Skocz do zawartości

Rodzaj bieżnika i szerokość opon do jazdy po chodnikach!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem laikiem w sprawach opon. Za niedługo planuję zakupić rower crossowy. Jeżdżę tylko i wyłącznie po chodnikach - kostki brukowe, czasami jakieś krzywe płyty, oraz po ścieżkach rowerowych, których akurat u mnie jest stosunkowo mało. Od przyszłego roku zacznę wyskakiwać także poza miasto w mniej uczęszczane drogi asfaltowe, ale i tak aby tam dojechać, przez miasto będę jechał tymi średnimi jakościowo trasami, bo nie chcę jeździć po mieście ulicami, ze względu na swoje bezpieczeństwo (dłuższa historia).

Teraz korzystam z dosyć ciężkiego roweru MTB z kołami 26 cali, z typowo grubym bieżnikiem terenowym. Powiedzcie mi jak to jest z tą wytrzymałością węższych opon, do jakiej wartości można zejść, żeby nie była to opona szosowa, ale taka, gdzie nie będzie ogromnego ryzyka na ciągłe przebicia, te sprawy.

Chodzi mi także o to, czy iść w bieżnik semi-slick - gdzie do innych terenów wyjeżdżam dosłownie raz na miesiąc i jest to "wyjeżdżona" dróżka przez las? Poza tym tylko to co napisałem wyżej. Czy może od razu slick? Nie będzie za mała przyczepność na kostkę brukową itd?

Teraz z tymi oponami jakie mam mogę sobie pozwalać na dosyć ostre podjeżdżanie pod wysokie krawężniki,  bez żadnych szkód. Jak to wygląda przy węższych oponach? Uważałbym, podjeżdżał powoli, dałoby się wtedy jeździć z takimi semi-slick po mieście bez jakiś przeszkód? I w jakich szukać jak już wartościach? Ponizej 2 cali opony? 1,5?

 

PS: Bo nawet jak zacznę jeździć za jakiś czas po asfalcie - poza miastem, to i tak chciałbym dosyć przyjemnie móc przejeżdżać przez miasto, przez kostkę brukową i inne czasami słabej jakości nawierzchnie.

I jeszcze jedno - jak ktoś ma doświadczenie, jak zachowują się węższe opony przy deszczu, czy przyczepność przy np 1,75 będzie dobra jeszcze na moje drogi?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszystkie komentarze ;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o rowery crossowe to szerokość opon waha się między 35 a 42mm,a bieżnik też bywa różny od bardziej terenowego po prawie slick.Tak więc najpierw kupić rower a potem decydować czy oponki są odpowiednie.Co do krawężników to czy jadę na wąskich czy szerokich to tyłek i tak podnoszę - szanuj swój rower i siebie samego,taka zasada.Przyczepność też nie zależy od szerokości a od gumy i bieżnika,np.Łukasz śmiga na Kojakach i bardzo chwali,ja w crossie miałem swego czasu Panaracery RIBMo 35c i też złego słowa powiedzieć nie mogę.Jeździłem też na szerszych 47mm i byłem zadowolony,jak widzisz z oponami trochę tak jak z siodełkiem - każdy dobiera pod siebie i swoje trasy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...