. Kiedyś miałem fajnego, ale podstawowego crossa od Gianta. Coś tam w nim modernizowałem, w miarę zużywania się części, ale to były dosłownie pojedyncze zmiany. Natomiast gdy po głowie zaczęła mi chodzić wymiana amortyzatora, który ledwie zipał na sztywny widelec, a do tego chciałem wymienić koła na wytrzymalsze, bo tamte trzeba było często centrować i jeszcze myślałem o napędzie - powiedziałem sobie STOP. I kupiłem fitnessa Cube. Okej, musiałem zapłacić więcej, niż gdybym modernizował Gianta, ale ostatecznie miałem nowy, fajny rower, a nie kilkulatka z wymienionymi niektórymi częściami i perspektywą dalszej pokusy do modernizacji.

 

Tak tylko piszę, każdy może zrobić tak jak uważa i jak mu w duszy oraz portfelu gra :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...