Skocz do zawartości

Wybór roweru mtb


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do zakupu roweru, szukałem trochę na internecie lecz ciągle nie mogę się  zdecydować. Póki co mam upatrzone te trzy:

 

1.Cube atention sl 2017r.          cena około 3100 zł

2.Kellys thorx 30 2017r.            cena około 2800 zł

3.Merida big seven 500 2017r.  cena około 2600 zł

 

Który z tych rowerów najkorzystniej kupić i w jakim rozmiarze powinien być? Ewentualnie jakieś alternatywy? Mam 178 cm, waga 85 kg. Karierę z rowerem tak naprawdę będę dopiero rozpoczynał. Rower będzie głównie używany na asfalcie 80% i 20% jakiś lasek, ścieżki raczej utwardzone.(Przynajmniej na ten moment).

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza

Pomierz się na Competitive Cyclist Bike Calculator przy pomocy drugiej osoby. Jesteś na granicy M 17,5 cala i L 19 cali. Mój syn przy tym wzroście jeździ zamiennie i na jednym i na drugi rozmiarze ale 17,5 zapewnia lepszą manewrowość w terenie. A czemu chcesz kupić 27,5 cala? Przy tym wzroście zdecydowanie zalecam 29 cali. Tym bardziej na asfalcie rower 27,5 cala kompletnie nie ma sensu w porównaniu z 29 cali. Tak z opisu nie jestem przekonany czy w ogóle jest Ci potrzebny rower MTB. Do okazjonalnego wjechania w lekki teren w lasku to i cross wystarczy. Aczkolwiek MTB 29 cali jest dużo bardziej uniwersalny. Przy takim zastosowaniu skłaniałbym się do Cube Attention (bez SL) ze względu na tańsze koszty eksploatacji amortyzatora (olejowo-sprężynowego), który na asfalcie będzie praktycznie niepotrzebny.

 

Technicznie najlepszy jest Kellys Thorx / Gate 30 ze względu na ramę z dwiema sztywnymi osiami, dobry amor i przyzwoity osprzęt oraz rozsądne hamulce.

Odnośnik do komentarza

Pomierz się na Competitive Cyclist Bike Calculator przy pomocy drugiej osoby. Jesteś na granicy M 17,5 cala i L 19 cali. Mój syn przy tym wzroście jeździ zamiennie i na jednym i na drugi rozmiarze ale 17,5 zapewnia lepszą manewrowość w terenie. A czemu chcesz kupić 27,5 cala? Przy tym wzroście zdecydowanie zalecam 29 cali. Tym bardziej na asfalcie rower 27,5 cala kompletnie nie ma sensu w porównaniu z 29 cali. Tak z opisu nie jestem przekonany czy w ogóle jest Ci potrzebny rower MTB. Do okazjonalnego wjechania w lekki teren w lasku to i cross wystarczy. Aczkolwiek MTB 29 cali jest dużo bardziej uniwersalny. Przy takim zastosowaniu skłaniałbym się do Cube Attention (bez SL) ze względu na tańsze koszty eksploatacji amortyzatora (olejowo-sprężynowego), który na asfalcie będzie praktycznie niepotrzebny.

 

Technicznie najlepszy jest Kellys Thorx / Gate 30 ze względu na ramę z dwiema sztywnymi osiami, dobry amor i przyzwoity osprzęt oraz rozsądne hamulce.

Jakoś od początku nastawiałem się na 27,5 cala, wydaje mi się zwrotniejszy i łatwiejszy przy podjazdach aczkolwiek nie jeździłem jeszcze na niczym poza 26 cala. Co do amortyzatora napewno masz racje, wybrałem te modele rowerów ze względu na stosunek jakości(osprzętu) do cen które wydają mi się korzystne za takie rowerki. Różnica między zwykłym atentionem z 2017(to był mój pierwszy wybór) a SL to nie całe 200 zł. Nie wiem za bardzo o co chodzi z tymi sztywnymi osiami i jaki to ma wpływ na jazdę ale skoro o tym napisałeś to napewno coś w tym jest.

Odnośnik do komentarza

Sztywne osie na jazdę mają niewielki wpływ. Natomiast gwarantują powtarzalność położenia klocków hamulcowych względem tarcz po zdjęciu i założeniu koła. I to jest ich główna zaleta.

 

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale amor taki jak w Attention SL wymaga co roku serwisu kosztującego 300 zł. A taki jak w Atttention serwis za 100 zł raz na 3-5 lat.

 

Koła 27,5 gorzej podjeżdżają niż 29 co znajdziesz w opisie każdego testu. Natomiast taki rower jest zwrotniejszy w ostrych zakrętach w cięższym terenie. Z opisu wynikało że nie planujesz w ogóle jazdy w cięższym terenie. Na asfalcie i w lekkim terenie 29 cali będzie zawsze szybszy, bardziej komfortowy i stabilniejszy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...