Skocz do zawartości

Rower szosowy ciężki zawodnik


Rekomendowane odpowiedzi

Przełożenia to temat rzeka. Jest wiele czynników które decydują jakie przełożenia są dla kogoś odpowiednie. Zależy to od stopnia wytrenowania, wagi i rodzaju roweru. W Polsce nie ma wielu mega wymagających podjazdów dla wytrenowanego amatora. Najtrudniejsza jest przełęcz Karkonoska, gdzie miejscami jest 25-30% i tam faktycznie trzeba mieć czym i umieć podjeżdżać. Na szosówce podjeżdżałem tam na przełożeniu 30x29. W sezonie ważę zwykle ok. 85kg. Podobnie w Gliczarowie gdzie na hybrydzie/fitnessie miałem bodajże 30x32. Przehyba nie ma takich stromizn. Jak pierwszy raz ją podjeżdżałem na trekkingu to jechałem jakieś 1,5h na przełożeniu 26x34. Parę lat później jechałem na szosówce i wjechałem w ok. 1h na przełożeniu 39x25. Za cięższą uważam Magurkę Wilkowicką koło Żywca. Dla większości rekreacyjnych amatorów potrzeba jednak w góry przełożeń większych niż 1:1. Ze dwa lata temu zdarzyło mi się podjeżdżać jeden z najcięższych podjazdów w Czechach, Dlouhe Strane, z moim synem który miał wtedy 10 lat. Obaj jechaliśmy na ciężkich rowerach MTB. Miałem chyba 22 z przodu i ze 34 z tyłu. Na takich przełożeniach jedzie się wolno ale bardzo komfortowo. Jadąc na szosówce jechałem oczywiście dużo szybciej ale wydatek energetycznie był niewspółmiernie większy. Na trekkingu w góry, uważam że dla większości minimum to 32x36 przy napędach 10-biegowych. Takie przełożenia mam w swoim crossie ale nie jeżdżę nim w góry bo zdecydowanie wolę tam jeździć szosówką. Dziś dzwonił do mnie kolega które trenuje właśnie w Gorcach. Dla nas jest to cyborg. Waży 62kg przy 174 wzrostu i wciąga, że tak powiem, najcięższe podjazdy alpejskie jedną dziurka od nosa. Na Stelvio wyprzedził mnie i mojego partnera treningowego o 50 minut. A następnego dnia kiedy my dochodziliśmy do siebie zrobił kółeczko 160 km po szwajcarskich przełęczach z jakieś 3000 przewyższenia. No i dzwonił mówiąc że potrzebuje kasetę 13-29 żeby mieć przełożenie 30x29 bo po kilku dniach jazdy jest zmęczony i brakuje mu przełożeń. Więc w górach nigdy nie za wiele koronek.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...