Speedrower – co to za sport?

Hasło speedrower może się kojarzyć z prędkością, wyścigami rowerowymi. I w zasadzie tak jest. Speedrower (ang. cycle speedway) to połączenie speedway’u (żużla) i roweru. Sport ten po raz pierwszy pojawił się w latach dwudziestych zeszłego wieku, a rozwinął się w Wielkiej Brytanii po zakończeniu drugiej wojny światowej. W Polsce oficjalnie speedrower pojawił się na początku lat dziewięćdziesiątych w dwóch miastach typowo żużlowych: Lesznie i Rawiczu (choć jeżdżono już sporo wcześniej). Polacy bardzo szybko zaangażowali się w organizowanie ligi speedrowerowej oraz współpracą międzynarodową – dzięki czemu już w 1996 w Polsce odbyły się Mistrzostwa Europy.

Co to jest speedrower
Mężczyzna na speedrowerze w Brooklands w 1949 roku.

Rozgrywki przypominają żużel – czterech zawodników przejeżdża cztery okrążenia po owalnym torze, za pierwsze miejsce otrzymując cztery punkty, za drugie trzy punkty, za trzecie dwa punkty, a za ostatnie jeden punkt. Tor nie musi być odgrodzony bandami – tak jak w „czarnym sporcie” – prędkości uzyskiwane przez speedrowerowców nie są przecież tak duże.

Żużel rowerowy Tor
Tor speedrowerowy w Osielsku. Źródło zdjęcia

Maszyny używane w rowerowym żużlu nie mają przerzutek, hamulców, ani innych odstających części. A kierownice są w specyficzny sposób gięte, tak by nie zahaczały o kierowcę podczas mocnego skręcania. W Polsce działają już sklepy rowerowe, które w ofercie mają części do speedrowerów.

Rower do Speedroweru
Rower speedrowerowy marki Archie Wilkinson

Speedrower w młodości trenowała m.in. Anita Włodarczyk (pochodząca z Rawicza) – obecnie młociarka. W 1998 roku zdobyła mistrzostwo Europy w jeździe drużynowej. Jej tata, Andrzej Włodarczyk jest jednym z twórców Ligi Speedrowerowej.

A tak wygląda przykładowy wyścig speedrowerowy (emocji nie brakuje):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

9 komentarzy

  • Cześć, jeśli byłeś na spotkaniu ekipy speedrowerowej, myślę, że najszybciej to od nich uzyskasz najpotrzebniejsze informacje.
    Ta dyscyplina sportu jest tak… hermetyczna, że najlepiej pytać osób, które aktywnie uprawiają ten sport.

  • Czy są jakieś granice wiekowe i czy ktoś pomoże dobrać rower? Nie znam się na tym, ale jestem rowerowym maniakiem :) proszę o pomoc i poradę.

  • Jestem w szoku :P tak bawilismy sie na podworku. Nie wiedzac jeszcze ze cos takiego istnieje jako oficjalna dyscyplina ;)

  • Ponoć koło Szkoły Podstawowej nr 45 jest/był tor speedrowerowy. Tam bym zajrzał w pierwszej kolejności.

  • hmm kojarzycie może czy we Wrocławiu lub okolicach są jakieś tory speedrowerowe? na nie można normalnie wejść i sobie pojeździć, czy są zamknięte do użytku publicznego? istnieje jakaś liga speedrowerowa? pamiętam, że o tym sporcie było relatywnie głośno na przełomie tysiącleci, kiedy czytałem „Tygodnik Żużlowy” zdarzały się nawet relacje z zawodów

  • Cóż żużel napędzany siłą mięśni ludzkich, szkoda że sport nie jest rozpropagowany, bo rzeczywiście może nie ma tego gangu silnika na starcie, ale wrażenie robi dobre!