Skocz do zawartości

MTB do 3000 zł. Ocena wyboru + prośba o alternatywy


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy i Koleżanki. Po dłuższych przemyśleniach w końcu podjąłem decyzję o zakupie roweru. Jestem amatorem, mam świadomość że w moim budżecie sprzęt także będzie raczej amatorski, ale liczę na Wasze wsparcie, poradę i nakreślenie odpowiedniego kierunku:)
Mam 194 cm wzrostu i ważę 90 kg. Rower będzie użytkowany w mieście, na ścieżkach rowerowych, ulicach, no i od czasu do czasu w okolicznych lasach. Z dystansami mocno różnie, ale bardziej "dzieści/dziesiąt" niż "naście".

Chciałbym poddać Waszej ocenie dwa rowery:

http://allegro.pl/rower-29-head-granger-ii-amor-powietrzny-slx-30-sp-i6470032046.html

http://allegro.pl/rower-29-head-pelne-deore-octalink-blokada-sram-22-i6487558813.html

 

Czy są jeszcze jakieś modele na które, w ramach założonego budżetu, warto byłoby zwrócić uwagę? A może przewrotnie, zamiast MTB jakiś cross? Rowerów jest multum, czasem różnią się detalami, dlatego tak ważna jest dla mnie opinia Wasza, osób które na rowerach zjadły zęby:)

Z góry dziękuję za pomoc!
 

Odnośnik do komentarza

Przeczytaj:

https://roweroweporady.pl/f/topic/1305-cross-vs-mtb/?do=findComment&comment=10243

 

Z tych co podałeś pierwszy ma dobry osprzęt ale kiepski amor. Natomiast do zastosowań które podałeś będzie w pełni wystarczający. Ten drugi ma trochę gorszy osprzęt ale ze względu na brak blokady skoku amora w manetce bym go nie kupił.

Odnośnik do komentarza

Przeczytaj:

https://roweroweporady.pl/f/topic/1305-cross-vs-mtb/?do=findComment&comment=10243

 

Z tych co podałeś pierwszy ma dobry osprzęt ale kiepski amor. Natomiast do zastosowań które podałeś będzie w pełni wystarczający. Ten drugi ma trochę gorszy osprzęt ale ze względu na brak blokady skoku amora w manetce bym go nie kupił.

Jacku, bardzo dziękuję za odpowiedź. Według tego co ja zaobserwowałem to oba modele mają blokadę skoku w manetce. Spróbuję może jeszcze troszkę ponegocjować cenę 1 modelu. Dużą zuchwałością z mojej strony byłaby prośba o polecenie przez Ciebie jakiegoś crossa?:)

Odnośnik do komentarza

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dziś byłem na świetnej wycieczce po Mazowieckim Parku Krajobrazowym z grupą znajomych. Trasa dosyć techniczna, kręta, singletracki w lesie i wzdłuż meandrującej rzeki. Parę dziewczyn, kilku chłopaków. Część to kompletni amatorzy jeżdżący wyłącznie rekreacyjnie, część ludzie startujący w maratonach MTB. Ogólnie dosyć mocna grupa. Zwykle wycieczki z nimi są w mocnym tempie i na dystansie ok. 100 km. Trzech chłopaków na fullach, jedna dziewczyna na Cube wyścigowym full carbon na XT (nie ściga się w maratonach), jedna na MTB Kellys po upgradzie do Deore, jedna na Meridzie po upgradzie do SLX/XT, dwóch chłopaków na Kellys po upgradzie do Rockshox i XT. Tendencja jest zawsze taka sama. Prędzej czy później wszyscy szukają roweru lekkiego, wyposażonego w minimum Deore ale chętniej SLX lub XT. Ponieważ żal jest starego roweru ludzie robią upgrade do nowych komponentów. Ale nadal zostają z kiepską ramą. Jestem zdania że należy od razu kupić taki rower jaki rzeczywiście chcemy mieć. Dwóch z jadących wymieniało już pęknięta ramy Krossa. Półśrodki nie mają sensu. Dobry rower to inwestycja na lata.

 

W rowerze MTB ze względu na jazda głównie w terenie musisz mieć dobrą ramę i lepszy osprzęt. Minimum Deore ale ogólnie opinia jest zgodna że najlepiej mix SLX/XT. Jazda w terenie jest bardzo wymagająca i dopiero SLX i XT są w stanie wytrzymać długo jej trudy. Chociaż samo Deore jest coraz lepsze. W crossie wyższe grupy takie jak XT czy XTR nie są potrzebne. Mix Deore i SLX jest w pełni wystarczający.

 

Lazaro to taki rower do jazdy rekreacyjnej. Do sklepu po zakupy, do pobliskiego lasku na 30 km, do miasta. Wolałbym już dołożyć i mieć porządny rower. Ale te które podlinkowałeś mają bardzo dobry osprzęt ale kiepski amor bez blokady w manetce. Wolałbym trochę gorszy osprzęt, na poziomie Deore ale lepszy amor. Akurat dwa sklepy które podałeś znam. W Olimpii z Bydgoszczy kupowałem synowi rolki a ten sklep motocyklowy jest jednym z nielicznych w którym na górze, w części rowerowej, mają wszystkie komponenty Shimano z najwyższej półki od ręki. Kupuję tam kasety i łańcuchy. Kupiłem też korbę SLX.

 

Ten cross Bicycles wygląda całkiem nieźle.

Odnośnik do komentarza

Jacku, wielkie dzięki za pomoc, Twoje posty są mega pomocne a jednocześnie czyta się je lekko i przyjemnie. Masz rację - priorytetem będzie rama. Wszystko inne można dość szybko zmienić. Uważasz że ten pierwszy MTB (z amortyzatorem powietrznym) ma przyzwoitą ramę? A może jest jakiś sztandarowy przykład roweru z dobrą ramą na który warto zwrócić uwagę? Mój gust wizualny, bo tyle mogę określić jako amator, już znasz z powyższych przykładów. Wiem że zapewne jestem męczący, ale dla laika trudno jest przebić się przez tysiące modeli i wybrać coś godnego uwagi. Szczególnie jeśli chodzi o ramę.

Odnośnik do komentarza

Head jest bardzo poważną i bardzo bogatą firmą produkującą sprzęt sportowy. Ja znam Heada głownie z tenisa bo jest to czołowa firma jeśli chodzi o rakiety, buty i odzież. Nie wiedziałem nawet że robią rowery. Z pewnością nie sami tylko ktos robi dla nich. Tak na oko rama tego Heada wygląda nowocześnie i ładnie. Amortyzator nie powala ale kto wie, może będzie wystarczający. A jak nie to zawsze można z czasem zmienić. Co się rzadko zmienia to manetki, które są szalenie istotne i przerzutki. A te rower ten ma przyzwoite. Napęd czyli korbę, łańcuch i kasetę zmienia się co jakiś czas bo są to elementy eksploatacyjne. Nie jest to zły wybór. Ma ręce i nogi. Chociaż za niewiele więcej, chłopaki z tego forum znajdowali bardzo fajne rowery za ok. 3 tysiące. Jak przewertujesz wątki to znajdziesz. To chyba dotyczyło któregoś modelu Cube. Radzę się wczytać.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...